Virová hitparáda roku 1999

Jaký virus byl nejčastěji hlášen? Které viry přežívají celé roky a pak bodují na předních místech žebříčku?
Možná nebylo bez zajímavosti podívat se na rok 1999 z pohledu těch, kteří se stali oběťmi virové nákazy. Firma Sophos sestavila Top Ten virů, které nejvíce potrápily koncové uživatele.

Už z prvního pohledu je zřejmé, že nejúspěšnější jsou makroviry. Jsou to tedy viry, které se tváří jako marka ke kancelářským produktům typu Office od Microsoftu. Na rozdíl od užitečných maker tato makra škodí a nekontrolovatelně se šíří. Ne vždy musejí vyvolat destrukci vašeho počítače, mnohem pravděpodobnější je, že vám budou značně znepříjemňovat práci na něm. Microsoft samozřejmě věděl, že i takto se dají makra zneužít, a proto jsou standardně makra ve všech produktech zakázána. Jak ale vyplývá ze žebříčku, ne všude se varování o možném napadení virem bere vážně.

Výsledné pořadí:

Laroux 16,7 %
Ethan 10,4 %
Marker 9,6 %
Class 8,2 %
Ska-Happy99 7,8 %
Footer 7,0 %
Melissa 5,7 %
CIH-10xx 5,4 %
Form 2,5 %
jiné 26,7 %

Nejúspěšnějším virem je Laroux. Dalo by se říci, že je to už starý a ostřílený veterán. Jeho vznik je datován do roku 1996. Je to také první makrovirus pro MS Excel. Přesto se stále drží na špici. Až se značným odstupem ho následuje Ethan, makrovir pro Word 97. Vůbec Word 97 je oblíbeným rejdištěm a útočištěm virů. I další dva následující kousky jsou určeny pro Word 97. Konkrétně se jedná o Marker a o Class. Teprve na 5. místě je Ska-Happy99. Je to virus, který se šíří pomocí e-mailu. Následují Footer a Melissa. Nemusím myslím ani připomínat, že se opět jedná o makroviry určené pro Word 97. Melissa dokáže napadnout i Word 2000, u kterého je schopna obejít varování o používání maker. Na předposledním místě v Top Ten je makro pro Word 95. Jinak řečeno, je ještě stále dost uživatelů, kteří tento produkt používají. Že by nové verze Office byly příliš drahé? Na úplně posledním místě se krčí stařičký boot virus Form.

Tento žebříček by se také dal interpretovat jako vysvědčení firem, zabývajících se antivirovými produkty. Zatímco jsou denně hlášeny úspěchy dosažené při hledání virů, uvedená tabulka s těmito zprávami ostře kontrastuje. Zcela jasně ukazuje, že některé viry jsou pěkně tuhé a odolné, zejména vir z roku 1996, který obsadil v tabulce první místo. Tyto viry musí umět přežívat a velmi dobře se přizpůsobit, jinak by už jistě byly dávno vymýceny. Zvláště zarážející je vir Form. Tento vir snad ještě pamatuje časy MS-DOSu, přesto je stále úspěšný. Navíc virů se dnes týdně objeví několik desítek, někdy i nechtěně. Proto je s podivem, že některé zcela evidentně převažují nad ostatními. Rád bych dodal, že viry v první desítce uzurpovaly 63,3 %. A to je k celkovému počtu virů opravdu co říct.

Jinou interpretací je, že žebříček může sloužit jako ukázka nejčastěji používaného softwaru. Neméně zajímavá je skutečnost, že zatímco dříve bylo nebezpečí virů nejvíce spojováno s hrami, dnes jsou to makra a e-mail.

Diskuze (1) Další článek: Jak je možné, že se nic nestalo?

Témata článku: Microsoft, Makro, Microsoft Excel, Rejdiště, Makrovirus, Form, Melissa, Předposlední verze, Hit, Marker, Starý kousek, První pohled, Nejúspěšnější uvedení, První makro, Předposlední místo, Word


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu