Video

Video čeká další bitva formátů. Výrobci mobilů chystají EVC

Zdroj: mohamed_hassa / Pixabay
Video čeká další bitva formátů. Výrobci mobilů chystají EVC | Zdroj: mohamed_hassa / Pixabay

Hlavní videoformáty současnosti a blízké budoucnosti jsou HEVC (H.265) a AV1. Do pár let je ale vystřídají nové, které přinesou ještě vyšší efektivitu, a tedy při stejné vizuální kvalitě jim bude stačit méně dat.

Faktickým nástupcem HEVC bude VVC (Versatile Video Coding, H.266), jehož specifikace by měly být dokončeny ještě letos a jenž nabídne až o 40 % účinnější kompresi. Proti němu bude stát nezávisle vyvíjený formát EVC (Essential Video Coding), jehož specifikace se uzavřely minulý měsíc. Ten by měl přinést přibližně 25% úsporu dat.

Proč tedy použít něco, co bude na papíru horší? Z politických důvodů. HEVC je v současnosti tak silně zatížen patenty, že si placení licencí nárokují hned tři skupiny: MPEG LA, HEVC Advance a Velos Media. Veškeré přehrávače, enkodéry a streamovací platformy musí počítat s nemalými poplatky. U VVC jakožto přímého nástupce hrozí, že situace bude podobná.

Tvůrci EVC dopředu slibují, že licence se budou platit na jednom místě a podmínky budou férové a nediskriminační. Základní profil EVC navíc bude zcela bezplatný (royalty-free), avšak také s horší kvalitou (zřejmě na úrovni HEVC). Klíčovými firmami za EVC jsou Samsung, Huawei a Qualcomm, tedy největší výrobci mobilů či jejich čipů. Adopce nového formátu v chytrých zařízeních by tak mohla proběhnout rychle. Zatím se však nikam nespěchá, konkrétní podmínky licencování budou oznámeny do dvou let.

Do hry nakonec vstoupí i potenciální AV2, jenž by měl být jako předchůdce plně bezplatný. Skupina Alliance for Open Media ale s vývojem ještě nezačala, protože se stále snaží prosadit AV1. O nástupci však již mluví v roadmapě.

Aby to nebylo tak jednoduché, za VVC, EVC i AV2 často stojí tytéž společnosti, avšak v různých skupinách mají různé zájmy.

Diskuze (5) Další článek: Microsoft postavil nejvýkonnější superpočítač pro umělou inteligenci. Bude ho využívat OpenAI

Témata článku: Technologie, Software, Video, Samsung, Huawei, Qualcomm, EVC, Výrobce, Nedis, Open Media, Mobil, Výrobce mobilů, Specifikace, Alliance for Open Medium, Hevc, VVC, Nástupce, FormátDalší hrou studia inXile Entertainment nejspíše bude akční RPG

Další hrou studia inXile Entertainment nejspíše bude akční RPG

Po Wastelandu je na čase změnit úhel pohledu.

Michal Maliarov
FPSRPG
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět