Více než 20 vylepšení v Gmailu od začátku roku

Gmail se vám nemusí líbit, Gmail může mít problémy se získáváním nových uživatelů, co ale nelze pětiletému pošťákovi od Googlu upřít, je neskutečná dynamika jeho vývoje.

Používáte Gmail? Nebojte se, nebudu vás přemlouvat k tomu, abyste na něj přešli, a nebudu ani tvrdit, že je to ten zaručeně nejvyspělejší webmail na světě. Jsem totiž přesvědčený o tom, že ty nejznámější a nejpoužívanější webové e-maily jsou už natolik dobré, že je jen otázkou osobních preferencí, který z nich si vyberete. Jedna věc je ale pro pět let starý Gmail přeci jen docela charakteristická. Vývoj webového pošťáka od Googlu je bezprecedentně nejdynamičtější. Bez nadsázky lze říci, že se alespoň jednou za čtrnáct dní objeví jedna nová funkce – ať už v jádře samotného systému, nebo jako volitelná aplikace z experimentálního balíku Labs (Laboratoř).

Na zavedení některých z nich čekaly celé davy dlouhé měsíce, jiné jsou naopak natolik exotické, že je začne používat jen skutečný štamgast. Všechny ty drobné a zdánlivě zanedbatelné dílčí funkce však z Gmailu tvoří jednu z nejpozoruhodnějších webových poštovních služeb na trhu.

Stále neznáte Gmail? Přečtěte si na Živě.cz:

Abych vás o tom přesvědčil, pokusil jsem se vytvořit stručnou rešerši všech přídavků, změn a úprav v Gmailu za poslední rok. Nezdařilo se. Ne snad že bychom se službě na Živě.cz dostatečně nevěnovali, těch změn ale Google provedl i za ten pouhý rok obrovské množství. Jsou to vlastně desítky nových funkcí. Proto jsem slevil a vrátil se v čase pouze na konec minulého roku. Co nejdůležitějšího tedy v Gmailu přibylo za posledních osm měsíců?

Data v následujícím přehledu odpovídají času publikace na Živě.cz. Některé Labs aplikace byly později lokalizoavné do češtiny, uvádím ale jejich název v době vydání na Živě.cz.

14.12. 2008 – propojení s prohlížečem PDF dokumentů

Google už nějaký pátek vyvíjí webovou kancelář Docs. Její součástí je i celkem slušný prohlížeč PDF dokumentů – sic jen webový. V prosinci jej Google napojil na Gmail. Pokud vám tedy přijde PDF příloha, můžete si ji jako doposud stáhnout, stejně tak ale zobrazit v Google Docs prohlížeči a také jako prostou HTML stránku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
PDF příloha v e-mailu a integrovaný PDF prohlížeč jako součást Google Docs

17.12. 2008 – převod zprávy na dokument

Jen o pár dní později rozšířil Gmail tým nabídku aplikací z balíku Labs o převodník zpráv na dokument. Opět se tedy jedná o integrací s Docs kanceláří, tentokrát ale můžete libovolnou textovou zprávu převést na textový dokument a dále upravit, vytisknout, sdílet nebo exportovat třeba do formátu DOC.

Klepněte pro větší obrázek
Z běžné zprávy můžete rázem vytvořit textový dokument Word

1.1. 2009 – opusťte Internet Explorer 6

Internet Explorer 6 je starý prohlížeč. To není předsudek ale skutečnost dána pouze tím, že se jedná o osm let starý program. Světlo světa spatřil krátce před uvedením Windows XP na trh a ačkoliv prošel několika aktualizacemi, jeho vykreslovací jádro a implementace moderních standardů a Javascriptu je přímo katastrofální. Přesto jej v globálním měřítku používá stále obrovské množství uživatelů. Google to chce zastavit, a proto jej přestal podporovat. Na jeho uživatele tak po novém roce vyskočilo při návštěvě Gmailu doporučení, ať přejdou na Firefox, nebo Chrome.

15. 1. 2009 – odešli zprávu a archivuj ji

V polovině ledna přišla další drobná úprava v Laboratoři. Funkce Send & Archive nyní po odeslání zprávu rovnou archivuje, takže se vám nebude zobrazovat v seznamu příchozích zpráv, ale pouze v archivu. To je ideální pro ty, kteří e-maily nemažou (proč také, když Google neustále zvětšuje kapacitu schránky) a přitom chtějí mít v „inboxu“ pořádek.

4.2.2009 – označ poštu štítkem a přesuň

V únoru do Gmailu přibyla další drobnost. Lišta s hlavní nabídkou se rozšířila o tlačítko Move to (Přesunout do), pomocí kterého můžete označit množství zpráv štítkem a zároveň je hromadně přesunout do archivu. Štítky se tedy chovají skutečně jako klasické složky.

Klepněte pro větší obrázek
Hormadné přesunutí zpráv do štítků/složek

6.2. 2009 – více seznamů, více inboxů na jedné stránce

Pokud máte skutečně hodně širokoúhlý monitor a nevyhovuje vám klasické rozhraní s panelem složek/štítků a seznamem odpovídajících zpráv, Labs doplněk Multiple Inboxes vám pohled rozšíří o další seznamy, které mohou odpovídat nejrůznějším filtrům. V jednom tedy bude klasická příchozí pošta, v druhém pak třeba pouze ty zprávy, které mají přílohy a ve třetím pro změnu vybraný štítek. A to vše na jedné stránce. Extrémní ale pro fajnšmekry užitečné.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní seznam příchozí pošty je rozšířen o seznam zpráv s hvězdičkou a zprávy s přílohou

11.2. 2009 – posílejte zprávy s geografickou polohou

Tuto funkci obyvatelé malého Česka asi neocení, pokud ovšem velmi často cestujete a nemyslím tím jízdy do Prahy, Brna nebo Ostravy, po aktivaci Labs aplikace Location in Signature a nastavení podpisu v klasickém nastavení, se do zprávy přidá vaše poloha s přesností města získaná podle IP adresy.

Klepněte pro větší obrázek
Návod jak nastavit geolokaci najdete v článku na webu Navigovat.cz

6.3. 2009 – export a import filtrů

Práce s filtry a jejich konstrukce je základ každého e-mailu. Tvorba těch v Gmailu není zrovna luxusní a doposud je to jedna z jeho slabin. Gmail toho přitom umí hodně, musíte ale namísto zaškrtávání políček napsat poctivý filtrovací příkaz. Funguje to vlastně velmi podobně jako složité dotazy do vyhledávače Google. Pokud na svém pošťákovi používáte velké množství filtrů a chcete si je přenést na další schránku, nebo naopak použít perfektní filtry, které si napsal váš kolega, můžete vyzkoušet Labs doplněk pro import/export filtrů do textového souboru.

11.3. 2009 – dostupnost služeb Google Apps

V únoru postihlo Google a Gmail hned několik závažných výpadků. Patřily k těm největším v historii. O aktuálním stavu služeb a výpadcích se přitom doslova živě dozvíte z aplikace Apps Status Dashboard. Již podle názvu je patrné, že se aplikace věnuje pouze službám Google Apps, ti kteří jej používají, si zde ale mohou zkontrolovat i dostupnost webového pošťáka na vlastní doméně.

Klepněte pro větší obrázek
Apps Status Dashboard rozumí i češtině

19.3. 2009 – přehrávání YouTube a fotek z Flickru

V březnu se Gmail dočkal integrace s YouTube, Flickrem a Picasou. Pokud vám tedy do schránky někdo pošle třeba odkaz na galerii fotek na Flickru nebo Picase, s aktivovaným Labs doplňkem se náhledy fotek zobrazí přímo ve zprávě a to platí i o videu z YouTube, které si přehrajete bez nutnosti návštěvy videoportálu.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud je v e-mailu odkaz na YouTube video,
můžete si ho přehrát v integrovaném přehrávači

20.3. 2009 – přerušte odesílání zprávy

Další březnová novinka se dokonce dostala i do relace večerních zpráv celoplošné televize, která ji k radosti Googlu ke všemu docela nafoukla. Labs aplikace se jmenuje Undo Send a po její aktivaci máte po odeslání libovolné zprávy ještě několik sekund na to, abyste proces zrušili. Pokud v afektu napíšete urážlivý e-mail, stihnete jej zrušit, stejně jako třeba zprávu, kterou jste omylem poslali jinému příjemci.

1.4. 2009 – páté narozeniny a Labs v češtině

Na jaře Gmail oslavil pětileté výročí své existence a jako dárek českým uživatelům Google lokalizoval Labs. Experimentální aplikace tak jsou nyní dostupné i v českém rozhraní, běžné novinky v systému jsou však i nadále součástí jen anglického Gmailu.

Klepněte pro větší obrázek
Labs v češtině

10.4. 2009 – vkládání obrázků do zpráv

Již dříve nabízel Gmail jednoduchý WYSIWYG editor HTML zpráv. Nově ale přibyla možnost vložení obrázku do zprávy. Je až s podivem, že tato funkce doposud nebyla součástí jednoduchého textového editoru e-mailů.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý formulář pro vložení obrázku do HTML zprávy

18.4. 2009 – automatický návrh dalších příjemců

Tato funkce se mi skutečně líbí. Pokud často posíláte e-mail více osobám, můžete si pro ně vytvořit skupinu. Pokud ale nechcete mít přeorganizovaný adresář, vyzkoušejte novou Labs funkci česky nazvanou Navrhnout další příjemce. Pak už stačí pouze do pole příjemce napsat alespoň dva kontakty a další se automaticky doplní. Google jednoduše ví, že této skupině příjemců často posíláte e-maily a tak ty chybějící sám navrhne.

Klepněte pro větší obrázek
Automatický návrh příjemců podle vašich návyků

24.4. 2009 – prohlížeč prezentací a TIFF rastrů

Nevím, jak často dostáváte do schránky TIFF přílohy, PPT prezentace jsou ale poměrně časté a oblíbené. Na konci roku 2008 Gmail nabídl integrovaný prohlížeč PDF dokumentů a koncem dubna přibyla i podpora pro PPT a TIFF. Jejich zobrazování funguje na zcela totožném principu.

30.4. 2009 – více než tisíc „smajlíků“

Koncem dubna přibyla ještě jedna poněkud bláznivá Labs funkce Extra Emoji, která rozšíří tvorbu nové zprávy o sadu nejrůznějších emotikon, symbolů, vlajek a další drobné grafiky, kterou můžete ve zprávě použít.

Klepněte pro větší obrázek
Ikon je k dispozici skutečně mnoho, možná až příliš

20.5. 2009 – překladač cizích zpráv

Celkem užitečná funkce přibyla i v květnu: integrace s Google Překladačem. Příchozí zprávy po aktivaci překladače v Laboratoři můžete převést do svého rodného jazyka. Veškerý spam bude rázem v češtině, stejně tak ale i ty užitečnější zprávy. Na kvalitu strojového překladu ale příliš nespoléhejte, občas je ještě méně srozumitelný než originál.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Původní anglická zpráva z YouTube a její strojový překlad

28.6. 2009 – hromadné nahrávání příloh a 25MB limit

Krátce před začátkem letních prázdnin Google zvýšil limit na přílohu z 20 na 25 MB a zjednodušil i jejich nahrávání do zprávy. Použít můžete jak staré HTML rozhraní, tak vylepšené nahrávání pomocí Flashe, které vám umožní nahrát více příloh najednou.

Klepněte pro větší obrázek
Hormadné nahrávání příloh

2.7. 2009 – přetahování zpráv myší – drag&drop

Jen několik dní po navýšení limitu pro přílohy vyrukoval Google s novinkou, která jeho webové rozhraní opět o kousíček přiblížila chování desktopového programu. Zprávy v seznamu nyní můžete chytit za jejich levý okraj a snadno přesunout třeba do štítku/složky, koše, archivu aj.

Klepněte pro větší obrázek
Hromadné ohvězdičkování e-mailů přetažením myši

8.7. 2009 – Gmail už není beta

Tentokrát Google nepřinesl nic nového, ale oficiálně zbavil Gmail přívěšku „beta“. Je to spíše symbolické, protože pošťák je už mnoho let poměrně stabilní a ke všemu se stále mění, čehož dokladem je ostatně i tento časový seznam, který shrnuje novinky za pouhých sedm měsíců letošního roku.

A koncem „beta provozu“ končí i tento článek. Gmail doposud představil desítky (možná i stovky) drobných vylepšení. Některým se možná zasmějete, druhé sami použijete, nejdůležitější je ale to, že je Gmail z hlediska vývoje docela živý organismus, který nemá obdoby. Pokud tedy doposud čekáte na kýženou funkci, kterou tým Gmailu ne a ne nabídnout, nezoufejte, určitě je to jen otázkou času.

Používáte Gmail? Chybí vám v něm některá důležitá funkce? Podělte se s ní v diskuzi pod článkem.

Diskuze (35) Další článek: Chrome podporuje skiny, Google vypustil ukázkové Camo a Snowflakes

Témata článku: Google, Internet, Gmail, Web, Více, Nejrůznější filtr, Experimentální aplikace, Běžná součást, Jednoduchý formulář, Živý organismus, Starý program, Send, Google Docs, Důležitá funkce, Zprávy televize Nova, Archiv české televize, Letní prázdniny, Obrovské množství, Status, Webmail, Integrovaný Google, Překladače, Moderní standard, Dílčí funkce, Integrovaný editorŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
ČEZ posiluje. Koupil optické linky a poskytovatele internetu od Innogy
Lukáš Václavík
ČEZPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy