Počítače

Více ventilátorů nemusí znamenat nižší teplotu. Proměřili jsme různé způsoby osazení počítačové skříně

Dobré chlazení počítače vyžaduje ventilátory, ale kam je umístit a jak moc je roztočit? Vyzkoušeli jsme to a objevili pár překvapení.

Ať už se trápíte s chladičem procesoru na maximální otáčky a procesor se stále přehřívá, nebo se snažíte snížit hlučnost, ale rostou teploty, případně jen hledáte ideální pozice pro své ventilátory, připravili jsme testy řešící tyto problémy.

Jednoventilátorový chladič jsme zregulovali pevně na 70 % výkonu kvůli hlučnosti a příkon na redakčním procesoru Intel Core i7-11700K jsme nastavili tak, aby ve skříni Fractal Design Meshify 2 bez žádných ventilátorů a bez dedikované grafiky dosahoval hraničních teplot 98 až 100 °C.

To lze pokládat za výchozí teploty bez ventilátorů. Poté jsme přidávali 140mm ventilátory Noctua NF-A14 PWM a roztáčeli je na 30 % výkonu (velmi tiché), 70 % (hranice rozumné hlučnosti) a na plný výkon. Pro průměr 120 mm podobně poslouží Noctua NF-S12A PWM či redux verze.

91ff1a3b-9059-43f0-9a0d-1bd36b391c20
Více ventilátorů ne vždy znamená lepší chlazení. Horní ventilátor (zelená šipka) vyfukoval spíše chladnější vzduch. Pro vodní chlazení je však umístění v horní pozici výhodné.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Trosky prvního stupně čínské rakety dopadly do Indického oceánu v blízkosti Filipín

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,