VIA P4X266A: Nejlepší věc, co se Pentiu 4 mohla stát

Taiwanský výrobce čipsetů VIA technologies uvedl v úterý nástupce "kontroverzního" čipsetu P4X266. Možná si řeknete, že se jedná o další nekvalitní čipset z dílen VIA. V tomto případě vás musím vyvést z omylu, protože VIA vrací úder!!!
VIA P4X266A: Nejlepší věc, co se Pentiu 4 mohla stát
Kapitoly článku

VIA technologies je druhým největším výrobcem čipsetů na světě po firmě Intel. Její čipsety jsou poměrně kvalitní, teda zejména pokud se podíváme na northbridge. Jestliže se však zaměříme na jejich southbridge, tak pravděpodobně spláčeme nad výdělkem. Opravdu - VIA se "jižní mosty" neboli ovladače periferních zařízení (PCI, disky, integrovaná zvukovka atp.) nedaří, zejména co se kompatibility týče (viz. 686B + SBLive!).

Pentium 4 pro mnohé výrobce čipsetů představuje obrovskou šanci si přivydělat. Hlavně v dnešní době - DDR řešení od Intelu stále chybí. Proto se firmy snaží co nejdříve na trh protlačit své čipsety podporující DDR paměti. Jako první byla VIA technologies se svým P4X266. Vynecháme polemizováni jestli šlo o dobrý či horší čipset, avšak zaměřme se na to co tento čipset VIA přinesl. 

Brzo po uvedení tohoto čipsetu byla firma VIA zažalována Intelem za nedovolené užívání jeho technologií. VIA kontrovala svou žalobou na Intel za porušení patentů a argumentem, že právo na technologie spojené s Pentiem 4 od Intelu získala koupí firmy S3 (ta měla s Intelem určitou smlouvu o výměně patentů). Čipsety se navzdory tvrdé soudní při prodávaly jako po másle - prodalo se jich více než milión (ze začátku sice nikdo nechtěl vyrábět desky s tímto čipsetem, avšak nyní je již velké množství výrobců). Jak to nakonec dopadlo s kauzou P4X266? Dobře! Sice soudní pře není oficiálně u konce, ale již to vypadá, že VIA i Intel našli společnou řeč a dohodli se na licenční smlouvě. VIA bude platit z každého čipsetu pro Pentium 4 licenční poplatek 2 USD (ročně to je něco kolem 10 - 20 miliónů dolarů).

Klepněte pro větší obrázek

Vratmě se však k novému čipsetu. Hlavním důvodem pro uvedení vylepšeného P4X266A není blížící se uvedení i845D, ale domácí konkurent SiS, který se svou variantou P4 čipsetu SiS 645 dobývá trh. VIA se to samozřejmě nelíbí, proto se snaží svého konkurenta potopit! P4X266A je tím důkazem.

Nový čipset P4X266A je vyráběn 0,22 mikron technologií firmou TMSC. Northbridge v sobě nese několik vylepšení. Prvním z nich je nový paměťový řadič, který je označován jako - "Performance Driven Design" a má obdobné vylepšení jako KT266A. Prodlouženou datovou frontu a zagresivněno časování. Díky tomu se dosahuje nižších čekacích dob (latencí), tím i přenosu většího množství dat. Kromě toho nový northbridge obsahuje i vylepšený řadič FSB sběrnice. Nyní řadič dokáže vytvořit frontu až 12 instrukcí, to opět zapříčiňuje snížení čekacích dob. Co se týče frekvence FSB sběrnice, tak ta oficiálně stále tiká na 100 MHz (400 MHz QDR), ale neoficiálně by však tento čipset měl zvládnout i 533 MHz. Na dnešních Pentií 4 to však nelze vyzkoušet, protože nárůst frekvence o 33 % neutáhnou a multiplikátor nelze snížit (otevřené Pentium 4 se na P4X266A veřejně netestovalo).

Klepněte pro větší obrázek

P4X266A stále podporuje jen paměti DDR SDRAM PC2100 o maximální velikosti 4 GB. Sice konkurence podporuje PC2700 paměti, ale není všechno zlato co se třpytí (viz. testy).

Dále je nový čipset 100 % pinově shodný se svým předchůdcem P4X266. Hlavním důvodem této architektury (nazývá se V-MAP) je ulehčení integrování čipsetů do základních desek, a tím také rychlejšímu uvedení nových desek na trh.

Úplnou novinkou je southbridge VT8233A, který oproti svému přechůdci bez A obsahuje diskový řadič s podporou standardu ATA/133. Tento nový southbridge se také objeví v nových deskách s čipsetem KT266A (např. nový Shuttle AK35).

Témata článku: VIA, Serious Sam, TMSC, M/s, Dobrá latence, Sis, Stát, Dobrý test, Hlavní konkurent, Dobrý výsledek, Opravdový konkurent, Věc, Pentium, Band, Určitý důkaz, S PEN, Uvedená doba


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11