VIA chipset pro Athlon

10.srpna uvedla firma VIA Technologies chipset, který je konstruován přímo na míru nejnovějšího procesoru od AMD.
10. srpna uvedla firma VIA Technologies chipset, který je konstruován přímo na míru nejnovějšího procesoru od AMD. Chipset má jméno Apollo KX133 a obsahuje dva procesory. Procesor VT8371 North Bridge (516-pin) a procesor VT82C686A “Super” South Bridge (352-pin) . Oba tyto procesory zajišťují následující pestrý výčet schopností.
  • 200Mhz sběrnici pro procesor
  • 66/100/133Mhz paměťovou sběrnici
  • podpora pamětí PC133, PC100, VC SDRAM a EDO DRAM, součet pamětí do 2GB
  • AGP 2x a 4x
  • PCI 2.2, poslední verze PCI
  • ATA-33/66
  • AC-97 audio/modem konektor
  • 4 USB porty
  • Hardwarový monitoring
  • Advanced system power management s ACPI a OnNow
výčet je samozřejmě delší, ale kvůli technické náročnosti nudný. Tento přehled je myslím základní a zcela postačuje. Výroba chipsetů je stanovena na čtvrté čtvrtletí roku 1999 a cena je pro OEM odběratele $34. Chipset je vyráběn 0,34mikronovou technologií a je třívrstvý.

Chipset je zatím dostupný jen v několika kusech a srovnání s Intel Camino chipsetem je pouze z hlediska schopností. Apollo KX133 má na rozdíl od Camina podporu PC133 a VCM133/HSDRAM pamětí. VCM133/HSDRAM jsou vysokorychlostní paměti, které svojí výrobní cenou nepřekročí ceny stávajících pamětí. Kudy se tedy asi bude ubírat trh? KX133 má 4 DIMMy a Camino jen 3. Další rozdíl je poněkud diskutabilní, 4 porty USB na KX133 je trochu moc proti standardně 2 portům na Caminu. Vypadá to že VIA nejenom chce podporovat USB technologií, ale mít i všeho do foroty.

Hardwarový monitoring na KX133 je zajímavá věc, ale jaký asi bude rozdíl mezi tím již používaným a tímto novým opravdu netuším, Intel však monitoring na Caminu nemá.

Až bude KX133 montován do desek které se budou moci utkat s deskami Camino, uvidí se jak to výkonově dopadne.

Bude to těžké testování neboť KX133 má 200 MHz sběrnici a Camino jen 100/133Mhz. I tento rozdíl dělá z Apollo KX133 prozatím favorita. VIA také přiznala, že KX133 je vlastně předělaný Apollo Pro133 s podporou 200Mhz sběrnice pro Athlon.

Diskuze (1) Další článek: Konečně aktivní synchronizace

Témata článku: Hardwarová podpora, Apollo 11, Monitoring, Athlon, Chipset


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky