Vinton Gray Cerf na Živě.cz – „otec internetu“ odpovídá

Vint Cerf je jednou z klíčových osobností internetu. Roli „otce“ ale před pár lety vyměnil za pozici viceprezidenta Googlu, který se bije za IPv6, neutralitu na síti a meziplanetární internet.
Vinton Gray Cerf na Živě.cz – „otec internetu“ odpovídá
Kapitoly článku

O Chromu a Androidu

Komu vlastně patří internet? Kdo jej ovládá? Microsoft, Google nebo Čína?

Ne! Žádná skupina internet nevlastní. Pokud si představíte organickou strukturu internetu, najdete tu stovky tisíc nejrůznějších společností. Jedni prodávají konektivitu, druzí internetové produkty, třetím patří počítače a pak jsou tu miliony – vlastně miliardy uživatelů. Všichni tito hráči by se jeden bez druhého neobešli, takže internet patří vlastně všem, kteří do něho vstoupí.

V jednom ze svých rozhovorů jste řekl, že „být online“ by mělo být stejnou samozřejmostí jako být připojený do elektrické sítě. V elektrické zásuvce ale nenajdete spam ani viry.

V drtivé většině případů je za podobné maléry zodpovědný webový prohlížeč, nikoliv operační systém. Snažíme se vyvinout takový prohlížeč, který by byl skutečně bezpečný.

Na začátku září jste představili světu testovací verzi Chromu. Jste osobně spokojen s jeho aktuálním podílem na trhu?

Chromu se daří poměrně dobře, už během prvního dne si ho stáhlo obrovské množství lidí, a jsem tedy spokojen. Jeho podíl na trhu by ale mohl být přeci jen vyšší. Na druhou stranu je v tuto chvíli k dispozici pouze pro PC, verze pro Mac by se však měla být k dispozici v dohledné době.

T-Mobile zítra (23.9.) jako první operátor na světě představí mobilní telefon s vaší experimentální mobilní platformou Android…

Je to pravda? Kde jste to našel?

Na internetu…

(smích) Až do dnešního odpoledne to mělo být tajné!

Dejme tomu, že jsem si právě pořídil poměrně populární iPhone. Proč bych si měl koupit nový chytrý mobil s Androidem?

Android byl vyvinut jako maximálně otevřená, flexibilní a bezplatná platforma pro výrobce kapesních počítačů a programátory mobilních aplikaci. Jsme přesvědčeni o tom, že nabízí mnohem více příležitostí k vývoji mobilních aplikaci než ostatní současné mobilní systémy. A koneckonců jej nikomu nevnucujeme, pouze říkáme, že tu je a že je k dispozici.

Google nabízí 7 GB pro Gmail, několik stovek GB pro Apps a 1 GB pro Picasu. Je tedy s podivem, že jste na rozdíl od konkurence stále nepropadli módní vlně nejrůznějších webových disků a úložišť. Proč Google nemá alternativu třeba pro Microsoft SkyDrive? Prostředky na to přeci máte.

Nevím, že bychom v současné době plánovali uvedení něčeho podobného, velká kapacita pro uživatelská data je ale jedním z pilířů našich služeb.

Zkazky o webovém disku od Googlu se po internetu šíří přinejmenším od loňského podzimu, nic podobného ale nepotvrdil ani Sergey Brin (pozn. red.).

O Číně a IPv6

Čína se před několika měsíci stala internetovou jedničkou co do počtu obyvatel s přístupem k internetu. Co na to říkáte? To je obrovská síla!

Z hlediska národních států je skutečně jedničkou Čína a velmi zajímavá situace bude brzy i v Indii. Skutečnou jedničkou je ale Evropa se 400 miliony obyvatel s přístupem k internetu. A co na to říkám? Víte, jsem mnohem spokojenější, že má tolik Číňanů přístup k webu, než s tím, co na něm najdou a týká se to samozřejmě i našeho vyhledávače, který musíme na základě dohody s čínskými úřady částečně blokovat. Uzavřenost Číny je velký problém, obecně jsem ale rád, že se internetová penetrace ve světě stále zvětšuje.

Čínský internet je poměrně specifický s důrazem na své vlastní regionální služby. Může Google.cn vůbec soupeřit třeba se zdejším vyhledávačem Baidu?

Samozřejmě že soupeříme! Náš podíl na místním trhu se pomalu zvětšuje, Čína je ale zvláštní v mnoha dalších ohledech. Třeba taková čínština se oproti evropským jazykům výrazně liší, má zcela odlišnou sémantiku i syntaxi a nelze zde jen tak snadno implementovat náš vyhledávač. Ta migrace je mnohem těžší a je to skutečně výzva.

Počet připojených počítačů do internetu se zvětšuje každým dnem, vlastně každou minutu, počet IPv4 adres se však povážlivě zmenšuje. Promiňte mi to, ale váš protokol je zřejmě zastaralý.

No samozřejmě že je zastaralý!

Náhradou by měl být IPv6, který nabízí až 2128 adres. Téměř každá klíčová osobnost mluví o jeho potřebě, skutečná implementace je však poměrně pomalá, kde to vázne?

IPv6 byl velmi dobře přijat zrovna v Číně, jelikož si zde dobře uvědomují počet svých obyvatel, z nichž většina stále nemá internet, zcela odlišná situace je ale dnes v USA a v mnoha ohledech i v Evropě, kde stále převládá názor, že IPv4 adres je dostatek a případné problémy vyřeší NAT. Poskytovatelé internetového připojení v mnoha případech stále nenabízí IPv6 paralelně s IPv4 a když se jich zeptáte, kde je problém, tvrdí, že to vlastně po nich nikdo nepožaduje. Přitom je zřejmé, že nových IP adres bude potřeba, objevují se totiž nová kapesní zařízení s přístupem na internet. Dále je tu třeba projekt elektrické sítě budoucnosti – Smart Grid, v rámci něhož budou všechny elektroměry vybavené svou vlastní IP adresou. Na IPv6 se ve velkém přejde v okamžiku, kdy si velké firmy uvědomí, že současných IP adres je prostě nedostatek a k tomu by mělo dojít někdy v polovině roku 2010, možná i dříve.

George Orwell a výzvy pro příští dekádu

Pokud ale bude každé zařízení včetně mé mikrovlnné trouby připojené do internetu a bude mít svou statickou (snadno identifikovatelnou) IP adresu, neuskuteční se v praxi vize pana Orwella a jeho románu 1984?

Doufám, že ne! Ostatně tato zařízení určitě nebudou mít statickou IP adresu, ale z bezpečnostních důvodů dynamickou. A určitě se dočkáme nových identifikačních protokolů, které tento problém vyřeší. Je to jedna z chyb, kterých jsem se dopustil, TCP protokol neměl nikdy být tak úzce propojen s IP adresou. V budoucnosti ale bude mnoho příležitostí k nápravě.

Jaké jsou podle vás nejdůležitější výzvy pro internet v příštích pěti až deseti letech?

Samozřejmě zavedení IPv6 protokolu, dále určitě prosazení IDN, tedy domén s národními znaky, což bude na pořadu dne v době, kdy se začne zvětšovat penetrace internetového připojení v rozvojových zemích, a mnohem větší dostupnost rychlého širokopásmového internetu. A nakonec také fungující a kompatibilní „cloud computing“. Dnešní internet produkuje velké množství webových služeb, ty jsou ale vzájemně nekompatibilní, potřebujete velké množství nejrůznějších uživatelských účtu a služby z různých „mraků“ spolu neumí spolupracovat.

Pod takovým „mrakem“ si můžete představit třeba portfolio vzájemně spolupracujících služeb Google nebo pro změnu balík aplikací Windows Live (pozn. red.).

Děkuji za rozhovor a přeji Vám brzké naplnění Vašich vizí...

Vinton Cerf má před sebou ještě pěkný kus cesty. Brzké nasazení IPv6 si  během několika let asi vynutí okolnosti, s IDN to už tak snadné nebude, existuje totiž  i silný tábor odpůrců, kteří se jen tak nesmíří s představou, že by měly prostou latinku webové adresy vystřídat speciální národní znaky. Nakonec ani internetový poskytovatel jen tak nevystřídá asymetrické připojení za masový luxus rovnocenného spojení, bez toho však budou webové služby a cloud computing jako takový použitelné jen z poloviny. Možná ale nakonec vše dopadne úplně jinak. Uvidíme.

S rozhovory na Živě.cz ještě nekončíme, již brzy se můžete těšit na další zajímavé osoby českého i zahraničního světa softwaru i internetu.

Kapitoly článku

Témata článku: Google, Internet, Rozhovory, Sergey Brin, Velké množství, Evropská zásuvka, Evropský jazyk, Obrovská síla, Velký problém, Podobné množství, Čínský úřad, Skutečný důvod, Klíčová osobnost, Symetrické připojení, Orwell, Složité pravidlo, Odlišná situace, Stan, Jednička, Brzké nasazení, Internetové připojení, Složitý úkol, Radiová komunikace, Zajímavá situace, Zastaralé zařízení, Mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky