Umění

Vídeň je na OnlyFans. Facebook a spol. nahatému umění nepřejí

Vídeň je na OnlyFans. Facebook a spol. nahatému umění nepřejí

Je explicitní umění vhodné pro… jakékoli internetové publikum? I takovou otázku nastoluje situace, kdy se umělecká část Vídně stahuje na službu OnlyFans. Bude zde publikovat explicitní formy umění, jak upozornila CNN. Důležitá muzea k takovému kroku mají pragmatický důvod: jiné sociální sítě explicitní materiály blokují.

Redakční nehoda

Stala se nám v redakci malá nehoda – dva autoři se vrhli na stejné téma. Občas se to stane, ale obvykle se o tom nedozvíte. Tentokrát jsou výsledkem tak odlišné články, že by byla škoda jeden z nich zahodit...

  • Kuba Čížek dostal tiskovou zprávu od vídeňského magistrátu, má přístup na vídeňský OnlyFans, obdivuje nápaditou marketingovou kampaň a zprávu zpracoval se svým typickým humorem.
  • Petr Urban na téma narazil na CNN, zaměřil se na problematiku sociálních sítí a jejich boje proti nahotě, takže jeho článek je o poznání vážnější.

V jednom článku jste, druhý najdete zde:

Letos např. TikTok zcela zablokoval účet muzea Albertina a mohl za to snímek částečně odhaleného ňadra pořízený současným japonským umělcem Nobujoši Arakim. Před dvěma lety Instagram zakázal díla malíře Petera Paula Rubense a vlámská muzea hromadně podepsala dopis vymezující se proti chování Facebooku.

Klepněte pro větší obrázek
Vídeňské kulturní instituce našly útočiště ve službě OnlyFans

Tradiční sociální sítě nahatému obsahu formálně nepřejí, a tak si umění našlo novou sluj. V popředí se stále nachází otázka, která společnost trápí dlouhodobě: kde je hranice cenzury? Neměly by být sociální sítě vůči umění vstřícnější? Kulturní instituce popisují, že některé výstavy nebo díla je téměř nemožné na sociálních sítích propagovat.

Nahota se do krámu se nehodí

OnlyFans je služba, která vyrostla na nahotě, během letošního srpna ale provozovatel prohlásil, že od října explicitní obsah zakáže. Prý se tak rozhodl kvůli tlaku platebních společností, firma Mastercard to ale popřela. Po vlně nevole a pouhých několika dnech provozovatel od zákazu ustoupil.

OnlyFans vzniklo teprve v roce 2016. Právě relativně volné podmínky pro nahrávání obsahu ze služby orientované na prodej předplatného učinily ráj pro prodej tzv. obsahu pro dospělé, jakkoli se služba navenek prezentuje jako místo pro sledování témat jako kulinářství, móda, zdravý životní styl apod. „Nahatý“ obsah v kombinaci s přístupným ovládáním službu vynesl na výsluní. Loni BBC odhalila, že OnlyFans nedokáže efektivně bránit tomu, aby jejím prostřednictvím prodávaly vlastní erotický obsah děti.

Zatímco sociální sítě v čele s největším Facebookem blokují umění a označují jej za potenciálně pornografický obsah, loňský výzkum amerického Národního centra pro pohřešované a zneužívané děti ukázal, že ke zneužívání dětí v online prostoru zdaleka nejvíce dochází právě ve službách Facebooku. Za loňský rok evidoval přes 20 milionů nahlášených případů.

Zdroje: Artlyst | BBC | CNN (1 | 2) | NCMEC | OnlyFans na Twitteru | TechCrunch

Diskuze (3) Další článek: Facebook to s konceptem metaverse myslí vážně. V EU kvůli tomuto virtuálnímu světu najme 10 tisíc lidí

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Twitter, Instagram, TikTok, OnlyFans, MasterCard, Rakousko, Umění, Muzeum, BBC, Obsah, Petr Urban, Vídeň, TechCrunch, Nehoda, CNNPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování