Víme, kolik paměti spotřebuje webový prohlížeč

Také vás trápí velká spotřeba operační paměti u webových prohlížečů? A jsou pravdivé skazky o tom, že nové verze jsou nenáročné? Otestovali jsme pětici oblíbených prohlížečů pro Windows.

Jedním z nejčastěji citovaných ukazatelů dobrého webového prohlížeče jsou jeho malé paměťové nároky. Zatímco dříve se každý poohlížel po co nejvýkonnějším procesoru, dnes se do popředí dostává operační paměť RAM, o které lze bez nadsázky tvrdit, že jí není nikdy dost. Dobám, kdy byl počítač osazen 256 MB RAM, už sice odzvonilo, většina běžných uživatelů, kteří si pořídí levný notebook nebo počítač, si ale dodnes vystačí s 512 MB RAM.

V takovém případě je samozřejmě rozdíl, jestli webový prohlížeč, tedy jeden z nejvytíženějších programů současnosti, spotřebuje desítky nebo stovky megabajtů. Surfování v panelech je dnes samozřejmostí a uživatelé požadují co nejrychlejší odezvu bez zbytečného čekání. Počítač tak musí zpracovat obrovské množství dat – pět otevřených panelů totiž představuje i pět stále přichystaných webů s náročnou grafikou, složitým AJAXem a interaktivním Flashem. Svižnost webového surfování tak dnes už ani zdaleka nezávisí pouze na rychlosti vašeho internetového připojení.

Jak se objevují stále nové a nové verze prohlížečů, jejich autoři se dušují, že tentokrát už opravdu snížili systémové nároky a program poběží rychle i na počítači bez 2 GB operační paměti RAM. Jaká je ale skutečnost? Vybrali jsme pětici oblíbených prohlížečů a otestovali je jednoduchým zátěžovým testem. Kterému se vedlo nejlépe a který je naopak nejhladovější? Vyzkoušeli jsme prohlížeče Internet Explorer 7, Safari 3.1.2, Opera 9.5, Firefox 3.0 a Maxthon 2.1.2 – to vše na Windows a notebooku o běžném výkonu.

Stanovit správnou metodiku je kumšt

Nejvěrohodnější metodikou je samozřejmě dlouhodobá práce a měření. To je ovšem z časových důvodů příliš náročné, stanovili jsme si tedy pouze čtyři základní podmínky.

  1. Čistý prohlížeč – bez uživatelských dat, cache paměti a nejrůznějších doplňků
  2. Více panelů – v každém z prohlížečů budeme surfovat paralelně v osmi panelech
  3. Náročné weby – budeme surfovat na mapových službách, Google Apps i Windows Live
  4. Krátký čas – surfovat budeme na každém prohlížeči pouze čtvrt hodiny ale opakovaně

K měření jsme použili volně dostupný program Memory Watcher, jehož autor udělal podobný zátěžový test, v popisu metodiky ale nezmínil, jaké weby navštěvoval, což je velmi podstatné. Gmail nebo Picasaweb jsou totiž mnohem náročnější služby než taková návštěva magazínu Živě.cz. Nakonec se sluší ještě poznamenat, že k testu posloužil notebook IBM ThinkPad T42 s 1024 MB RAM.

Klepněte pro větší obrázek
Memory Watcher je transparentní program,
autor totiž uvolnil jeho zdrojový kód

Naše testování pro každý z prohlížečů trvalo patnáct minut, přičemž jsme navštěvovali nejrůznější weby a měřili každé tři sekundy okamžitou spotřebu operační paměti. Nesurfovali jsme ovšem pouze v jednom panelu, ale hned v osmi a ani jeden z nich nezůstal nevytížený. Tento test jsme pro jistotu pro každý z prohlížečů několikrát opakovali. Rozdíl ve vícenásobném testování činil 20 až 30 MB, my se ale budeme věnovat pouze tomu prvnímu.

Test

Začali jsme samozřejmě na Živě.cz, kde jsme si nalistovali a spustili video k navigaci TomTom Go 730. V druhém panelu jsme pro změnu otevřeli obrázek o velkém rozlišení, který jsme našli na Googlu. Zatímco se v prvním panelu stále stahovalo video, další panely spotřebovaly tradičně náročné služby z balíku Google Apps, které hojně využívají technologie AJAX – tedy Gmail, Calendar a Docs.

Pro většinu prohlížečů se stala překážkou webová galerie Picasa. V případě Safari spotřeba paměti výrazně vzrostla, Opera ovšem uspěla – paradoxně ale pouze díky tomu, že Picasa tento webový prohlížeč doposud plně nepodporuje.

Mnohem větším soustem byl nakonec mapový portál Mapy.cz se zapnutou vrstvou s ortofotomapou. Jakmile jsme jej spustili v okně prohlížeče o velikosti bezmála 1680 x 1050 pixelů a začali zoomovat a měřit vzdálenost, nároky na paměť se zvětšovaly až o desítky megabajtů za sekundu. Brouzdání po mapové službě najdete v grafu ve střední části jako výrazný schod. Z grafů je nakonec patrné, že se serverem Mapy.cz se bez problému vypořádal pouze Firefox a kupodivu i Maxthon, u něhož jsme očekávali stejné výsledky jako v případě Internet Exploreru 7 (oba prohlížeče používají stejné vykreslovací jádro).

Poslední volné panely postupně obsadil videoportál Youtube, uživatelský profil z MySpace překypující nejrůznějšími videi a streamovanou hudbou, Facebook a Windows Live Hotmail, s jehož plnohodnotnou verzí si ale poradil pouze Internet Explorer, Maxthon a částečně i Opera.

Na horizontální ose je čas v minutách, na vertikální ose pak spotřeba operační paměti v megabajtech:

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Safari 3.1.2 a Opera 9.5 na Windows Vista SP1

Safari hned po spuštění začal alokovat velké množství paměti. Ve třetí minutě již bez problému zabral 150 MB. Opera byla sice střídmější, s datově náročnými leteckými snímky na velkém monitoru si ale příliš neporadila a překročila hranici 250 MB.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 7.0 a Maxthon 2.1.2 na Windows Vista SP1

Nároky Internet Exploreru zpočátku rostly stejně jako na Opeře, jakmile jsme ale zvolnili (závěrečné brouzdání na Facebooku, Myspace aj.), správa systémových prostředků začala okamžitě uvolňovat nadbytečná data. Maxthon z principu kopíroval IE (stejné jádro), celkové nároky ale byly asi o 50 MB nižší.

Klepněte pro větší obrázek
Mozilla Firefox 3.0 na WIndows Vista SP1

Nejracionálněji s pamětí pracoval Firefox, který na začátku skokově alokoval asi 100 MB RAM, dále ho již ale nic nevyvedlo z míry včetně náročných Google Apps služeb i mapového serveru.

Nejlépe se vedlo Maxthonu a novému Firefoxu

Nejnáročnější je na paměť na první pohled Safari, u něhož jsme pozorovali i nejrychlejší nárůst spotřeby RAM – u třetího otevřeného panelu již okupoval více než 100 MB paměti. Trošku nás zklamala Opera, která si sice v testu na webu Dotnetperls.com vede velmi dobře, u nás ale stejně jako Safari překročila hladinu 300 MB.

Kupodivu obstál často kritizovaný Internet Explorer 7 a ještě o řád lépe se vedlo Maxthonu, který používá stejný systém, v testu však nepřekročil hranici 250MB spotřeby. Vítězem se ovšem na plné čáře stává nový Firefox 3.0, který byl sice při načítání dat více panely naráz poměrně pomalejší vzhledem k Opeře a Safari, jako jediný se ale držel po většinu času pod hladinou 150 MB, z čehož lze usuzovat, že si z testovaných prohlížečů nejlépe poradil s uvolňováním nepoužívané paměti.

Horké a studené surfování

Paměťové nároky se samozřejmě odvíjí od stylu surfování každého z vás. Někteří si vystačí se dvěma panely, jiní se neobejdou bez patnácti. Jedni čtou poštu v běžném poštovním klientu, druzí používají pouze webové rozhraní Gmailu, Seznamu, nebo třeba Windows Live Hotmailu. Zejména u složitějších webů se na spotřebě také podepsala skutečnost, zdali jsme web navštěvovali častěji a prohlížeč tak měl data již v mezipaměti (horký start), nebo zdali jsme webovou službu navštívili poprvé (studený start). V případě Internet Exploreru pak takový opakovaný test dopadl ještě lépe než poprvé – program se především mnohem lépe postaral o uvolňování nepotřebných dat v cache paměti.

Zapojte se do testu

Pokud jsme test prodloužili z patnácti minut na delší časový úsek, nároky na paměť se při stálém počtu otevřených panelů už nezvětšovaly. Přesto nás zajímá, jak si zmíněné prohlížeče poradí opravdu s velmi náročným surfováním. Pokud se vám tedy podařilo překonat hranici stovek megabajtů třeba v novém Firefoxu 3.0, který proklamuje malé systémové nároky, sdělte nám to v diskuzi pod článkem. K číslu uveďte alespoň v odhadu počet otevřených panelů a dobu, po kterou jste měli prohlížeč spuštěný. Samozřejmě uvítáme i odkaz na snímek obrazovky s patřičným důkazem.

Klepněte pro větší obrázek

 


 

 

Diskuze (60) Další článek: Razer Aurantia: sada s rudým potiskem exkluzivně pro čínské hráče

Témata článku: Software, Windows, Opera, Internet Explorer, Paměti, Firefox, Google Calendar, Časový důvod, Webová galerie, Vertikální video, Zbytečné čekání, První panel, MS Internet Explorer, Velké rozlišení, Oblíbený prohlížeč, Vertikální start, Náročný test, Měření času, Area 51, Střední vzdálenost, Panel, Area, Střední část, Maxthon, Picasa, Levné notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5