Více než obyčejný webserver

Recenze produktu Netscape Enterprise Server 3.6.
Jan Pokorný: Při vyslovení jména Netscape si většina uživatelů představí slavný webový prohlížeč. Společnost Netscape však vyvinula i řadu špičkových serverových produktů pro Internet a intranet. K nejzajímavějším patří serverový balík Netscape Suitespot, který zajišťuje kompletní správu podnikových informací. Vedle poštovního serveru, proxy, konferenčního a directory serveru je jeho součástí i webový server Netscape Enterprise Server (NES).

Instalace NES je ve skutečnosti tvořena dvěma servery: vlastním webovým serverem a administrativním serverem, pomocí něhož webový server administrujeme. Pokud později nainstalujeme ještě další produkty z balíku Netscape Suitespot, slouží administrativní server pro konfiguraci všech produktů z jednoho místa. Administrativní server hraje integrační úlohu a umožňuje centrální správu uživatelů, definici distribuované administrace, generování a instalaci bezpečnostních protokolů a SSL, klastrování na více serverech apod. S administrativním serverem a potažmo i NES komunikujeme pomocí webového prohlížeče, který musí podporovat rámy, Javu a JavaScript. Nabídky jsou velmi přehledné a práce v nich je více méně intuitivní. V každém dialogu je navíc k dispozici podrobná nápověda, srozumitelná i pro začátečníky. Zkušenější uživatelé mohou server navíc nastavovat změnou textových inicializačních souborů.

Řízení z jediného místa
K základním požadavkům na moderní informační systémy patří bezesporu sdílení adresářových služeb, tj. centrální správa uživatelů. NES podporuje protokol LDAP, který nám umožní využít existujícího zdroje DN operačního systému (zajímavá je kombinace NES pracující na „nenovellovské“ platformě s NDS pomocí modulu „LDAP Services for NDS“) nebo adresářových služeb jiné aplikace. Takovou aplikací může být Netscape Directory Server, který je součástí balíku NES a který spravujeme z administrativního serveru stejně jako samotný NES. Pomocí LDAP můžeme vytvořit intergrovaný informační systém s centrální správou uživatelů – ušetříme mnoho peněz, času a hlavně se vyvarujeme mnoha problémů.

Z čeho se NES vlastně skládá?
Základním modulem NES je tzv. správce obsahu (Content manager). Zde mapujeme jednotlivé dokumentové adresáře, definujeme kódování stránek, softwarové a hardwarové virtuální servery, zápatí dokumentů – zkrátka vše, co se týká statických webových stránek. Na tento modul navazuje správce konfiguračních stylů – pomůže nám nadefinovat jednotlivé vlastnosti dokumentů a pak je jednoduše přiřazovat skupinám stránek. To ocení zejména správci serverů s velkým počtem dokumentů. Správce však není jediná odoba, která může v NES s dokumenty manipulovat. Služba Web Publishing totiž umožňuje uživatelům vystavovat dokumenty na serveru přímo ze svého počítače z editoru Netscape Communicatoru. Mají přitom k dispozici mnoho pomocných funkcí a agentů, pomocí nichž mohou samostně spravovat své stránky. Administrátor pouze udržuje domovské adresáře uživatelů a definuje jejich práva. NES dále nabízí velmi dobré nástroje na ovládání přístupových práv k dokumentům, jejich plnotextové prohledávání, automatické rozesílání dokumentů podle zadaných pravidel, tvorbu automatického katalogu dokumentů a modul pro podrobné monitorování práce serveru. Jedním z nejzajímavějších částí NES jsou v poslední řadě moduly zajišťující propojení s externími aplikacemi a skripty.

Tvorba aplikací aneb integrovaný aplikační server
Server podporuje javové applety, klasické programy CGI, aplikace v JavaScriptu a uživatelské zásuvné programy, které využívají zabudované API-funkce: Web Application Interface (WAI) a Netscape Server Plug-in (NSAPI). Nejvíce pozornosti z výše uvedených možností zasluhuje bezesporu podpora aplikací v JavaScriptu. Zajišťuje ji Application Manager, ve kterém vývojáři instalují své aplikace. Kód JavaScriptu je nejprve zkompilován a poté spouštěn na serveru (tzv. server-side JavaScript). Na rozdíl od běžného klietského JavaScriptu je obohacen o mnoho serverových funkcí, např. pro propojení s databázemi (Oracle, Informix, Sybase, DB2 a ODBC), pro uchování proměnných mezi relacemi apod. Zkušenosti ukazují, že tímto snadno ovladatelným nástrojem můžeme naprogramovat v podstatě jakoukoliv aplikaci pro web.

Nezávislost na platformě
Velkou předností NES je jeho nezávislost na operačním systému. Můžeme ho nainstalovat na Windows NT, NetWare a mnoho druhů Unixu. Když se potom rozhodneme změnit operační systém, jednoduše obsah NES přeneseme na novou platformu a pracujeme dál. Tato nezávislost jde tak daleko, že můžeme jednotlivé servery Netscape nainstalovat na různé systémy a bezproblémově je integrovat, sdílet uživatele atd.

Co se týče systémových požadavků, není NES příliš náročný. Opět záleží na použité platformě; pro běh na Windows NT je ideální Pentium 133 MHz, velikost paměti 64 MB a přibližně 200 MB diskového prostoru – samozřejmě záleží na velikosti spravovaných dokumentů. Dalšími podporovanými platformami jsou Novel NetWare, Digital Unix, HP-UX, AIX, IRIX a Sun Solaris.

Celkové dojmy
NES ve verzi 3.6 působí celkově jako velmi stabilní systém. Je vhodný jak pro použití coby webový server, tak jako centrální prvek správy dokumentů ve firemním intranetu. Systém umožňují sdílet informace na mnoha úrovních přístupů a bezpečnosti. Aplikační moduly nabízejí vývojářům mocné nástroje pro propojení s databázovými systémy a jinými zdroji dat. Jednoduše tak mohou díky podpoře otevřených standardů integrovat všechny podnikové informace z různých systémů v jediném uživatelském rozhraní a poskytnout jednotlivým uživatelům velkou svobodu při vystavování svých dokumentů, aniž by byla ohrožena integrita systému. V porovnání se svým konkurenčním řešením Microsoft Information Server + Microsoft Site Server se mi jeví jako přehlednější, pružnější a bohatší na možnosti vyladění. V tomto porovnání je jistou nevýhodou cena produktu. Díky svým vlastnostem se však jeho nákup jistě vyplatí.

Poznámka: Po akvizici společnosti Netscape firmou America Online, která proběhla letos na jaře, vývoj serverových produktů pokračuje ve spolupráci s firmou Sun Microsystems.

Stabilita, systémové nároky a bezpečnost
Nejdůležitějším aspektem při posuzování systému je zcela určitě stabilita. Z tohoto pohledu mě NES velmi mile překvapil, protože vydržel prakticky všechno. V plném provozu ho používáme již více než rok, během něhož nevyžadoval téměř žádnou údržbu. Se stabilitou souvisí i jeho odolnost před útoky z Internetu, kontrola přístupu k dokumentům a ochrana přenášených informací bezpečnostními protokoly a kryptováním. První problém se týká z velké části operačního systému, na úrovni NES můžeme systém zabezpečit omezením přístupu k administračnímu serveru. Ochranu přenášených informací již zcela zajišťuje NES, a to použitím SSL verze 2 a 3. Server nám umožní vygenerovat klíče, které přímo ze systému odešleme středisku CA. Zpět obdržíme bezpečnostní certifikát, který v NES nainstalujeme. Další komunikace je již bezpečná. Kontrolu přístupových práv k souborům a adresářům zajišťuje kvalitní nástroj Restrict Access nabízející řadu možných nastavení.
NES 3.6
Zapůjčil: Infima
Výrobce: Netscape Communications
Cena: 43 325 Kč (bez DPH)
včetně Netscape Directory Serveru, pro 50 lokálních uživatelů; celý balík SuiteSpot 143 500 Kč pro 50 uživatelů (součástí je Oracle nebo Informix)
e-mail: jares@konsigna.cz
Zdroj: Connect! 10/99
Diskuze (4) Další článek: Linux na Mercedu: nebývalá spolupráce

Témata článku: Windows, Microsoft, Velká odolnost, Side, Jednotlivý uživatel, Suites, Hardwarová údržba, H¨ardwarová údržba, Automatické rozesílání, Více, Mile, Jednotlivý produkt, Pomocný systém, Jediná aplikace, Podniková částRecenze herního notebooku Asus ROG Zephyrus M16. Váží jen dvě kila a neštítí se ani práce

Recenze herního notebooku Asus ROG Zephyrus M16. Váží jen dvě kila a neštítí se ani práce

** Notebook se snaží balancovat herní výkon s nižší hmotností ** Díky displeji 16:10 máte více místa bez zbytečných rámečků ** Rychlé SSD a Thunderbolt díky platformě Intelu

Tomáš Holčík
AsusTestyNotebooky
Co chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

Co chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

** Některé požadavky na Windows se táhnou daleko do minulosti ** Vrásky lidem dělají i změny ve Windows 11, především hlavní panel ** Češi by nejvíce ocenili lokalizovanou Cortanu

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10Microsoft
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor