Video: Vyzkoušeli jsme OS/2, historického soka Windows

Minule jsme vzpomínali na Windows 2. Tentokrát jsme se podívali o 17 let zpět do dob systému IBM OS/2 2.1. Kdyby to tehdy dopadlo trošku jinak, možná by dnes kraloval.
Video: Vyzkoušeli jsme OS/2, historického soka Windows

Před týdnem jsme vzpomínali na Windows 2, ovšem tentokrát se posuneme v čase trošku dál do roku 1993. Proč? Tehdy tu totiž nebyly pouze systémy jako Windows, Mac OS X a desktopové linuxové distribuce, ale třeba dnes už prakticky zapomenutý OS/2 a další experimenty.

OS/2 má s Windows mnoho společného – ostatně ho v druhé polovině 80. let vyvíjel právě Microsoft s přispěním IBM, pro jehož počítače byl mladý grafický operační systém určený. Spolupráce na projektu ovšem skončila v rané verzi 1.2, a pak už bylo vše v režii IBM. Silné pouto se ale vlastně nikdy zcela neroztrhlo, OS/2 byl totiž vždy částečně kompatibilní s aplikacemi pro Windows a zachovával také stejnou adresářovou strukturu jako DOS, z něhož ostatně i architektonicky vycházel.

Možná trošku netradiční název je ve své podstatě poměrně bez nápadu. Označuje prostě to, že se jedná o operační systém pro osobní počítače IBM druhé generace. Odtud OS 2. tedy OS/2.

Microsoft pracuje s IBM

Začátky OS/2 byly jednoduché. V době, kdy Microsoft uváděl Windows 1.0, IBM teprve podepisoval dohody s jeho vývojovým oddělením. První „óes dvojka“ spatřila světlo světa o dva roky později a nabízela pouze textový režim. Pak už to šlo ale rychle, IBM a Microsoft představili mnohem vyspělejší souborový systém než FAT – HPFS – a ten rychle zamířil na OS/2. Nabídl práci s většími disky, lepší výkon a především dlouhé názvy souborů, což uživatelé DOSu a prvních Windows ještě pár let nepoznali.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
OS/2 si bez problémů rozumí s bezplatným virtualizátorem VirtualBox, který nabízí i profil
pro optimalizovaný chod tohoto systému

IBM byl tehdy neskutečný moloch. Microsoft byl naopak příkladně dravý a myšlením mladý – byla to firma nadcházející počítačové generace. Bill Gates (nebo Steve Jobs) jednoduše uvažoval jinak než vedení tehdejšího největšího počítačového výrobce. IBM prodával OS/2 jako samostatný a drahý software, který si výborně rozuměl jen s hardwarem od… IBM. Windows byl naopak levný systém, který podporoval hromadu tehdejšího hardwaru, nesoustředil se pouze na IBM a Gates jej začal prodávat s cizími počítači. Pokud dneska linuxová komunita hlásá pravidla otevřenosti kódu, Windows před dvaceti lety stanovil pravidlo, že systém od výrobce A nemusí být svázaný s hardwarem od výrobce A, ale může klidně běžet na hardwaru od výrobce B. Na sklonku 80. let se tedy pouto mezi IBM a Microsoftem přirozeně rozpadlo a každý šel svou vlastní cestou.

IBM OS/2 urychlil příchod Windows NT a 95

Jak na OS/2 ve VirtualBoxu

I na OS/2 se vztahuje licence, pozor na to! Prehistorické verze systému a obrazy jejich disket najdete třeba na webu sysbin.com ve formátu IMZ. Ten je třeba převést do obrazu disket IMG, se kterým si rozumí VirtualBox. Použít můžete třeba nástroj WinImage a konverzi IMZ→IMA. IMA případně přejmenujte na IMG a je hotovo. Pak už stačí ve VB založit nový projekt a připojit disketu INSTALL.IMG.

Na jaře roku 1992 představil IBM 32bitový systém OS/2 2.0. Podobně jako Windows 95 sice jeho jádro ještě částečně používalo 16bitové adresování, ale i na tento technologický skok Microsoft teprve čekal. IBM v tomto směru přeskočil dobu a vlastně Microsoft přinutil urychleně začít pracovat na Windows NT a projektu Chicago, ze kterého se nakonec zrodil Windows 95.

A to už byl pro OS/2 poslední hřebík do rakve. Microsoft se stal na poli operačních systémů monopolem a na OS/2 s dříve docela zajímavým potenciálem se začalo zapomínat. Na trhu se ještě objevila řada OS/2 Warp. I ta si částečně rozuměla s aplikacemi z Windows, IBM ale v nových podmínkách 90. let nedokázal udržet krok s dravým Microsoftem a v roce 2001 se tak na trhu objevila poslední verze 4.52. IBM nakonec prodal licenci společnosti Serenity Systems a ta OS/2 vyvíjí dodnes pod názvem eComStation.

Ale dost nudné historie, zbytek najdete v poměrně stručném článku na anglické Wikipedii, nebo v poněkud podrobnější anglické časové ose.

Jak v praxi vypadal IBM OS/2 2.1 z roku 1993

 

Dokázali byste si představit práci s IBM OS/2 z roku 1993? Nebo jen zděšené koukáte a ptáte se, jak je možné, že s takovou tehdy vůbec mohla fungovat moderní civilizace? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem. 

Témata článku: Video, Software, Microsoft, Historie, Technologie, Cloud, Screencast, Serenity, Cizí video, Nadcházející týden, Netradiční pár, Optimalizovaný chod, Moderní civilizace

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje