Virová scéna – dvě nové mutace známých virů

Mutace a mutace, když nevymyslíte nový vir, stačí upravit ten existující, bohužel pozor si je třeba dávat na všechno.
Mutace a mutace, když nevymyslíte nový vir, stačí upravit ten existující, bohužel pozor si je třeba dávat na všechno.

Win32.ICQGreetings.Worm
Virus Win32.ICQGreetings.Worm (časté je též pojmenování W32.Mypics.worm.27648), objevený 9. prosince, je novou variantou W32.Mypics.Worm. Jeho cílem je zničení dat a aplikací zformátováním pevných disků, k němuž má dojít 1. ledna 2000.

ICQGreetings se šíří e-mailem jako příloha Icq_Greetings.exe, přičemž zpráva nemá předmět a neobsahuje žádný text. Po spuštění se soubor zkopíruje do počítače a provede úpravu registrů tak, aby se aktivoval automaticky při každém startu operačního systému.

Deset minut po prvním spuštění virus přepošle své kopie na padesát adres, které najde v adresáři kontaktů MS Outlooku, a tuto činnost pak opakuje každých dalších deset minut.

Jak již bylo řečeno, IcqGreetings se pokusí zformátovat disky v pořadí D, E, A, F, U a B, ale protože obsahuje několik chyb, údajně se mu tato činnost nezdaří. Podle dalších informací tento červ smaže až 30. ledna všechny soubory s příponou začínající písmenem C, O a I ve složkách Windows a Windows\System.

W32.ExploreZip.worm.pak.b
Další varianta vycházející z červa Worm.ExploreZip, tentokráte přeložená do italštiny (funguje ale i pod dalšími jazykovými mutacemi Windows).

Po spuštění se zobrazí anglická hláška Cannot open file: it does not appear to be a valid archive. If this file is part of a ZIP format backup set, insert the last disk of the backup set and try again. Please press F1 for help. ovšem mezitím se červ zkopíruje do počítače jako _saver.scr (v původní verzi to byl _setup.exe) a drvssrv.exe (původně Explore.exe) a upraví soubor win.ini (pod Win9x) nebo registry (pod WinNT) tak, aby byl spuštěn automaticky při startu systému. Pak hlídá veškerou doručnou poštu a "odpovídá" na ní zprávou s textem Ho ricevuto la tua E-mail e rispondero al piu presto. Nel frattempo, leggi i doc allegati. Ciao!. Jako přílohu přidá 137 321 bajtů velký soubor File_Zipputi.exe. Tento soubor má stejnou ikonu, jako archivy zkomprimované WinZIPem, čímž může zmást nepoučené uživatele.

Cílem tohoto červa je likvidace souborů se specifickou příponou (především jde o dokumenty MS Office a zdrojové kódy některých programovacích jazyků) o což se pokusí hned po spuštění a následně každých 30 minut. Stejně jako původní Worm.ExploreZip i tato mutace hledá mapované síťové disky a najde-li na nich nainstalované Windows, zmodifikuje inicializační soubor win.ini tak, aby byl ExploreZip spuštěn při každém startu Windows. Tím je možné během několika hodin infikovat celou vnitropodnikovou síť a zničit všechny dokumenty.

Buďte velmi obezřetní v případě, že dostanete elektronickou poštou nějaký soubor. Pokud jste si soubor sami nevyžádali, zeptejte se odesílatele proč vám příslušný soubor poslal a podá-li dobré vysvětlení, uložte tento soubor na disk a prověřte jej antivirovým programem s aktuální virovou databází. V opačném případě doručený e-mail bez váhání smažte.

Váš názor Další článek: Citrix ICA již i na Windows CE

Témata článku: Windows, Please, Opačný případ, Presto, Scéna, Ciao, Last, Winzip, F1Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

** Na jedné hromadě nabízí stovky nástrojů Windows ** Přetažením na plochu z nich uděláte zástupce ** Božský režim skvěle doplní Windows Terminal

Jakub Čížek
Windows 11Tipy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály