VinylStudio: z gramodesky do počítače

Když v létě prší a nemůžete se vydat ven, můžete strávit čas u počítače užitečnějším způsobem než bezcílným bloumáním po internetu nebo hraním her. Zkuste si například za pomoci jednoduchého prográmku převést své oblíbené nahrávky na gramofonových deskách do digitální podoby. Vytvořené MP3 si pak snadno vezmete na cesty s přehrávačem.
VinylStudio: z gramodesky do počítače
 Plusy / minusy
 + zjednodušení nahrávání 
 + převod do MP3
 – možnosti nastavení
 – poslech části nahrávky

Program VinylStudio není ničím novým. K převodu gramodesek nebo jakéhokoli jiného zvuku do počítače můžete použít vlastně libovolný zvukový editor a zařízení připojené na vstup zvukové karty nebo mikrofon. Už z tohoto principu je jasné, že VinylStudio můžete s trochou snahy použít nejenom k převodu gramodesek, ale i čehokoli jiného.

Propojení s Amazonem zrychluje práci

Ze všeho nejdříve jste vyzváni k zadání názvu nové hudební kolekce, kterou budete tvořit z nahrávaných zvuků. Jde vlastně o název projektu, jehož jednotlivé údaje jsou ukládány do souboru s koncovkou .mcf. Každá kolekce může mít několik alb. Po zadání názvu je program schopen dohledat odpovídající album na internetu. Využívá přitom známého portálu Amazon.

Klepněte pro větší obrázek

Album i skladby jednoduše zadáte díky propojení s Amazonem

Pokud jsou na Amazonu nalezeny záznamy, které vyhovují zadanému požadavku na album, dojde k jejich vypsání do stručného seznamu. Kromě interpreta a názvu alba máte k dispozici také rok vydání a seznam všech skladeb. Nechybí obrázek alba.

Orientace na gramodesky je znát

Pořadí úkonů při práci s VinylStudiem je logické, stačí se řídit pořadím tlačítek v nástrojové liště. Jakmile tedy máte vložena všechna alba, která chcete v kolekci mít, pokračujte nahráváním ze zvukového zdroje. Program vám nabídne tabulku se seznamem alb v kolekci, ke každému albu jsou pak připojovány vytvořené nahrávky. Na první pohled si to možná neuvědomíte, ale skutečnost je taková, že počet nahrávek připojených ke každému albu je limitován.

Vzhledem k tomu, že VinylStudio bylo vytvořeno k převodu gramofonových desek, je každé album rozděleno na dvě strany jedné desky. V některých případech můžete využít ještě další dvě „strany“ pro vložení nahrávek z druhé desky v jednom albu. Celkem tedy můžete ke každému albu vložit čtyři nahrávky.

Klepněte pro větší obrázek

Hlasitost nahrávání si můžete otestovat

VinylStudio umožňuje upravit úroveň hlasitosti nahrávání. Před ostrým stratem si vše můžete vyzkoušet nanečisto. Stiskem jednoho tlačítka lze spustit systémový ovladač hlasitosti. Před spuštěním nahrávání nezapomeňte zkontrolovat nastavení zvukové kvality. Nahrávání spustíte opět stiskem jediného tlačítka, můžete ještě upravit zda bude reagovat na změnu hlasitosti nebo začne ihned. Během nahrávání program zobrazuje volné místo na disku, délku a velikost nahrávky.

Album nahrávejte v kuse

Vrtá vám hlavu, co s jedinou nebo dvěma dlouhými nahrávkami, navíc ještě v nekomprimované podobě? Odpověď najdete v další funkci programu nazvané Edit Recorded Albums. Ke zvolenému albu je samozřejmě zobrazen seznam jednotlivých skladeb. Vy nyní máte možnost určit začátek a konec každé skladby v připojené nahrávce. Aby to nebylo tak obtížné, program dovede vyhledat pozici, která odpovídá zadané hlasitosti trvající minimálně zadaný počet sekund. Podobně můžete nalézt zvukové mezery, které oddělují jednotlivé skladby.

Klepněte pro větší obrázek

Při rozdělování nahrávky na skladby citelně chybí možnost poslechu

Jakkoli je vyhledávání začátku a konce skladby případně ruční nastavení těchto hodnot pohodlné, vadí mi, že VinylStudio neumožňuje poslech vybrané části nahrávky, která patří k dané skladbě. Sice se můžete orientovat pomocí grafu, ale kontrola poslechem by jistě také našla své uplatnění.

Od vinylu k cédéčku

Předpokládejme, že nahrávku jste tedy rozdělili na několik částí odpovídajících jednotlivým skladbám ve zvoleném albu. Nyní je na čase nahrávku přetvořit do použitelné podoby. V logické návaznosti operací program nabízí vytvoření hudebního cédéčka nebo disku se soubory MP3. Nemusíte vypalovat všechny skladby, ty chtěné prostě přetáhnete ze seznamu alb do pole s obsahem vytvářeného cédéčka. Program zobrazuje ukazatel, který vám sdělí, kolik volného místa na budoucím cédéčku ještě zbývá.

Klepněte pro větší obrázek

Vypalování nemusí vždy fungovat

VinylStudio využívá k vypalování vestavěné funkce Windows. Je tedy zřejmé, že tato funkce bude pracovat pouze na počítačích s operačním systémem Windows XP. Na některých počítačích program bohužel stále tvrdošíjně informoval o tom, že vypalovací mechanika není k dispozici.

Chybí nastavení některých funkcí

Vzhledem k tomu, že ne každý chce nahrávku hned vypálit na cédéčko a tato funkce také není stoprocentně dostupná, je dobře, že VinylStudio dovede vytvořit soubory MP3 i bez nutnosti cokoli vypalovat. Jednoduše převede vybrané části nahrávky na jednotlivé soubory, navíc dovede vytvořit playlist pro přehrávač Windows Media Player.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu je velice jednoduché

Bohužel kvalitu komprese do formátu MP3, k čemuž program využívá knihovnu Lame Encodéru, nelze ovlivnit. V nastavení programu je k dispozici pouze výběr složek pro ukládání dat a použitý server portálu Amazon. Autor VinylStudia měl zajímavý nápad, jak zjednodušit převod skladeb z vinylu do počítače. V tuto chvíli program působí spíše jako na míru šité řešení, než jako univerzální pomůcka. Pokud však přibude několik jednoduchých nastavení, určitě si najde velké množství uživatelů.

 VinylStudio 1.02
 převod skladeb z vinylu do počítače
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  AlpineSoft
 web  www.alpinesoft.co.uk/VinylStudio 
 cena  25 USD
 operační systém   Windows 9X/2000/XP

Témata článku: Windows, GigaMania, Alba, Album, Vinyl, Playlist

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • drvoštěp 29. 9. 2006 21:00:22
    technika propojení gramofonu, předzesilovače a propojení s PC je třeba v...
  • Alf 16. 8. 2006 9:00:54
    Sakra čekal jsem článek o tom, jak dostat muziku z gramce do počítače a ne...
  • Boogie 14. 8. 2006 7:52:12
    Mam doma hafo desek s pohadkami ktere na CD proste nejsou a nebudou,...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky