VIP o roce 2008: grafická inkvizice

Rok 2008 v hardwaru určitě nebyl nudný. ATI a Nvidia se letos „porvaly“, Intel uvedl novou generaci procesorů a uvádění (staro)nových produktů nestíhá člověk ani sledovat.
VIP o roce 2008: grafická inkvizice

Nejlepší lowendový produkt

Jiří Souček: Radeony HD 4600. Cenově low-end, výkonnostně mainstream. Bohužel zapadly do stínu HD 4800, ale ve skutečnosti jde o velmi nedoceněný produkt. Spotřeba ve 2D je naprosto bezkonkurenční – pokud má konkrétní model správně implementovanou regulaci chladiče, ventilátor se téměř netočí a většinu tepla zvládá odvádět PCB, které nemá ani 40 °C. Výkon je velmi dobrý, propady při anizotropní filtraci poměrně nízké a v několika hrách se tato karta dokonce dokáže vyrovnat staré HD 2900 XT.

Mirek Jahoda: Radeon HD 4670. Jen za ty chladiče by si v Sapphiru, Gigabytu, MSI či Asusu měli naliskat. Kromě Gainwardu zřejmě většina u nás rozšířených výrobců nutí v kategorii, v níž jde o každou stovku, dokupovat Accelero S1 či podobný alternativní chladič. A to je u karty se skvěle nízkou spotřebou i zahříváním opravdu za hranicí demence. Nové levnější karty jsou pořád z kategorie 1 000 až 2 000 Kč a přitom výkonem už dle mého názoru ani občasného hráče neuspokojí (hlavně ve srovnání s HD 4670, GeForce 9600 GSO se ve své výhodnější podobě dlouho na trhu neohřála, GeForce 9600 GT už cenou považuji za mainstream) a také jim šlapou na paty rychle se zlepšující integrované grafiky. Tolik k ospravedlnění mé volby.

Lukáš Fiala: Zdařilým počinem je Radeon HD 4670. Ač se zdálo, že jádro RV730 navrhuje ATI pouze pro zvýšení svého zisku, nakonec z něj profitovali i zákazníci. Oproti Radeonům HD 3800 nabídl model HD 4670 velmi nízkou spotřebu v nečinnosti a 7.1 kodek k tomu (což ocení ten, kdo vybírá kartu pro HTPC) a zároveň dostatečný výkon pro občasné hraní.

Klepněte pro větší obrázek

David Ježek: Žádné překvapení ode mne nečekejte, nejlepším low-endem pro mě je již zmiňovaný Radeon HD 3200, tedy čipset AMD 780G, konkrétně v kombinaci se 45W dvoujádrem.

Adam Vágner: Je to s podivem, ale z lowendu mne letos asi nejvíc zaujala karta, nad kterou řada lidí ohrnuje nos, protože je to „jen“ další přeznačená GeForce, navíc se zmrzačeným čipem G92. Ano, mluvím o GeForce 9600 GSO. Na rozdíl od 8800 GS přišla s o poznání příznivější cenou, a díky nízkým taktům šla velmi dobře taktovat. Jen mne zarazilo, že z obchodů nějak zmizela. HD 4670 je taky celkem fajn, až na ten chladič a na to, že na levné širokoúhlé dvacítce už to nějak není ono. AMD 780G zmiňují kolegové. Mimochodem, Pentium Dual-Core E5200 je ještě low-end, nebo jej lze považovat za střední třídu?

Vašek Vlček: Musím se přiznat, že lowend prakticky neřeším, pokud po mě někdo chce počítač za pár korun, prostě doporučím integrované řešení, anebo pak grafiku, která do lowend kategorie nespadá. Dávno jsem ztratil přehled v těch nejrůznějších GS, GSO, XT, XL a dalších označeních, kterými se to v lowendu jenom hemží a za stejnou cenu vám v krámu nabídnou deset karet s úplně odlišnými čipy. Pak babo raď. Radši si připlaťte, než se pak zbytečně rozčilovat nad lowend řešením.

Matej Koleják: AMD/ATi Radeon HD 4550, pretože sa jedná momentálne o ideálnu kartu pre plánované HTPC. Je vďaka pasívnemu chladiču tichá, má štandardne jeden HDMI, DisplayPort výstup a prináša so sebou všetky výhody UVD 2.

Dušan Šimonovič: Okolo 2 tisíc Kč si môžem kúpiť Radeon HD 4670 a o pár korún drahšie i GeForce 9600 GSO čo sú zjavne karty s extrémne dobrým pomerom ceny a výkonu. Vyberte si ktorú chcete, v oboch prípadoch to bude dobrá voľba pre „menšie“ LCD.

Klepněte pro větší obrázek

Peter Hucík: Dvojka Radeon HD 4670 a 4650 triafa pomerom výkonu k cene tam kam treba, sú to skvelé karty. Podobne GeForce 9600 GSO, či o niečo vyššie verzie. Vyberalo by sa mi ťažko, nebyť toho ako lacno sa dajú kúpiť modely Radeonov HD 3870. Preto volím posledne menovanú kartu.

A ak chcete ísť úplne low low low, vôbec nie je od veci postaviť PC na základnej doske s integrovanou grafikou Radeon HD 3300, to jest na čipovej súprave AMD 790GX. Tiež veľmi podarený produkt.

Matúš Paculík: Bez debaty je ním Radeon HD 4670, ktorý redefinoval pojem Low-end. V jeho tieni sa GeForce 9500 GT javí ako neslušný vtip, pričom sú ceny GDDR3 verzií týchto kariet prakticky totožné. Bez povšimnutia nemôžem nechať ani cenovú bombu v podobe starších modelov Radeon HD 3850 / 3870, ktoré sa však oproti novinke viac hrejú a majú vyššiu spotrebu (s potrebou externého napájania).

Témata článku: Notebooky, Hardware, Palčivý problém, Slušné chování, Hydro, GLOSA, Grafik, Jediný výrobce, Postupné nahrazování, Hydra, Výrazný krok, Stará mašina, Levný desktop, Antialiasing, GTX 960, Kaliforňan, Americký novinář, Svatý grál, XG Station, Katapult, Pre, Valencie, Stejný článek, Nvidia GTX, Velký comeback, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 51Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor