VIA P4X266 – celkem slušné, ale…

22. srpna 2001
ee SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Intel začíná tlačit na výrobce základních desek, aby nepodporovali nový čipset firmy VIA, velcí výrobci počítačů už ale posílají první objednávky.
Jde zde o nový čipset firmy VIA, který jako první umožní zkombinovat na základní desce Pentium 4 s paměťmi DDR, a proto na sebe poutá hodně pozornosti. Intel je vzhledem ke své smlouvě s firmou Rambus zavázán až do konce tohoto roku používat podporu jejích drahých pamětí RDRAM, což se projevuje na prodejích procesorů Pentium 4 a to ne právě tou správnou rychlostí růstu. Nyní se tuto překážku Intel snaží překonat uvedením svého čipsetu i845, o který mají výrobci motherboardů údajně velký zájem. Problémy ale jsou: tkví v tom, že i845 zatím podporuje pouze klasické paměti SDRAM, které s Pentiem 4 nejsou schopny držet krok a snižují celkový výkon systému (nejen, ale hlavně ve hrách). A do této situace přichází VIA se svým P4X266, který je sám o sobě pro výrobce základních desek velkým lákadlem. Jako mnoho novinek a boomů to má ale své mušky.

Co je na P4X266 tak zvláštního? První věcí je výkon. Benchmarky tohoto čipsetu, které se nedávno objevily na serverech Tom`s Hardware Guide a AnandTech, umístily kombinaci P4X266/DDR SDRAM natolik blízko k drahému tandemu i850/RDRAM, že to Intelu a zejména Rambusu pravděpodobně moc dobře nedělá. Slušný výkon je pak ještě umocněn nízkou cenou P4X266, a to nejen v porovnání s i850, ale i s i845: zatímco cena i845 činí cca 40 dolarů, VIA nastavila oficiální cenu P4X266 na 34 dolarů a výrobci motherboardů tvrdí, že ho budou moci odebírat za méně než 30 dolarů – dostáváme zde tedy o mnoho lepší poměr cena/výkon než dříve. Paměti DDR SDRAM již stojí prakticky totéž co klasické SDRAM PC133, takže ani zde už i845 body nezíská.

Jenže, jak už bylo řečeno, je tu jistý háček. Intel (zatím ryze soukromě) varuje výrobce základních desek, aby od firmy VIA čipset P4X266 nekupovali, protože VIA údajně nemá patřičné licence na to, aby ho mohla produkovat – výrobci by pak prý mohli být vtaženi do nákladných právních bitev. Ředitel marketingu firmy VIA potvrdil, že výrobci motherboardů říkají, že se to děje. Momentálně je tento tlak pravděpodobně velmi silný. Nicméně si myslím, že už velmi brzy uvidíte první základní desky. Zvláštní je, že Intel se uvnitř údajně dělí na dvě spolu bojující poloviny: jedni tvrdí, že VIA se musí nechat na pokoji, protože svým novým čipsetem pomůže prosazení Pentia 4, zatímco druzí by chtěli naopak proti tchajwanskému výrobci důrazně zasáhnout a vláčet ho po soudech. Intel se proti firmě VIA zatím příliš silně a dobře nestaví, což by takovémuto internímu dilematu celkem napovídalo.

Prašť jako uhoď, ze zpráv od tchajwanských producentů základních desek vyplývá, že již byli požádáni nejméně třemi z deseti největších světových výrobců PC, aby pro ně vytvořili motherboardy na bázi P4X266. To je další z důvodů, proč si myslím, že Intel se zde v duchu známého přísloví omezí pouze na štěkání, ale kousat moc nebude – Pentium 4 dostane zaručeně přednost. Intel se možná vydá na trestnou výpravu v budoucnu, ale ne dříve, než bude Pentium 4 dostatečně etablováno.

Témata článku: Hardware, Tandem, Výrobce, Velký háček, Právní bitva, Nízký tlak, Základní věc

2 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Eagle 1. 9. 2001 23:21:03

    Některé části tohoto článku mi nápadně připomínají jiný, dříve...

  • PT 22. 8. 2001 22:52:38

    Vždy som vedel a tvrdil , že DDRAM je rychlejšia a ma daleko lepšiu...

Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

Včera | Stanislav Janů | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky