VIP o roce 2008: grafická inkvizice

Rok 2008 v hardwaru určitě nebyl nudný. ATI a Nvidia se letos „porvaly“, Intel uvedl novou generaci procesorů a uvádění (staro)nových produktů nestíhá člověk ani sledovat.
VIP o roce 2008: grafická inkvizice

Největší zklamání roku

Jiří Souček: Jak tu již několikrát padlo, nebyl tento rok právě bohatý na propadáky. Co však mírné zklamání přineslo, byl výkon GeForce GTX 280. Nikoli sám o sobě, ale po slibech Nvidie a při ceně karty v době uvedení očekávala většina uživatelů poněkud jiný výkon – zvlášť ve srovnání s Radeonem HD 4870, který po vydání nabízel 80 % jejího výkonu při poloviční ceně.

Mirek Jahoda: Pořád čekám na tu svižnost (i při obrovských kvantech objektů), kterou mělo přinést DirectX 10, a pořád se nemůžu dočkat.

Lukáš Fiala: Zklamal mě člověk, kterého raději nebudu jmenovat a který o sobě tvrdí, že je léty ostřílený profesionál na pozici vyžadující kontakt s lidmi, ale neovládá základní pravidla slušného chování a vyjadřování.

David Ježek: Největší zklamání roku 2008 je stejné jako v roce 2007. Je jím absence volně bezplatně dostupných GPGPU řešení pro různé úlohy. Mě osobně zajímá prakticky pouze možnost encodingu videa do H.264 pomocí GPU a stále nemám pocit, že bych se dočkal něčeho, co stáhnu, nainstaluji a budu provozovat na libovolné grafice DX10(+) generace. První vlaštovka Badaboom je placený nástroj využívající CUDU, Catalysty přinášejí teprve první příslib něčeho, co by se mohlo vyvinout v použitelný nástroj (nicméně komfortu editace ve VirtualDubu nesahají ani po podrážky bot), ale ani po dvou letech od uvedení prvních DX10 karet na trh prostě nemám možnost video pořádně editovat a následně komprimovat do H.264 jinak než pomocí CPU v aplikacích typu VirtualDubu/Avidemuxu do x264.

Adam Vágner: Pro mě je to jednoznačně Asus ROG XG Station. Hendikep způsobený pomalejší sběrnicí znásobil Asus tím, že ušetřil nějakou pětistovku osazením staré lowendové GeForce 8600 GT. Rozčarovaný jsem byl i z cen, za které se u nás objevil výkonem zajímavý lowend v podobě GeForce 9500 GT. Nepotěšila mne ani spotřeba Radeonů HD 48x0 bez zátěže a to, že z prezentací Nvidie v tichosti zmizela technologie HybridPower.

Kdybych to měl vzít obšírněji, je to určitě platforma Intel Atom pro stolní PC. Její výhody Intel v desktopech pohřbil kombinací se starým a notně pažravým čipsetem a omezeními souvisejícími se snahou zabránit kanibalizaci na vlastních Celeronech a Pentiích. Uvidíme, jestli bude Atom ještě zajímavý, až za nějaký čas objeví v kombinaci s čipsetem Nvidie. Abych nezapomněl, výkon Core i7 při nasazení na desktopu. Po tom, co se Intelu povedlo s Core 2, jsem si od nich sliboval víc. I tak má ale AMD pořád co dohánět.

Vašek Vlček: Marně přemýšlím, co by mě za minulý rok nějak zásadně zklamalo. Prostě si nemůžu vzpomenout na nic zásadního, tak do toho trošku zamotám osobní zkušenost. K vánocům jsem si udělal radost a pořídil si nový chytrý telefon. S mobilními okénky, protože jablečné trendy produkty nemám moc v oblibě. Tak trošku naivně jsem si říkal, že Microsoft už to snad ve verzi 6.1 někam dotáhnul a komfort ovládání by se alespoň trochu mohl blížit iProduktům. Naivita. Tragédie. Pro práci s komunikátorem za bratru patnáct tisíc je nadále vaším největším kamarádem stylus a když si chcete zatelefonovat, abyste se té mašinky pomalu doprošovali. Hlavně že je nadupaná všemi nejmodernějšími technologiemi…

ps47:Napadajú ma hneď tri veci ktoré ma sklamali zhruba rovnako: stály nedostatok hier plne využívajúcich DX10 (a DX10.1), pretrvávajúca neschopnosť AMD konkurovať v procesorovom highende Intelu, a v neposlednej rade aj to že ATI neuviedla single GPU kartu pre absolútny highend – už som spomenul že HD 4870 X2 nepovažujem za plnohodnotné riešenie.

Matej Koleják: Najväčším sklamaním tohto roku bol podľa mňa prístup PR-managerov spoločností AMD/ATI a Nvidia voči internetovej stránke na ktorej som redaktor.

Je logické, že pre svoje recenzie grafických kariet potrebujem z ich strany aspoň podporu vo forme podkladov a informácií, ktoré ich nič nestoja. Preto som na začiatku minulého roka oslovil príslušných PR-managerov týchto spoločností. Od AMD/ATi som dokonca dostal odpoveď, že majú záujem o „spoluprácu“ s nami. Na ďalšie maily však už neprišli odpovede – asi na nás zabudli. Ešte „lepšie“ to dopadlo s mailom, poslaným PR-managerovi Nvidie pre CZ, SK. Odpovede som sa dodnes nedočkal. Pravdepodobne mal príliš veľa práce alebo sme sa mu (ako internetová stránka) nezdali dostatočne atraktívni.

Zaujímavé je, že iné spoločnosti nemajú problémy nám poskytnúť produkty na testovanie s príslušnými informáciami. Kde je teda chyba?

Dušan Šimonovič: Očakával som, že Centrino 2 prinesie masové rozšírenie prepínania grafických jadier. Dedikované grafiky vždy boli najväčším žrútom energie mobilných zariadení a zároveň mali nízky výkon. Intel sľuboval možnosť prepínania grafických jadier medzi integrovaným (úsporným) a dedikovaným (výkonným) jadrom. Realita to príliš nepotvrdila. Čipová sada to dokáže, ale implementácia viazne. Iba veľmi málo notebookov skutočne podporuje túto funkcionalitu (čo na druhú stranu výrazne glorifikuje tých pár, čo to dokážu), a preto stále trpíme pri rozhodovaní nad výdržou alebo výkonom.

Zmení sa to v roku 2009? Intel pripravuje mobilnú verziu Nehalemu s integrovaným GPU, ktorá by mohla pri vhodnej konštelácii hviezd podporovať prepínanie medzi úsporným a výkonným jadrom. Podľa všetkého však bude obmedzením hlavne cena - za integrované GPU v procesore bude nemalý príplatok. Dúfam, že v tomto prípade nezostanem sklamaný alebo sa nVidia či ATI pochlapia a vydajú naozaj úspornú dedikovanú kartu pre notebooky.

Peter Hucík: Far Cry 2. Plus zasielam škaredý pohľad všetkým vývojárom hier, ktorí sa rozhodli vyvíjať už len výhradne pre konzole. Epic fail.

Matúš Paculík: Sklamaním sú pre mňa stále nepodarené ovládače Catalyst, ktoré mi proste vždy vedia pripraviť horúce chvíle pred uzávierkou – ak náhodou pôjdete okolo našej redakcie a budete počuť súvislé nadávky, môžete si byť takmer na 100 % istí, že sa práve testujú grafiky od ATI. Rovnaké to bolo pred rokom, rovnaké teraz a bojím sa, že to bude rovnaké vždy, keď ma napadne koketovať s CrossFire...

Témata článku: Hardware, Notebooky, GeForce, Ostří nože, Trend, Konec éry, Žihadlo, Kus železa, Nejčastější argument, Fatální chyba, Geniální plán, TLB, Mírné zklamání, GTX 960, Univerzální standard, Raw formát, Zvýšený prodej, Produkt, Technologická výbava, Boston Globe, Stejný článek, Jednooký král, Použitelný nástroj, Špatný směr, Texture, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky