VIA P4X266 – celkem slušné, ale…

22. srpna 2001
ee SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Intel začíná tlačit na výrobce základních desek, aby nepodporovali nový čipset firmy VIA, velcí výrobci počítačů už ale posílají první objednávky.
Jde zde o nový čipset firmy VIA, který jako první umožní zkombinovat na základní desce Pentium 4 s paměťmi DDR, a proto na sebe poutá hodně pozornosti. Intel je vzhledem ke své smlouvě s firmou Rambus zavázán až do konce tohoto roku používat podporu jejích drahých pamětí RDRAM, což se projevuje na prodejích procesorů Pentium 4 a to ne právě tou správnou rychlostí růstu. Nyní se tuto překážku Intel snaží překonat uvedením svého čipsetu i845, o který mají výrobci motherboardů údajně velký zájem. Problémy ale jsou: tkví v tom, že i845 zatím podporuje pouze klasické paměti SDRAM, které s Pentiem 4 nejsou schopny držet krok a snižují celkový výkon systému (nejen, ale hlavně ve hrách). A do této situace přichází VIA se svým P4X266, který je sám o sobě pro výrobce základních desek velkým lákadlem. Jako mnoho novinek a boomů to má ale své mušky.

Co je na P4X266 tak zvláštního? První věcí je výkon. Benchmarky tohoto čipsetu, které se nedávno objevily na serverech Tom`s Hardware Guide a AnandTech, umístily kombinaci P4X266/DDR SDRAM natolik blízko k drahému tandemu i850/RDRAM, že to Intelu a zejména Rambusu pravděpodobně moc dobře nedělá. Slušný výkon je pak ještě umocněn nízkou cenou P4X266, a to nejen v porovnání s i850, ale i s i845: zatímco cena i845 činí cca 40 dolarů, VIA nastavila oficiální cenu P4X266 na 34 dolarů a výrobci motherboardů tvrdí, že ho budou moci odebírat za méně než 30 dolarů – dostáváme zde tedy o mnoho lepší poměr cena/výkon než dříve. Paměti DDR SDRAM již stojí prakticky totéž co klasické SDRAM PC133, takže ani zde už i845 body nezíská.

Jenže, jak už bylo řečeno, je tu jistý háček. Intel (zatím ryze soukromě) varuje výrobce základních desek, aby od firmy VIA čipset P4X266 nekupovali, protože VIA údajně nemá patřičné licence na to, aby ho mohla produkovat – výrobci by pak prý mohli být vtaženi do nákladných právních bitev. Ředitel marketingu firmy VIA potvrdil, že výrobci motherboardů říkají, že se to děje. Momentálně je tento tlak pravděpodobně velmi silný. Nicméně si myslím, že už velmi brzy uvidíte první základní desky. Zvláštní je, že Intel se uvnitř údajně dělí na dvě spolu bojující poloviny: jedni tvrdí, že VIA se musí nechat na pokoji, protože svým novým čipsetem pomůže prosazení Pentia 4, zatímco druzí by chtěli naopak proti tchajwanskému výrobci důrazně zasáhnout a vláčet ho po soudech. Intel se proti firmě VIA zatím příliš silně a dobře nestaví, což by takovémuto internímu dilematu celkem napovídalo.

Prašť jako uhoď, ze zpráv od tchajwanských producentů základních desek vyplývá, že již byli požádáni nejméně třemi z deseti největších světových výrobců PC, aby pro ně vytvořili motherboardy na bázi P4X266. To je další z důvodů, proč si myslím, že Intel se zde v duchu známého přísloví omezí pouze na štěkání, ale kousat moc nebude – Pentium 4 dostane zaručeně přednost. Intel se možná vydá na trestnou výpravu v budoucnu, ale ne dříve, než bude Pentium 4 dostatečně etablováno.

Témata článku: Hardware, Právní bitva, Výrobce, Velký háček, Základní věc, Nízký tlak, Tandem

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Dnes | Vojtěch Malý | 98

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje