Skutečný Internet zadarmo se zatím neodvážil nabídnout nikdo jiný, COL po zásluze dominuje. Má vůbec někdo ještě šanci?
Když před měsícem vybuchla na českém Internetu bomba v podobě připojení k Internetu úplně zadarmo, předpovídali mnozí, že další velcí poskytovatelé připojení budou muset reagovat velmi rychle stejně, jinak přijdou o všechny své zákazníky připojující se přes telefon. Jenomže měsíc uplynul a nic takového se nestalo: ani nejhrozivější soupeř každého poskytovatele, Internet Online, nedává Internet zadarmo, ani nejvážnější kandidát trůnu Contactel tak nečiní, byť jeho sazba (169 Kč/měsíčně) je jedna z nejnižších. Přitom tito dva poskytovatelé alespoň intenzivně soupeří – oba uvedli navzájem konkurenční nabídku splátkového počítače, kde je v ceně připojení, a Internet Online nabízí připojení zdarma k předplatnému MF Dnes (což jsou ovšem 2000 Kč ročně).
Proti ofenzívě Czech On Line je totiž těžké bojovat. Přebít ji vlastně nelze – víc zadarmo než úplně zadarmo už Internet být nemůže, VOL nyní už umí nabízet všude i tarif Internet99 a výhody typu o pár megabajtů větší mailová schránka či prostor pro webovou prezentaci jsou marginální. Pokud provozovatel, který má nyní stále se tenčící skupinu svých platících zákazníků, nabídne připojení zdarma, sice možná zastaví jejich odliv, ale těžko způsobí jejich příliv – a okamžitě přijde o příjmy od zbývajících pár stovek nebo i tisíc zákazníků (tj. řádově desetitisíce až statisíce Kč měsíčně, rozhodně nejde o zanedbatelné částky). Jako obzvlášť planá se mě zdá nabídka SPT Telecomu: těžko si někdo předplatí MF Dnes jen kvůli tomu, aby měl za korunu Internet od SPT Telecomu, když jej může mít zadarmo od VOLu bez jakéhokoli předplatného; navíc aktivace Internetu u VOLu je hotova za tři minuty od počítače (a už máte číslo, na které se můžete připojovat), u akce IOL/MF Dnes se musí někam faxovat kupóny, popřípadě lze objednat i z Internetu, nicméně do tří dnů mu někdo (poznáte z tohoto textu kdo, zda MF Dnes či IOL? Já to nepoznal.) dodá poštou instrukce… Jedinou výhodu má toto připojení zdarma u měst, která nepokrývá VOL; SPT Telecom má pokrytí samozřejmě přece jenom lepší – například v jihomoravském kraji má VOL šest měst, IOL čtrnáct. SPT Telecom navíc trpí neoblíbeností – nemyslím, že vždy po zásluze, ale to není důležité – je určitým „symbolem totality“ a pokud zákazník může zvolit ze dvou stejně rovnocenných služeb mezi SPT Telecom a kýmkoli jiným, není vůbec těžké uhodnout, kterou zvolí, i kdyby se druhá firma jmenovala Belzebub s.r.o.
Určitou protinabídkou jsou samozřejmě splátkové počítače s připojením. Pochopitelně to není Internet zdarma, ale zejména Contactel udělal bezchybný marketing a nedivil bych se dvaceti tisícům prodaných počítačů do roka od spuštění služby. AutoCont sice dotlačil IOL k podobné reakci, ale kampaň se nekoná – pouze kvanta billboardů s hodně omšelými náměty, naprosto nechytlavou grafikou a malými texty (na dálnici musíte zpomalit cca pod 80 km/h, abyste si přečetli, co vše vám billboard chce říci; weby, na které míří, také patří k tomu nejnevýraznějšímu na českém Internetu: www.volna-mista.cz atd.). Red Boxy se podle všech známek prodávají jako divé, což mimochodem zřejmě dělá vrásky dodavateli počítačů, firmě Comfor, jak píšeme v jiném dnešním článku.
Vtipy akce „počítač s Internetem“ jsou dva: jednak za poskytovatele nadále bojují – svými lidmi, svými silami, svými prodejnami – prodejci počítačů, jako je Comfor, AutoCont, v budoucnu asi i Libra a možná další. Dále jde o to, že si provider zákazníka přiváže na dva až tři roky; zákazník samozřejmě může získat Red Box či Alivio a připojovat se přes VOLny.cz, ale už není moc důvodů, proč by to dělal a laičtí uživatelé (kterých je stále rostoucí většina) to neudělají už kvůli technické obtížnosti – připomínám znovu výsledky jednoho průzkumu, podle kterého si 80% uživatelů prý nikdy nenastaví jinou homepage v prohlížeči než tu, kterou získá implicitně s instalací či koupeným počítačem.
S postupujícím časem bude ale stále těžší pozici VOLu překonat – nyní je v ČR zcela jistě ještě mnoho desítek tisíc uživatelů Internetu, kteří za dial-up platí, takže jsou ještě náchylní na jakoukoli nabídku zdarma; kdo se již přihlásí na VOLny.cz a bude spokojen se službami a kapacitou linek (zřejmě bude, naddimenzace se zdá být dostačující), bude těžko přecházet k jiné službě zdarma. Hned nás ale napadají dvě otázky:
- jaká může být další služba, kterou může někdo nabídnout k tomu, aby získal uživatele (zdarma…)? Exkluzivní obsah, slevy v obchodech – to se bude nabízet těžko, i když bych to nevyloučil. Velmi nadějná je dle mého názoru jen jediná služba, a to je internetová telefonie.
- Jak se vrátí peníze Czech On Line? Byť je stránka www.vol.cz hodně navštěvovaná, o nějakém portálu, ze kterého by bylo možné inkasovat peníze (á la NetCenter v USA), se dá jen snít. Vyhledávací služba Najdi.to je zatím pouze parodií na katalog českého webu, a to i podle hodně mírných domácích měřítek. Možnosti návratnosti investic jsou dvě: krátkodobá díky nabízení kvalitní internetové telefonie (jsem si jistý, že právě toto bude další logický krok Czech On Line a že to má firma opět technicky dobře připraveno), dlouhodobá pak po pádu monopolu inkasování „dealerských“ poplatků z telefonického spojení. COL ale není telekomem a v této době může dát lepší nabídku už vlastní telekom, jako je SPT, Contactel, Aliatel a někteří další.
Je navíc docela zajímavé, že naprosto mlčí další velcí provideři: PVT.net, CESNET, GTS/Inec. Opět máme signály, že „s něčím hodlají přijít“, ale budou to mít těžší než těžké, v dial-upu už skoro není co zajímavého nabídnout. Přesto je jedna oblast, ve které očekávám mnoho zajímavého: připojení pevnou linkou. Zájem o ni prudce vzrůstá: roste počet profesionálních uživatelů Internetu (lidí, kteří díky Internetu „vydělávají“, poskytují další služby, pracují doma, šetří na nákupech zboží, novin atd.), roste počet firem, které jsou ochotny svým důležitým zaměstnancům proplácet internetové připojení domů. Stoprocentně platí, že každá pětistovka, a záhy každá stokoruna, o kterou je snížen poplatek za pevnou linku měsíčně, znamená pád nové bariéry pro stovky zájemců – kdyby padla cena řekněme pod 2 000 měsíčně, domnívám se, že by to znamenalo okamžitě mnoho tisíc zájemců o připojení pevnou linkou. Cena padat bude, neboť největším nákladem je cena za pronájem internetové páteře ze strany providera – a ta neustále kontinuálně klesá, co rok, to skoro na polovinu. Zde se dá čekat právě aktivita ze strany nadnárodních firem (Telenor, GlobalOne, GTS), které jsou jednak kapitálově velmi silné a jednak řadu páteřních spojů mají ve své režii.