VIA kreslí časovou osu svých procesorů

Nový hráč na poli procesorů upřesňuje své plány v uvádění nových variant procesorů na trh. VIA která pohltila jak vývoj procesorů IDT tak celý Cyrix připravuje pokračovatele těchto procesorů.
Nový hráč na poli procesorů upřesňuje své plány v uvádění nových variant procesorů na trh. VIA která pohltila jak vývoj procesorů IDT tak celý Cyrix připravuje pokračovatele těchto procesorů. Počátkem příštího roku by se měl objevit procesor s kódovým označením Joshua postavený na jádře Cyrix MII. Bude obsahovat 256 kB integrované L2 cache a podporu 133MHz sběrnice. Bude se zasouvat do patice Socket 370. U něj ještě zůstane poněkud zmatené značení frekvence ekvivalentním výkonem. Procesory Cyrix byly označeny frekvencí, která odpovídala frekvenci procesoru Intel se stejným výkonem. Nebyla to tedy fyzická frekvence procesoru, ale jen marketingové označení. To bude ještě u Joshuy zachováno a ponese si tak označení 433 až 566 ekvivalentní frekvence. Další židovské kódové jméno pro procesor je Samuel, ten je postaven na základě jádra WinChip 4 (někdy s označením C5). Samuel opět obsahuje 256 kB L2 cache a je určen pro Socket 370. Bude taktován na 500 MHz a tentokráte již skutečných. VIA uvádí, že tento čip bude menší než Joshua, počítá tedy s výrobou na užším provedení. Samuel bude na trhu v třetím čtvrtletí příštího roku. Posledním z řady je Mojave, na střídačku využívající zase vývoj Cyrixu. Ten je zatím ale jen na papíře a není jisté, kdy by se mohl objevit. Podstatné je, že nadále chce VIA uchovat Cyrix jako obchodní značku.

Lepší zprávy jsou ohledně čipsetů, kde by se měl počátkem prosince objevit čipset KX133 pro AMD Athlon a počátkem roku příštího Apollo Pro266 s podporou mimořádně rychlých PC266 DDR SDRAM. Plody spolupráce s firmou S3 ponesou označení ProMedia a ProMedia II. Součástí čipsetu bude pochopitelně integrovaná grafika od S3.

Živě komentuje: Po pravdě ty frekvence procesorů nejsou v dnešní době nijak závratně vysoké. Cyrix, který se snažil dělat levné procesory narazil na to, že válka mezi AMD a Intelem padla i mezi malé procesory a Cyrix již neměl prostor k manévrování. VIA nasazuje frekvence velmi nízko, 500 MHz v druhé polovině příštího roku nebude nijak závratná hodnota. Důležitější tedy než samotné parametry procesorů budou jejich ceny. VIA si může dovolit i například integrovat procesor natvrdo na základní desku spolu s celým čipsetem a útočit do oblasti superlevných počítačů či jednoúčelových udělátek. Otázkou zůstává nakolik je tato oblast profitabilní, z levných počítačů je malý zisk, pokud se neprodávají po metrácích. Navíc sem vtrhnou Celerony a AMD, VIA se tedy musí velmi snažit, aby se neukázalo, že koupě Cyrixu byl špatný tah.

Váš názor Další článek: Jaká je situace rok po bojkotu Telecomu?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,