VIA chce stavět další továrny v Číně

Firma se snaží uzavřít kompletní technologický cyklus budováním dalších továren.
Taiwanskou firmu Via Technologies znají nejvíce assembléři počítačů, kteří používají její čipsety a motherboardy: zejména v čipsetech dnes Intel a Via totálně ovládají světový trh s více než 80% celkového tržního podílu; Via je druhá za Intelem jenom s malou ztrátou (40% celkového trhu). Mezi Intelem a firmou Via byla v minulosti obchodní válka – Intel se snažil firmu z tohoto trhu vytlačit a ovládnout tak dodávku kompletního srdce počítače; měnil proto často své čipy tak, aby musel neustále reagovat i konkurent v čipsetech.

Via, která v minulosti koupila procesorovou technologii s firmou Cyrix, zatím vyráběla procesory jinde (pravděpodobně i u firmy IBM), což pro ni určitě nebylo moc finančně výhodné. Nyní Via hodlá přijít s těmito technologiemi sama: jediné, co jí zatím chybí, je fabrika na assemblaci čipů („packaging“) a na jejich testování. Obě tyto technologie jsou specializované, musí na ně skutečně být postavena, pokud se počítá s velkým množstvím čipů, separátní továrna a jsou dost obtížné, v Asii je zvládá málokdo (kromě Japonska, samozřejmě). Jakkoli jsou tyto technologie obtížné na zvládnutí, nejsou drahé v porovnání se samotnou továrnou na křemíkové destičky – jestliže průměrná továrna na čipy stojí částku v miliardách dolarů, továrna na packaging a továrna na testování stojí „jenom“ nízké stovky mil. dolarů. Zajímavou kuriozitou je, že Via se možná chystá postavit tyto továrny v Číně, protože to je finančně nejvýhodnější – ovšem taiwanským firmám je jejich vládou zakázáno mít továrny v Číně, vzhledem ke sporu mezi oběma zeměmi.

Váš názor Další článek: Computer 1/01

Témata článku: Čína, VIA, Destička, Specializovaný čip, Stav, Obchodní válka


Určitě si přečtěte

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor