Prohlížeče | Malware

Vidíte na webu příliš mnoho reklamy? Možná za to může zlý Adrozek

Microsoft se na svém bezpečnostním blogu rozepsal o záškodnické kampani Adrozek, která sužuje naše počítače nejméně od letošního jara. Během srpnové špičky malware útočil na více než 30 000 mašin s Windows každý den.

Adrozek upravuje webové prohlížeče Edge, Chrome, Firefox a inženýři jej objevili i v ruském Yandex Browseru. Malware mění jejich bezpečnostní konfiguraci, vypíná automatické aktualizace a přepisuje klíčové DLL knihovny nebo doplňky.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo korektní reklama v výsledcích Googlu, vpravo ta od Adrozka

Díky tomu pak může přímo do HTML kódu s výsledky z Googlu vložit vlastní reklamu. Na první pohled vypadá jako každá jiná, ale je ji poněkud více.

Reklama navíc by ještě nebyla tak nebezpečná, Adrozek ale není žádné béčko, takže když už pronikl do nitra prohlížeče, pokouší se krást také přihlašovací údaje z webových formulářů, které rovnou posílá na své servery. Zároveň má možnost stahovat a spouštět další moduly z webu, jeho schopnosti jsou tak prakticky neomezené.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Adrozek se šířil především na našem kontinentu

Podstatné je nicméně i v tomto případě to, že pacientem nula je opět sám uživatel počítače, který Adrozka do počítače aktivně dostal, když spustil jeho maskovaný EXE program. Ten se mohl tvářit jako běžná aplikace stažená z webu, ve skutečnosti ale na pozadí nainstalovala podobné smetí, které je stále sofistikovanější.

Klepněte pro větší obrázek
Adrozek zachytil přihlašovací údaje a už je jako JSON odesílá na záškodnický server
Diskuze (10) Další článek: Jak jsme testovali telefony: Měříme, co se dá, ale záleží i na dojmech

Témata článku: Google, Microsoft, Prohlížeče, Web, Chrome, Firefox, Edge, Malware, Reklama, Yandex Browser, JSON, Result, Počítač, Přihlašovací údajLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko