Vidomi: DivX snadno a rychle

Vidomi je velmi povedený program, který v jednom kroku vytvoří zálohu DVD do formátu DivX, XviD nebo MPEG4. Je komfortnější než DVDx a má více možností. Nemáte-li mnoho času, je Vidomi opravdu ideální nástroj pro rychlé vytvoření zálohy dévédéčka na cédéčko.

Nejprve je nutné zkopírovat film z DVD na disk; k tomu dobře poslouží program DVD Decrypter. Ten automaticky vybere tu část, v níž se skrývá film, přičemž pokud byste třeba chtěli i některé bonusy apod., musíte označit jiný VTS.IFO soubor; jeho obsah se vždy ukáže ve stromu pod ním. Vždy vidíte, jak dlouhá část DVD je a kolik na disku zabere místa. Kopírování a zároveň dekódování provedete tlačítkem s ikonou mechaniky DVD.

Klepněte pro větší obrázek

Jakmile máte na disku zkopírované všechny patřičné soubory z dévédéčka, které chcete převést do DivX nebo jiného AVI souboru s patřičným kodekem, klikněte na tlačítko s pluskem. Vyberte položku IFO Files (je standardně předvolena) a najděte na disku soubor začínající na VTS v adresáři VIDEO_TS. Tento soubor obsahuje údaje o daném filmu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Poznámka: Vidomi umí konvertovat i jiné video soubory než jen DVD. Vzhledem k tomu, že záloha DVD bude asi nejčastější činností, zaměřuji se právě na ni.

V dříve prázdném okénku se objeví seznam souborů VOB, které k filmu patří a v nichž je obsaženo samotné video. V dolním okénku (Output Path and Filename) se objeví jméno souboru, do něhož bude video kódováno; samozřejmě jak cestu, tak jméno souboru si můžete upravit.

Nyní je nutné nastavit výstupní kodek. Klepněte na položku Options a zvolte položku Nastavení videa. Vidomi podporuje vlastní XviD MPEG4, který, jak je patrné, získal název obrácením DivX. Někteří tvrdí, že je lepší než DivX, já sám ale nijak přílišné rozdíly nepozoroval. Kromě toho si můžete zvolit originální kodek MPEG4 od Microsoftu, případně další, které máte instalovány. Nastavení kodeku se provádí tlačítkem Konfigurace a liší podle použitého kodeku. Konkrétně u DivX si můžete zvolit typ variabilního bitratu a jeho hodnotu. Je logické, že nejrychlejší bude nastavení 1-pass, ovšem nejméně kvalitní. S tímto nastavení trvá počítaní na 2GHz Pentiu 4 zhruba jedna ku jedné – jedna minuta filmu se rovná jedné minutě počítání s malým zpožděním.

Ostatní nastavení videa můžete ponechat, jaké jsou, pokud chcete film ořezat, nastavte si ořezky z každé strany v políčcích Levý, Pravý, Vrchní a Spodní Crop. Pokud chcete zachovat proporce, zatrhněte položku Hyper Crop, pak můžete zadávat jen levou a pravou ořezku, horní a dolní se proporcionálně přizpůsobí.

Pokud chcete zmenšit rozlišení výstupního videa, zadejte ho do políček Šířka a Výška. U volby Škála v Pixelech zadáváte nové rozměry v bodech, u volby Škála v Procentech v procentech původní velikosti. Pokud chcete dodržet proporce, zatrhněte položku Hyper Škála, pak zadáváte jen šířku, výška se automaticky přizpůsobí. Tato volba je lepší, protože video nebude zkresleno. Položka Žádná Škála zachová původní rozměry DVD videa.

Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Další důležitým nastavením je volba zvukového výstupu; běžte do Options Nastavení zvuku. Zde zatrhněte položku Zpracuj zvuk, aby se program vůbec zvukem zabýval. V položce Audio Track si vyberte zvukovou stopu, dále konstantní nebo variabilní nitráte zvuku (rozdíly snad není nutné vysvětlovat), velikost bitrate (používám alespoň 160 kb/s), pokud jste zvolili variabilní bitrate, zadáváte dvě hodnoty: minimální a maximální bitrate, dále typ kódování zvuku (stereo, joint stereo nebo duální kanál), kvalitu kódování (od nejvyšší po nejnižší – má vliv na rychlost) a konečně výstupní frekvenci; je už celkem jedno, zda to bude 44,1 nebo 48 kHz, ale určitě ne 32 kHz, to je dost málo.

Klepněte pro větší obrázek

A ještě jedna drobnost – nezapomeňte zatrhnout políčko Použij Lame na kódování, jinak byste tyto hodnoty vůbec nemohli nastavit. Bez něho nemá DivX snad ani smysl vyrábět.

Dalším krokem jsou titulky. Stejně jako u DVDx i Vidomi je umí pouze vlepit do video souboru, což je trošku nešťastné řešení, ale budiž. Běžte do Options, Nastavení titulků a zde zvolte položku Kanál titulků je grafickou součástí videa a vyberte stopu (pravděpodobně češtinu).

Klepněte pro větší obrázek

Pokud víte, že bude výsledný film větší než cédéčko, běžte do dialogu Nastavení velikost výstupu a zde v sekci Velikost CD disku zadejte velikost souboru v MB.

Nyní zbývá nastavit velikost výřezu videa a úsek, který se bude počítat. K tomu slouží volba Výběr rozsahu vstupu. Zde se objeví okno videa v originálním MPEG2 rozlišení (PAL), kde si posuvníkem můžete listovat jednotlivými snímky. Pokud chcete měnit rozsah počítaného videa, nastavte posuvníkem začátek a stiskněte tlačítko s levou zarážkou. To samé udělejte s druhým koncem, tentokrát ale stiskněte pravou zarážku. Abyste se lépe orientovali, stiskněte tlačítko vlevo dole – tím přepnete informace ze snímků na minuty a sekundy.

U videa kromě toho vidíte ořezky, které jste si nastavili již dříve; nyní si je můžete upravit tlačítky Hor, Dol, Levo, Pravo, plus rozsah zmenšuje, minus zvětšuje. Pod posuvníkem vidíte konečnou velikost videa bez ohledu na nastavení škály.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní můžete spustit vlastní konverzi do DivX nebo jiného zvoleného formátu tlačítkem Start Encoding. V průběhu počítání si můžete nechat zobrazit statistiky (tlačítko Statistics), průběh počítaného videa (Output) nebo ovládací dialog (Control). Tím můžete konverzi pozastavit nebo zcela zrušit, případně nastavit prioritu úlohy. Pokud si zapnete video výstup, musíte počítat s tím, že se počítání protáhne; je tedy lepší se na video podívat jen tehdy, když potřebujete vědět, kde se právě počítání nachází.

Klepněte pro větší obrázek

Poznámka: Ne všechna nastavení programu jsem vyzkoušel, takže pokud máte větší zkušenosti a můžete čtenářům poradit, využijte diskusního fóra.

Vidomi je velmi povedený program, který má o dost více voleb než nedávno popisovaný DVDx. Je rovněž uživatelsky přátelštější a srozumitelnější a navíc je lokalizován, i když místy velmi podivně. Velkou výhodou programu je jeho cena – je totiž zdarma. Kromě kódování videa umí také video přehrávat; stačí stisknout tlačítko vedle názvu.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (71) Další článek: Stručná historie operačního systému IBM OS/2

Témata článku: Video, DivX, Options, Zvukový kanál, Položka, Strong, Nejvyšší hora, Zvuková stopa, Nešťastné řešení, Crop, Filename


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku