10
Fotogalerie

Video: Luxusní notebook Acer Ferrari 1200

Dvanáctipalcový notebook Ferrari 1200 patří mezi klenoty společnosti Acer. Dokazuje to nejen svou cenou, ale také konstrukcí a výbavou. I pěkný šperk má ale občas nějaký ten šrám.

Kapitoly článku:


První malé Ferrari 1000 „sjelo“ z výrobních linek již v roce 2006, od letošního února je na světě už třetí generace s přídomkem 1200. Kdo by ale uvnitř čekal „nadupané“ Centrino 2, se zlou by se potázal. Acer ve svém inovovaném modelu Ferrari 1200 sází na platformu AMD „Puma“.

Ta mu dodává zejména díky integrovanému jádru ATI Mobility Radeon HD 3200 i nějaký 3D výkon, i když zázraky od něj čekat nemůžete. Ferrari 1200 je určeno spíše pro dobrou multimediální zábavu a profesionální práci. To dokazuje ostatně nejen dokovací konektor, čtečka otisků, ale volitelně i VoIP telefon.

VIDEO: 1468 'Luxusní notebook Acer Ferrari 1200'

Chytrá čtečka otisků prstů a softwarová výbava

Čtečku otisků prstů doplňuje program Acer Bio Protection, kde si můžete nakonfigurovat pro zabezpečení dle libosti jeden nebo dokonce všech deset prstů. Snadno tak notebook ochráníte nejen před neoprávněným vstupem do Windows, ale také před jeho nabootováním (tzv. Pre-Boot Authentication) – tato ochrana funguje na principu Single Sing On, kdy stačí prstem projet nad čtečkou pouze jednou po startu a získáte tak po nastavení přístup jak do Windows, tak na vybrané webové služby. Různým prstům lze při tom nastavit různé funkce pro spouštění programů či třeba zamknutí nebo uspání PC. Vše lze nastavit snadno z Windows.

VoIP telefon Acer Xpress VoIP lze umístit do ExpressCard slotu, přičemž jej doplňuje program Acer Video Conference Manager. V nabídce najdete také program určený k zálohování dat na síťové či USB disky, resp. FTP server. Dobře je řešena instalace celého systému programem Acer eRecovery – přímo z Windows lze vypálit záchranný disk či zálohovat vlastní konfiguraci a samozřejmě systém obnovit ze zálohy či do původního nastavení od výrobce. eRecovery se spouští z menu Empowering Technology (tento program má vlastní spouštěcí tlačítko hned vedle zapínání), kde naleznete také pokročilou správu napájení a rychlou konfiguraci ekvalizéru eAudio Management.

acer_ferrari05.jpg acer_ferrari10.jpg acer_ferrari11.jpg
Acer Ferrari1200 s dodávanou myší, detail na klávesnici a kameru

Vedle toho nabízí Acer pro tento model i jistou exkluzivní výbavu, jakou je optická Bluetooth myš a kožené pouzdro na notebook. Mnohem hůře je na tom notebook po stránce záruky, která nabízí pouze dvouriční „carry-in“ – notebook tedy musíte dopravit do servisu sami. Přičemž u „profi“ řad u konkurence se za standard považují zpravidla 3 roky s opravou do druhého pracovního dne NBD u zákazníka. Záruku lze však prodloužit na 3 roky NBD i včetně ochrany proti náhodnému poškození, to je ale už nadstandardní investice.

Karbonové víko a kvalitní reproduktory

Notebook každého zaujme nejen karbonovou částí víka, ale také červeným podsvícením tlačítek Power a Empowering Key, které jako by simulovalo tachometr, a modře podsvícenou linkou na pravé části pod displejem. Zejména červená tlačítka vás mohou ve tmě rušit jak při práci, tak při sledování filmu. Šetřilo se při tom i Piano Black barvou, takže se leskne jenom rámeček kolem displeje a část pod ním. Ostatní plochy jsou matné, i když i tento materiál je velmi náchylný na otisky prstů.

acer_ferrari06.jpg acer_ferrari08.jpg acer_ferrari12.jpg
Pohled shora, zdola a kožený obal

Klávesnice je tichá, na psaní příjemná, některá tlačítka jako šipky či Enter jsou ale poměrně drobná. Velmi příjemný je povrch touchpadu. Již méně příjemné je ale zahřívání notebooku v oblasti procesoru a při plné zátěži je poměrně hlasitý – chlazení se nikdy nezastaví (tedy alespoň v našem testu se tak nestalo).

Čím ale Ferrari vyniká, jsou reproduktory s dostatečnou hlasitostí a na notebook velmi dobrým podáním zvuku, přičemž třeba při hře se dá mluvit o jakési prostorovosti, kterou se Acer „chlubí“.

Dostatečně dobrý hardware?

Ani po hardwarové stránce se nemusí Ferrari 1200 stydět. Uvnitř tepe platforma AMD „Puma“ s jednou z nejlepších integrovaných grafik současnosti – Radeonem HD 3200 s možností mu v BIOSu ručně přidělit 64, 128 či 256 MB sdílené paměti s tím, že při vyšších nárocích se o zbytek postará již technologie HyperMemory. Procesor Turion X2 Ultra ZM-82 tvoří špičku nabídky AMD a dobře mu sekundují i 4 GB paměti DDR2-667 a 500GB pevný disk.

acer_ferrari02.jpg acer_ferrari04.jpg
Boční pohledy

Jistě, člověk by mohl namítnout, že paměti mohly být DDR2-800 a pevný disk 7 200 ot. či SSD a grafická karta nemusela být integrovaná. Celé to navíc není ani moc energeticky úsporné a to i přes LED podsvícení displeje, takže z relativně velké baterky vyždímá notebook výdrž pouze okolo 3 až 4 hodin. Velkou škodu tak Ferrari 1200 způsobuje důraz na design se slotovou pevně zabudovanou optickou mechaniku, protože klasická výměnná s možností nahrazení za přídavnou baterii by jistě zvedla jeho užitné možnosti o značný kus dále.

acer_ferrari01.jpg acer_ferrari03.jpg
Přední a zadní pohled

Naopak velmi kladně hodnotím přítomnost infraportu, který se může stále leckomu hodit. V kombinaci s Bluetoothem tak dokáže laptop spolupracovat snad s každým managerským mobilním telefonem (i s těmi staršími). Velmi praktické jsou i dva nezávislé vypínače pro Bluetooth a Wi-Fi, což usnadní používání „bezdrátů“ v různých konfiguracích. Postrádal jsem vestavěný 3G modem, i když přístup k mobilnímu internetu lze zabezpečit s většinou lepších mobilních telefonů.

Ferrari není Škodovka

Z mého pohledu jde o vzhledově efektní a konfigurací relativně vyrovnaný a výkonný celek, který dokáže oslovit velmi specifickou klientelu stejně jako vozy Ferrari, čemuž odpovídá i cena. Výkon musíte samozřejmě posuzovat v kontextu dvanáctipalcových notebooků, kde nebývá 500GB disk, 4 GB RAM či grafická síla (pro někoho „slabota“) srovnatelná s Radeonem HD 3200 vůbec častá. Po stránce výbavy (softwarové i hardwarové) je na tom notebook velmi dobře, i když mezi špičkovou konkurencí jej může zahanbit absence 3G modulu, poměrně nízká výdrž akumulátoru, vyšší hmotnost a nijak exkluzivní záruční podmínky. Naopak vyniká kvalitním ozvučením, „půlterovým“ pevným diskem, 4 GB operační paměti, přítomností IR či doplňkovou výbavou včetně VoIP telefonu.

Plusy a mínusy

+ dobrý výkon
+ infraport
+ kvalitní reproduktory
+ neotřelý vzhled s logem Ferrari

- výdrž akumulátoru
- vyšší hmotnost
- Windows Vista Home Premium při nasazení ve firemní síti s doménou
- záruka pouze 2 roky „carry-in“

Určitě si přečtěte

Články odjinud