VIP o roce 2008: grafická inkvizice

Rok 2008 v hardwaru určitě nebyl nudný. ATI a Nvidia se letos „porvaly“, Intel uvedl novou generaci procesorů a uvádění (staro)nových produktů nestíhá člověk ani sledovat.
VIP o roce 2008: grafická inkvizice

Nejlepší trend roku

Jiří Souček: Cenový masakr po vydání Radeonů HD 4800, jehož následky jsou stále patrné.

Mirek Jahoda: Hraní v relativně vysokém rozlišení 1680 × 1050 px s anti-aliasingem a při plných detailech s kartami za 2000 Kč? Dobře, pro ty nejnáročnější hry tedy s kartami za 3000 Kč (v době amerického dolaru za 14 Kč), ale to je důsledek vzchopení se ATI (AMD) a zdravá konkurenci na poli grafik.

Lukáš Fiala: Loni jsem si stěžoval, že v segmentu mainstreamu po většinu roku nebylo z čeho vybírat. Letos na GeForce 8800 GT a Radeony HD 3800 navázaly nové produkty, nVidia i ATI se snaží zaujmout v cenových hladinách, kde jejich karty udělají radost největšímu počtu hráčů, a to nelze hodnotit jinak než pozitivně.

David Ježek: Za nejlepší (přetrvávající) trend letošního roku považuji stále pokračující uvolňování dokumentace o grafických procesorech ATI. Po letech strádání a naprosté ignorance "svobodných operačních systémů" ze strany původní kanadské firmy ATI došlo po jejím převzetí společností AMD k obratu doslova o 180° a osobně vkládám do tohoto trendu hodně nadějí. Letos z toho ale už nic velkého nebude a ani pro příští rok nevěřím v dokončení této "malé revoluce", ale je to rozhodně krok, který má potenciál dostat ATIny do výběru 3D grafik pro Linux, kde zatím vládnou nVidie.

Adam Vágner: Pokles cen flash pamětí. Konečně to začalo vypadat, že se začíná něco dít a mechanické pevné disky nás už nebudou tolik trápit.

Klepněte pro větší obrázek

A abych vybalancoval hekání ostatních – značení grafických karet Nvidie. Ne, neděste se, vůbec mne netěší, jaký je v kartách s GeForce brajgl, nelíbí se mi, že je tolik modelů, a už vůbec se mi nelíbí, že se dá jen blbě vypátrat, která z mutací karty se stejným značením to v ceníku vlastně je. Ale vypíchnul bych pozitivní jev, který to má na ceny karet v českých e-shopech. Zatímco řada modelů v jejich nabídce ztvrdne na jedné ceně a člověk, který se nevyzná a předpokládá, že dražší je lepší, se škaredě spálí, uvedení rádobynové řady karet znamená okamžité a plošné zlevnění díky nižší zaváděcí ceně. Při klasickém zlevňování ceny klesají jen pozvolna po týdny, nedotkne se všech karet z modelové řady a v nabídce zůstávají perly, jako je GeForce 8800 GT za pět tisíc.

Vašek Vlček: Úspora energie. Na rovinu přiznávám, že obdivuji všechna řešení, kde s co nejmenšími prostředky dosáhnete maximum výkonu. Nikdy jsem se nehnal za nějakým brutálním výkonem, který vždycky představoval monstrprodukt s větráky, co se točí naplno i když jen hýbete okýnky ve Windows. Neustále mě tak překvapuje, na co všechno bohatě stačí obyčejný Atom nebo třeba lowpower Athlon X2 s TDP 45W. Šel bych ale ještě dále, proč nejde navrhnout výkonný čip, ať už se jedná o procesor nebo GPU, který by se dokázal v klidu prakticky celý odpojit a spotřeboval by jen minimum energie. A teprve když výkon opravdu potřebujete, nažhavil by dráty, roztočil měřáky spotřeby a předvedl by, co v něm vězí? No předpokládám, že dříve či později se podobných řešení dočkáme...

ps47:Minulý rok som si myslel že ceny hardwaru už naozaj nemôžu ísť ešte nižšie. Mýliť sa je ľudské.

Matej Koleják: Je ten, ktorý som onačil už minulý rok - veľa výkonu za prijateľnú cenu. Poďakovať sa môžeme znovu AMD/ATi, lebo vďaka RV770 a ich odhodlaniu chcieť získať späť podiel na desktop trhu, sme ho mali aj tento rok.

Dušan Šimonovič: Zníženie cien. Kedysi stál rozumný procesor 5 tisíc Kč a rozumná grafika toľko isto. Dnes si za 10 tisíc postavím celý počítač s dobrým výkonom a keď sa obmedzím len na grafiku a procesor, kúpim si za danú cenu silne nadpriemernú kombináciu.

Peter Hucík: Tu mi na vyjadrenie postačia 3 slová. Tri, nič viac nič menej. Tak jednoducho sa dá potešiť z celoročného trendu, ktorý načali grafický giganti už minulú jeseň. Tri slovíčka. Som vám už dlžný len tieto tri slovíčka. Tak sa na ne pozrime.

Loading...

Tu ich máte: Ceny. Klesajú. Bodka.

Matúš Paculík: Koniec ignorovania aktualizácie ovládačov mobilných grafických kariet. NVIDIA ku koncu roka uvoľnila prvé ovládače určené pre všetky jej aktuálne modely od GeForce 8200M G až po 9800M GTX, čím nás odbremenila od hľadania upravených verzií určených pre desktop modely. Multimediálne a herné notebooky sa stávajú čím ďalej tým viac obľúbenými, čím sa otázka „čerstvých“ ovládačov stáva pomerne dôležitou.

Témata článku: Hardware, Notebooky, Zdařilý počin, Cenový segment, Lasso, Univerzální standard, Vynikající výkon, Špatný směr, Miniaturní pc, MA, Valencie, Výkonnostní náskok, Postupné nahrazování, Celá série, Stará mašina, Jediný výrobce, Kus železa, Radeon, Letošní novinka, GTX 960, Pre, Redaktor magazínu, TLB, Palčivý problém, Originální verze, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky