Vinton Gray Cerf na Živě.cz – „otec internetu“ odpovídá

Vint Cerf je jednou z klíčových osobností internetu. Roli „otce“ ale před pár lety vyměnil za pozici viceprezidenta Googlu, který se bije za IPv6, neutralitu na síti a meziplanetární internet.
Vinton Gray Cerf na Živě.cz – „otec internetu“ odpovídá
Kapitoly článku

Pokud si najdete na internetu jakoukoliv fotografii Vintona Cerfa, jistě se mnou budete souhlasit, že se jedná o člověka, z něhož přirozená autorita přímo sálá. Když jsem se tedy pondělního dopoledne vypravil do apartmá pražského hotelu Paříž, sám sebe jsem se v duchu ptal, jak vlastně bude vypadat setkání s mužem, který má na svědomí samotné základy současného internetu a všudypřítomné protokoly TCP/IP. Jak vlastně vypadá jeden ze skutečných „otců internetu“?

Doporučujeme: Více si o osobě Vintona Cerfa a jeho životním příběhu můžete přečíst v našem nedělním článku „Vint Cerf na Živě.cz – zeptejte se otce internetu

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vinton Cerf na loňské návštěvě pražské ČVUT

Namísto přísného „architekta z Matrixu“, jejichž vzájemná podoba je až podezřelá, se však přede mnou objevil velmi přátelský viceprezident Googlu, internetový evangelista, nositel několika prestižních ocenění včetně Prezidentské medaile za svobodu a majitel třinácti čestných doktorátů, který si prostě z dlouhé chvíle zajel odpočinout do stověžaté Prahy – místní Google buňka totiž slaví druhé narozeniny.

Klepněte pro větší obrázek
Architekt Matrixu ze stejnojmenného filmu a Vinton Gray Cerf
Je podoba čistě náhodná nebo se jedná o záměr?

O internetu

Skutečných důvodů jeho „evropského turné“ bylo jistě více, nás však potěšila především nabídka rozhovoru, do kterého jste se mohli v neděli zapojit i vy. A tady už jsou slíbené odpovědi.

Na mou první otázku se Vás ptá asi každý, nicméně ji musím položit…

(smích) No samozřejmě! Když jste před mnoha desetiletími pracoval na základech internetu, dokázal jste si představit, že se z malé sítě jednou stane tak mocné médium? Je to ono? Chtěl jste se zeptat právě na toto?

Promiňte, ale já se skutečně musím zeptat. Když jste začali pracovat na projektu ARPANET a TCP/IP protokolech, tušili jste, jaké bude mít vaše práce dopady na skutečný svět? Jak bude vypadat internet, web i samotné počítače na začátku 21. století?

No co jsem říkal! Samozřejmě ne, ale na druhou stranu jsme měli docela jasné představy o tom, kam by to mohlo celé směřovat, pakliže bychom naše protokoly dokázali prosadit. Ostatně v roce 1973, kdy jsme začali pracovat na internetu jako takovém, jsme měli už čtyřletou zkušenost s projektem ARPANET. Už tehdy jsme mohli posílat a přijímat soubory, dokonce existovaly první pokusy o instant messaging a e-mail. Takže toto všechno tu už vlastně bylo.

O co tedy tehdy šlo?

ARPANET byl uniformní a uzavřenou sítí, ale zdaleka nebyl jediný. Naším úkolem bylo tedy najít způsob, jak tyto různorodé sítě propojit do jediné „supersítě“ – do internetu. Potřebovali jsme nový protokol. Zároveň jsme už v roce 1973 věděli o myši i grafických displejích a experimentovali jsme jak s bezdrátovými radiovými sítěmi, tak s přenosem zvuku a videa.

Takže internet pro vás vlastně nebyl ničím novým…

To zase ne. Samozřejmě jsem tehdy neměl tušení, že jednou klesne cena osobního počítače z 55 tisíc dolarů na méně než tisíc a co se stane, když se do internetu zapojí miliarda lidí. V každém případě, v roce 1988 jsem si uvědomil, že se musí internet otevřít a komercializovat, jinak by se totiž nedostal do povědomí široké veřejnosti. Ostatně když se podíváte do tehdejších statistik, zjistíte, že se díky tomu internet v příštích letech každým rokem prakticky zdvojnásobil.

V 80. letech pracoval Cerf pro MCI Digital Information Services, kde pod jeho vedením vznikla první komerční internetová poštovní služba MCI Mail (pozn. red.)

Takže jste spokojen?

Ne tak zcela. K internetu má přístup pouze pětina světové populace, v pozici Google Chief Internet Evangelist mám tedy před sebou poměrně složitý úkol – postarat se o to, aby se k internetu dostal i ten zbytek.

O Googlu a cloud computingu

Co to vlastně znamená být „Chief Internet Evangelist“? Na čem momentálně pracujete?

Moje práce má mnoho podob. Navštěvuji pobočky Googlu, které jsou rozesety po celém světě. Ostatně proto jsem tu i dnes, pražská pobočka totiž právě slaví dva roky své existence. Dále se zajímám o pravidla na internetu a jeho neutralitu, jsem členem mnoha organizací a jednám s představiteli vládních agentur. Podílím se také na výzkumu a vývoji, takže mi každou chvíli přichází e-maily typu „Dobrý den, naprogramoval jsem novou aplikaci, nechcete ji koupit“ a nabídky nových patentů. Google v současné době hledá řešení mnoha problémů, takže jezdím po univerzitách a diskutuji se studenty. Doktorandům nabízíme zajímavá témata pro jejich dizertaci a těm nejlepším inženýrům pak práci přímo u nás. Dlouhodobě pak spolupracuji také s NASA na konceptu meziplanetárního internetu, vyvíjíme tedy nové „interplanetární protokoly“ a usilujeme o jejich standardizaci.

Co je to vlastně Google? Je to prostě jen vydělávající firma nebo je to už něco většího? Určitá představa, vize, fenomén? Nebo snad dokonce „hnutí za lepší internet“?

To je zajímavá otázka. V tom absolutním významu je Google samozřejmě firma jako každá jiná, na druhou stranu se ale Google dnes přeci jen odlišuje. Struktura managementu u nás není tak vrstevnatá jako jinde a do byznysu jsme přinesli mnoho inovací včetně zcela nového pojetí kontextové reklamy, která nás ostatně živí, a rozvoje „cloud computingu“, který mi připomíná obrázky z roku 1965, na kterých byla obrovská budova se superpočítačem, ke kterému jste se mohli vzdáleně připojit. A to samé děláme i dnes. Budujeme obrovská datová centra, ke kterým se skrze internet připojují uživatelé z celého světa a bezplatně používají naše služby. Chceme dostat internet i do těch nejzapadlejších míst a toto je tedy i určitá forma poslání. Nejsme „jen“ firma.

Webové služby, sdílení prakticky čehokoliv a RIA aplikace nicméně vyžadují kvalitní symetrické připojení k internetu. Asymetrické ADSL s poměrně pomalým uploadem asi nebude to pravé ořechové.

To je sice pravda, ale myslím si, že to je pouze otázka času a je třeba na poskytovatele širokopásmového připojení a jejich politiku neustále tlačit. Webové aplikace zároveň mají tu výhodu, že datová centra o vysokém výkonu mohou zpracovávat složité úlohy mnohem rychleji než váš počítač, vystačíte si tedy i s laptopem, a zároveň se nemusíte starat o to, jestli máte poslední verzi nějakého softwaru.

A co třetí svět? Ten má zatím daleko i k tomu asymetrickému ADSL, nemluvě o tom, že taková typická africká rodina nemá ani počítač.

Ve světě jsou ale více než tři miliardy mobilních telefonů a zvláště v rozvojových zemích je mobil s přístupem do internetu tou první zkušeností s webem, instantní komunikací atd. Mobilní telefon má slabý procesorový výkon, pakliže ho ale propojíte s webovými službami, ty převezmou veškerou výpočetní práci a telefon se stane pouze aplikačním klientem.

Kapitoly článku

Témata článku: Google, Internet, Rozhovory, Sergey Brin, Symetrické připojení, Otec, Místní trh, Orwell, Evropský jazyk, Internetová penetrace, Stan, I/O, Zastaralé zařízení, Čínský Google, Čínský úřad, Evropská zásuvka, Radiová komunikace, Klíčová osobnost, Brzké nasazení, Brzká doba, Dohledná doba, Pražské ČVUT, Matrix, Národní trh, Obrovská síla, Mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky