VIP o roce 2008: grafická inkvizice

Rok 2008 v hardwaru určitě nebyl nudný. ATI a Nvidia se letos „porvaly“, Intel uvedl novou generaci procesorů a uvádění (staro)nových produktů nestíhá člověk ani sledovat.
VIP o roce 2008: grafická inkvizice

Mobilní grafika

Jiří Souček: V tomto bodu bych jen kopíroval názory kolegů, čehož vás rád ušetřím.

Mirek Jahoda: MCP7A alias GeForce 9300/9400. Tenhle zásah se nVidii určitě povedl, úsporný IGP dovoluje i na jinak hardwarově skromných konfiguracích solidní hraní a další modernu spjatou s GPU. Dokonce i z notebooků (či miniaturních PC) s procesorem Intel Atom dělá tato čipová sada použitelnější věc.

Lukáš Fiala: Mobilní segment letos sehrál poměrně důležitou roli, zejména pro nVidii. Rozpačité přijetí GeForce GTX 280 pro kalifornskou společnost totiž zdaleka nebyla tak velká rána, jako aféra s vadnými notebookovými GPU. Zřejmě se nikdy zcela přesně nedozvíme, zdali to byla fatální chyba inženýrů nVidie, nebo nepřející štěstěna, a přestože by se sem hodila nějaká moudrá věta, tentokrát vás musím zklamat.

Loni jsem na tomto místě zmiňoval hybridní multi-GPU systémy s možností vypínání samostatné grafiky za chodu. A sem by asi patřila nějaká moudrá věta o letošním vývoji, nicméně zjišťuji, že jsem v tomto ohledu velmi nedostatečně informován. Zdá se mi to, nebo se krátce po vydání příslušných čipsetů AMD a nVidie o hybridním SLI a CrossFire přestalo veřejně mluvit? Čekal bych ze strany výrobců čipsetů trochu větší mediální iniciativu.

David Ježek: Mezi mobilními grafikami mne z letošních produktů nic (v pozitivním slova smyslu) neupoutalo.

Jiří Zima: Během posledního roku sleduji odklon výrobců od použití čipů NVIDIE znatelný zejména v druhé polovině roku. Výrobci notebooků do mnoha nových modelů zvolili raději řešení od ATI. Předpokládám, že velkou měrou se na tom podepsaly problémy spojené s GeForce 8M. ATI naopak může být velmi spokojená. Mobilní Radeony se pyšní velmi dobrou spotřebou, která u low-endu v klidovém stavu není příliš odlišná od sdílených řešení.

Největší radost ve mně nevzbudil žádný konkrétní čip. Více mě potěšila možnost přepínat mezi integrovaným a dedikovaným GPU za chodu bez nutnosti restartu. Konečně při nákupu notebooku není nutné volit mezi výdrží na baterie a výkonem. Teď lze mít oboje. U ATI šli nejdál a mimo Hybrid CrossFire už je v prodeji i jeden notebook s externí hi-end dedikovanou grafickou kartou využívající technologie ATI XGP (Lasso). Nutno dodat, že jde o jediné použitelné externí řešení s odpovídajícím výkonem. Všechna řešení využívající ExpressCard (například Asus XG Station) ztroskotala na problémech s kompatibilitou a obrovském omezení rychlosti vinou příliš pomalé sběrnice. Pevně doufám, že se XGP konektory uchytí a že se dočkáme obdobného (v ideálním případě kompatibilního) rozhraní i pro notebooky s procesory Intel.

Adam Vágner: Mobilní grafiky jdou mimo mě. Zaujalo mne ale Lasso, či moderněji ATI XGP. Na grafických kartách už je znát, že se výrobci těžce potýkají s tím, aby to šlo rozumně vyrobit, napájet a uchladit a je jasné, že je nemožné chtít, aby něco takového cpali do notebooků. Definitivně potvrdím, až se jí pořádně podívám na zoubek.

Vašek Vlček: Stejně jako lowend jsou i mobilní grafiky pro mě země neprobádaná. Každopádně vždycky mi přišlo absurdní platit desetitisíce za „herní“ notebooky, které za rok můžete hodit do šrotu. Grafické karty zastarávají tak rychle, že kupovat si řešení, kde není možné akcelerátor vyměnit je prostě absurdní. Zajímavé je v tomhle segmentu asi jen externí řešení, jako je třeba ATI Lasso. Prostě mobilní notebook, který doma připojíte do docking station a získáte i výkonnou grafiku. Jenže to už doma můžete mít raději levný desktop s větším výkonem. No a už jsme zase zpátky v začarovaném kolečku...

ps47:V mobilnej oblasti sa neorientujem, pre mňa čas strávený na cestách predstavuje vzácne chvíle počas ktorých si môžem oddýchnuť od obvyklého hardwarového šialenstva, a verím že to tak ešte chvíľu aj ostane.

Dušan Šimonovič: Mobilné grafiky ma popravde už veľmi dlho štvú. Až na výnimky nedosahujú podobného výkonu ako ich „stolné“ alternatívy, výrazne zvyšujú spotrebu a cenu notebookov. V tomto roku sa to bohužiaľ nezmenilo, takmer. Všetky oddelené grafické jadrá boli zúfalé – skrátili výdrž o minimálne 20% a najväčšiu chválu si zaslúžili, ak ich bolo možné vypnúť. Svetlou výnimkou je jediné GPU – integrovaný GeForce 9400. So spotrebou GMA od Intelu a výkonom základných dedikovaných čipov ide o nevídaný úkaz v mobilnom svete. Zostáva len dúfať, že sa na trh čoskoro dostanú aj iné notebooky s týmto čipom než len Apple.

Peter Hucík: Čokoľvek, čo podporuje Hybrid CrossFire / SLI. Celá táto idea je veľmi podarená – na ceste šetrím baterku, doma sa hrám s poriadnym 3D výkonom. Teda ja osobne nie, doma mám LAN sieť poskladanú z high end testovacích PC (nazvime to testroom, alebo lab). Ale modelová cieľová skupina si bude tieto technológie užívať.

Matúš Paculík: Mobility Radeon HD 3850 sa po strastiplnej ceste ukázal len ako priemerné riešenie, GeForce 9800M GTX zas ako predražený mobilný high-end. Najzaujímavejšie tak dopadlo koketovanie firiem Apple a NVIDIA, pričom použitý SCL GeForce 9400M je vynikajúci prakticky po všetkých stránkach.

Témata článku: Notebooky, Hardware, Nejzajímavější řešení, Stejný článek, INK, Blbost, Zásadní faktor, Nvidia, Boston Globe, TLB, Nejčastější argument, Miniaturní pc, Procesorové jádro, Drahý procesor, Rostoucí popularita, Postupné nahrazování, Ostří nože, Intel Core I7, Jediný výrobce, Žihadlo, Banda, Produkt, Unity, Trendy, První odpověď, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor