Video | Windows 10

Video v AV1 se už může rozšířit. Myslí na něj Windows 10 i výrobci grafik

Zdroj: mohamed_hassa / Pixabay
Video v AV1 se už může rozšířit. Myslí na něj Windows 10 i výrobci grafik | Zdroj: mohamed_hassa / Pixabay

Svobodná a bezplatná náhrada proprietárních formátů H.264 (AVC) a H.265 (HEVC) by se již konečně mohla prosadit. Podpora formátu AV1 dorazila do Windows 10 již před dvěma lety, když Microsoft ve Storu publikoval speciální rozšíření pro prohlížeče, videopřehrávače a další aplikace využívající rozhraní Windows Media Foundation. Doposud ale šlo jen o softwarový dekodér využívající výkon procesoru. Brzy se Desítky dočkají také hardwarové akcelerace pomocí GPU.

Microsoft potvrdil, že s partnery již připravuje podporuje AV1 pro grafické čipy Iris Xe dostupné v procesorech Intel Core 11. generace, Nvidia GeForce RTX 3000 a také AMD Radeon RX 6000. V Redmondu tak mimochodem provalili informaci o akceleraci AV1 na Radeonech dříve, než to potvrdilo AMD. To totiž o nových kartách zatím řeklo jen minimum informací, k oficiálnímu odhalení dojde až za dva týdny.

Hardwarová akcelerace AV1 kromě výše zmíněných karet vyžaduje také Windows 10 v1909 či novější a pak onen AV1 Video Extension. Ten standardně využívá softwarový dekodér dav1d. Díky hardwarové podpoře ale systém nebude tolik zatěžovat CPU a použije se speciální obvod v GPU, který má jen minimální spotřebu, což ucítí uživatelé notebooků.

Vývoj formátu AV1 si vzala na starost skupina Alliance for Open Media, jejíž členy jsou kromě Microsoftu také Google, Facebook, Amazon, Netflix, Mozilla a další. Společným cílem bylo vytvořit patenty nezatížený formát, který by se dal bezplatně využívat nejen na internetu.

Přestože finální specifikace AV1 brzy oslaví třetí narozeniny, formát se kvůli problému vajíčko/slepice rozšiřuje pomalu. YouTube jej již používá vedle H.264 a na počítačích upřednostňuje u videí s vysokým rozlišením. Testuje ho Netflix, do budoucna jej chtějí nasadit také Facebook, Twitch nebo Vimeo. AV1 je až dvakrát efektivnější než H.264. Při stejné vizuální kvalitě mu tak budou stačit soubory o poloviční velikosti. Ve srovnání s H.265 má obdobné výsledky, ale je zdarma.

via Neowin

Diskuze (25) Další článek: Robot určený pro výzkum podmořského světa zdařile napodobuje oliheň

Témata článku: Video, Microsoft, YouTube, Google, Facebook, Netflix, Internet, Windows 10, Amazon, AMD, Intel, Nvidia, Mozilla, Twitch, Redmond, Grafika, GPU, Iris Xe, Store, Akcelerace, Dekodér, Procesor, Formát, Hevc, Alliance for Open Medium


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk