VIA s AMD pro notebooky

Společnost VIA Technologies představila v první den CeBITu čipovou sadu, určenou pro umístění společně s nejnovějšími procesory AMD do notebooků a jiných mobilních aplikací s výkonem „desktopu“ (např. s AGP 8x).

Mobilní novinka nese název ProSavage KN400. Jméno napovídá, že North Bridge má integrovaný videoakcelerátor a že je podporována paměť DDR SDRAM do virtuálního taktu 400 MHz.

Procesory

Jak již bylo napsáno, čipset podporuje procesory AMD, tedy vlastně vše pro patici Socket A (stolní i mobilní verze procesorů Duron, Athlon či Athlon XP i nejnovější Athlon XP-M). Procesor může komunikovat s okolím na virtuálních frekvencích 200, 266 nebo 333 MHz. Čipová sada je plně kompatibilní s režimem šetřícím akumulátory zvaným PowerNow! 2.0.

Klepněte pro větší obrázek

North Bridge skrývá videoakcelerátor S3 Graphics UniChrome 2D/3D AGP s kompenzací pohybu (pochopitelně pohybu obrazu, nikoli notebooku) a hardwarové urychlení přehrávání MPEG-2, což se využije například při přehrávání DVD. Obvod umožňuje připojení DDR SDRAM paměti typů DDR-200/266/333/400 s 64bitovou šířkou. V případě použití pro stolní počítač se využije možnost připojit externí videoakcelerátor přes sběrnici AGP 2x/4x/8x.

Klepněte pro větší obrázek

South Bridge

Čipová sada je klasicky rozdělená na North Bridge a South Bridge. První z obvodů nese zároveň název čipové sady (KN400), kterému mohou sekundovat dva obvody – VT8237 nebo VT8235CE. Propojeny jsou sběrnicí 8x V-Link s maximální přenosovou rychlostí 533 MB/s. Za zmínku stojí podpora šestikanálového zvuku osmi (!) rozhraní USB 2.0 a v případě prvního modelu South Bridge i možnost připojit vedle paralelního ATA i Serial ATA zařízení.

Živě komentuje: Čipová sada jak uvádí výrobce přináší možnosti stolního počítače do notebooků. Sice to zní vznešeně, ale tak moc to zase není. Možnost šesti PCI karet či přídavné AGP karty moc uživatelů notebooků nevyužije (na rozdíl od DDR-400 paměti či procesory AMD). Přenosný počítač se šestikanálovým zvukem nepatří mezi zrovna typické zboží. Sice si nedovedu představit osm konektorů USB v jednom notebooku, ale na druhou stranu mi to připadá smysluplnější, než všechno předchozí.

Diskuze (3) Další článek: Přiznání k dani z přidané hodnoty můžete podat po internetu

Témata článku: Notebooky, Virtuální procesor, Bridge, Mobilní čipset


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí