VIA kreslí časovou osu svých procesorů

Nový hráč na poli procesorů upřesňuje své plány v uvádění nových variant procesorů na trh. VIA která pohltila jak vývoj procesorů IDT tak celý Cyrix připravuje pokračovatele těchto procesorů.
Nový hráč na poli procesorů upřesňuje své plány v uvádění nových variant procesorů na trh. VIA která pohltila jak vývoj procesorů IDT tak celý Cyrix připravuje pokračovatele těchto procesorů. Počátkem příštího roku by se měl objevit procesor s kódovým označením Joshua postavený na jádře Cyrix MII. Bude obsahovat 256 kB integrované L2 cache a podporu 133MHz sběrnice. Bude se zasouvat do patice Socket 370. U něj ještě zůstane poněkud zmatené značení frekvence ekvivalentním výkonem. Procesory Cyrix byly označeny frekvencí, která odpovídala frekvenci procesoru Intel se stejným výkonem. Nebyla to tedy fyzická frekvence procesoru, ale jen marketingové označení. To bude ještě u Joshuy zachováno a ponese si tak označení 433 až 566 ekvivalentní frekvence. Další židovské kódové jméno pro procesor je Samuel, ten je postaven na základě jádra WinChip 4 (někdy s označením C5). Samuel opět obsahuje 256 kB L2 cache a je určen pro Socket 370. Bude taktován na 500 MHz a tentokráte již skutečných. VIA uvádí, že tento čip bude menší než Joshua, počítá tedy s výrobou na užším provedení. Samuel bude na trhu v třetím čtvrtletí příštího roku. Posledním z řady je Mojave, na střídačku využívající zase vývoj Cyrixu. Ten je zatím ale jen na papíře a není jisté, kdy by se mohl objevit. Podstatné je, že nadále chce VIA uchovat Cyrix jako obchodní značku.

Lepší zprávy jsou ohledně čipsetů, kde by se měl počátkem prosince objevit čipset KX133 pro AMD Athlon a počátkem roku příštího Apollo Pro266 s podporou mimořádně rychlých PC266 DDR SDRAM. Plody spolupráce s firmou S3 ponesou označení ProMedia a ProMedia II. Součástí čipsetu bude pochopitelně integrovaná grafika od S3.

Živě komentuje: Po pravdě ty frekvence procesorů nejsou v dnešní době nijak závratně vysoké. Cyrix, který se snažil dělat levné procesory narazil na to, že válka mezi AMD a Intelem padla i mezi malé procesory a Cyrix již neměl prostor k manévrování. VIA nasazuje frekvence velmi nízko, 500 MHz v druhé polovině příštího roku nebude nijak závratná hodnota. Důležitější tedy než samotné parametry procesorů budou jejich ceny. VIA si může dovolit i například integrovat procesor natvrdo na základní desku spolu s celým čipsetem a útočit do oblasti superlevných počítačů či jednoúčelových udělátek. Otázkou zůstává nakolik je tato oblast profitabilní, z levných počítačů je malý zisk, pokud se neprodávají po metrácích. Navíc sem vtrhnou Celerony a AMD, VIA se tedy musí velmi snažit, aby se neukázalo, že koupě Cyrixu byl špatný tah.

Váš názor Další článek: Jaká je situace rok po bojkotu Telecomu?

Témata článku: VIA, Mojave, Celý čipset, Kódové označení, Čas, Označení, Malý zisk, OS X, Fyzické jádro, Proces, Špatný výkon, Joshua, Plod, Samuel, Zmatené značeníNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování