Zdraví | Bezpečnost | IoT

Více než polovina nemocničních zařízení připojených k internetu má zranitelnost, která může ohrozit zdraví či životy pacientů

Podle zprávy společnosti Cynerio, která se zabývá kybernetickou bezpečností ve zdravotnictví, má více než polovina zařízení připojených k internetu používaných v nemocnicích nějakou zranitelnost, která může ohrozit zdraví i životy pacientů, důvěrné údaje nebo použitelnost.

Zpráva analyzovala údaje o více než deseti milionech zařízení ve více než 300 nemocnicích a zdravotnických zařízeních po celém světě. Informace byly shromážděny prostřednictvím konektorů připojených k zařízením v rámci bezpečnostní platformy Cynerio.

Nebezpečná polovina přístrojů

Nejčastějším typem zařízení připojeného k internetu byla infuzní pumpa. Moderní verze těchto přístrojů se mohou na dálku připojit k elektronickým lékařským záznamům, načíst správnou dávku léku nebo jiné tekutiny a podat ji pacientovi.

Podle zprávy byly infuzní pumpy také zařízeními, u nichž byl nejčastěji zjištěn bezpečnostní nedostatek, který by mohli zneužít hackeři. Celých 73 % z těchto přístrojů obsahovalo zranitelnost, umožňující nějakou formu útoku.

Odborníci se obávají, že hacknutí zařízení, která jsou přímo napojena na pacienty, by mohlo být zneužito k ublížení nebo hrozbě přímého útoku na zdraví a životy lidí. Někdo by teoreticky mohl získat přístup do těchto systémů a například změnit dávkování léků.

Dalšími častými zařízeními připojenými k internetu jsou monitory pacientů, které mohou sledovat například srdeční tep, krevní tlak a dechovou frekvenci. Na pomyslné třetí příčce skončily z hlediska zastoupení glukometry. Oba tyto typy přístrojů byly z hlediska počtu zranitelností v první desítce.

Zdravotnická zařízení terčem hackerů

Zdravotnická zařízení jsou v současnosti oblíbeným cílem hackerů. I když se zdá, že k přímému útoku na zdravotnické přístroje připojené k internetu zatím nedošlo, odborníci se domnívají, že je to z technického hlediska možné a v některých případech nepříliš obtížné.

Hrozbu představují především hackerské skupiny, které proniknou do nemocničních systémů prostřednictvím zranitelného zařízení a zablokují nemocniční síť, takže lékaři a sestry nemají přístup ke zdravotnickým záznamům, přístrojům a dalším digitálním nástrojům. Tyto útoky se v posledních několika letech stupňují a zpomalují fungování nemocnic do té míry, že to může poškodit pacienty.

Cynerio uvádí, že většina zranitelností zdravotnických zařízení je snadno opravitelná: jsou způsobeny slabými či výchozími hesly nebo používáním již nepodporovaných zařízení. Mnoho zdravotnických organizací prostě nemá zdroje nebo personál na to, aby udržovaly systémy aktuální, a nemusí vědět, že se objevila aktualizace nebo upozornění týkající se některého z jejich zařízení.

Podle odborníků jsou zdravotnická zařízení s ohledem na rostoucí počet útoků ransomwaru nucená investovat do kybernetické bezpečnosti. „Myslím, že to dosahuje takové úrovně kritičnosti, že se to dostává do pozornosti generálních ředitelů a správních rad,“ řekl generální ředitel a zakladatel kyberbezpečnostní firmy Censinet Ed Gaudet.

Diskuze (10) Další článek: Jeff Bezos chce porazit smrt. Najal tým špičkových vědců a investoval do startupu

Témata článku: Zdraví, Internet, Bezpečnost, Hacking, Medicína, IoT, Přístroj, Zařízení, Kter, Pacient, Zdravotnické zařízení, Nemocnice, Zranitelnost, Nemocniční zařízení, PACRecenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky