ViewSonic předvádí chytré bezdrátové monitory, zabíjí je cenou

Konceptem Mira chce Microsoft definovat novou kategorii monitorů, které nebudou vyžadovat kabel připojený k počítači. Jak ukazují první chystané produkty ViewSonicu, na trhu to budou mít ale velmi složité.
Mira je označení pro monitory, které jsou v podstatě normálními počítači, jen fungují jako monitor pro hlavní silnější počítač. Pohání je Windows CE for Smart Displays, který slouží jen pro zobrazování informací ze vzdáleného počítače. Samotná myšlenka špatná není, vezmete monitor od počítače a můžete se volně pohybovat po bytě. Kdekoli sebou máte výkon stolního počítače a komfort jednoduchého tabletu. Jedinou a poměrně významnou nevýhodou bezdrátového monitoru je neschopnost přehrávat video. Používá se totiž známý remote desktop z Windows XP přes normální bezdrátovou síť a tak je datová průchodnost poměrně omezená. Proto to nevypadá nijak slavně ani třeba s hrami.

Klepněte pro větší obrázekViewSonic nyní představil první reálné produkty a ukázal, že cena nebude rozhodně tím, co zájemce osloví. Na trhu budou dva modely: Airpanel V110 s 10palcovým displejem za 999 dolarů a Airpanel V150 s 15palcovou obrazovkou za 1299 dolarů. Na trhu by se měly objevit počátkem příštího roku. Vzhledem k tomu, že normální 15palcový LCD monitor od Viewsonicu se prodává okolo 350 dolarů, je jasné, že čtyřnásobná cena za bezdrátovou variantu je zatím značně nadsazená.

Problémem totiž je, že se nejedná o obyčejný displej, vždy tak bude Smart display výrazně dražší. Kromě LCD monitoru tu je totiž i navíc dotyková obrazovka ovládaná perem podobně jako čerstvě uvedené Tablet PC, standardní 400MHz XScale procesor známý z Pocket PC, karta pro bezdrátovou síť 802.11b a Li-Ion baterie schopná napájet zařízení po 4 hodiny provozu. A co víc, je tam i zmíněný operační systém Microsoftu Windows CE for Smart Displays. Celé to je sakumprásk tedy poměrně výkonný přenosný počítač vybavený schopným systémem. Bohužel pro tento typ zařízení se nedá použít jinak než jako bezdrátový monitor. Ač by to tedy bylo využitelné i bez počítače jako chytrý přenosný počítač, není to možné. ViewSonic bude dodávat Airpanely i s bezdrátovým adaptérem na USB port, tedy v podstatě klasickou WiFi kartou do USB slotu. Celá hardwarová výbava tam je jen k tomu, aby to zobrazovalo informace z jiného počítače.

Uchytí se tento koncept vůbec na trhu? Microsoft ani ViewSonic popravdě optimismem neoplývají, sami říkají, že se jedná jen o první verzi, která by měla prověřit možnosti. Bohužel spolu s těmito panely se budou objevovat normálně využitelná zařízení i třeba obyčejné notebooky, které nabídnou ty samé možnosti. Již dnes si můžete v bazaru koupit starý pomalejší notebook, nahodit na něj třeba Windows 98 s bezdrátovou WiFi kartou a přes Remote desktop pracovat s výkonem vašeho silného počítače s Windows XP a plnou výbavou. V budoucnu takto budete moci využít Tablet PC, které snad již bude rozšířenější a jeho ceny klesnou. Používat plně vybavený počítač, který má záměrně provedenou lobotomii, aby se mohl nazývat monitorem, zatím jako východisko pro budoucnost nevypadá.

Diskuze (8) Další článek: DVD standardy: bude to horší

Témata článku: Microsoft, Windows, Monitory, Tablet PC, Špatný výkon, Dotykový monitor, Přenosné zařízení, Mira, Bazar notebooky, DisplayPort, Proces známý, Monitory k pc, PC monitory, Cena, Celá obrazovka


Určitě si přečtěte

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch