Video

Video čeká další bitva formátů. Výrobci mobilů chystají EVC

Zdroj: mohamed_hassa / Pixabay
Video čeká další bitva formátů. Výrobci mobilů chystají EVC | Zdroj: mohamed_hassa / Pixabay

Hlavní videoformáty současnosti a blízké budoucnosti jsou HEVC (H.265) a AV1. Do pár let je ale vystřídají nové, které přinesou ještě vyšší efektivitu, a tedy při stejné vizuální kvalitě jim bude stačit méně dat.

Faktickým nástupcem HEVC bude VVC (Versatile Video Coding, H.266), jehož specifikace by měly být dokončeny ještě letos a jenž nabídne až o 40 % účinnější kompresi. Proti němu bude stát nezávisle vyvíjený formát EVC (Essential Video Coding), jehož specifikace se uzavřely minulý měsíc. Ten by měl přinést přibližně 25% úsporu dat.

Proč tedy použít něco, co bude na papíru horší? Z politických důvodů. HEVC je v současnosti tak silně zatížen patenty, že si placení licencí nárokují hned tři skupiny: MPEG LA, HEVC Advance a Velos Media. Veškeré přehrávače, enkodéry a streamovací platformy musí počítat s nemalými poplatky. U VVC jakožto přímého nástupce hrozí, že situace bude podobná.

Tvůrci EVC dopředu slibují, že licence se budou platit na jednom místě a podmínky budou férové a nediskriminační. Základní profil EVC navíc bude zcela bezplatný (royalty-free), avšak také s horší kvalitou (zřejmě na úrovni HEVC). Klíčovými firmami za EVC jsou Samsung, Huawei a Qualcomm, tedy největší výrobci mobilů či jejich čipů. Adopce nového formátu v chytrých zařízeních by tak mohla proběhnout rychle. Zatím se však nikam nespěchá, konkrétní podmínky licencování budou oznámeny do dvou let.

Do hry nakonec vstoupí i potenciální AV2, jenž by měl být jako předchůdce plně bezplatný. Skupina Alliance for Open Media ale s vývojem ještě nezačala, protože se stále snaží prosadit AV1. O nástupci však již mluví v roadmapě.

Aby to nebylo tak jednoduché, za VVC, EVC i AV2 často stojí tytéž společnosti, avšak v různých skupinách mají různé zájmy.

Diskuze (5) Další článek: Microsoft postavil nejvýkonnější superpočítač pro umělou inteligenci. Bude ho využívat OpenAI

Témata článku: Technologie, Video, Software, Huawei, Samsung, Qualcomm, Hevc, Nástupce, VVC, Výrobce, EVC, Formát, Výrobce mobilů, Specifikace, Mobil


Určitě si přečtěte

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 14

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X