Společnost VIA Technologies se ještě jednou snaží výrazněji prosadit na poli procesorů pro přenosná zařízení. Právě představený procesor C7 nabízí ve srovnání s konkurencí menší rozměry a minimální spotřebu. Dvoukilogramové notebooky by díky nové generaci čipů mohly stát 800 dolarů, osvěžení se nejspíše dočkají i Tablet PC.
Společnost VIA Technologies je tou třetí vzadu ve světě výroby procesorů pro osobní počítače na platformě x86. Spíše než jako výrobce vlastních procesorů je známá coby dodavatel čipových sad pro procesory AMD (100 milionů čipsetů pro AMD v únoru 2005) a Intel. Procesory VIA C3 si však našly místo v některých noteboocích, zejména v Tablet PC, ve kterých výrobci oželeli část výkonu ve prospěch nižší spotřeby procesorů a jejich snadnějšího chlazení.
Pobyt svých procesorů v ústraní chce VIA Technologies ukončit díky nové generaci procesorů s označením C7, která tak v číselné řadě přeskakuje tři místa, pravděpodobně proto, že sedmička je šťastné číslo. Novinka bude oficiálně předvedena tento týden na veletrhu Computex v tchajwanské metropoli Taipei.
Nová krev, nová síla
Největší zbraní v boji s konkurencí se pro VIA Technologies má stát opět nízká spotřeba, nyní ale kombinovaná s vysokým výkonem. Alespoň v přepočtu na spotřebu. Objektivní výkon nových procesorů VIA má být podle interních testů společnosti VIA Technologies srovnatelný, v oblasti výkon/spotřeba pak má procesor C7 porazit Pentium M. Benchmark zveřejněný na webu společnosti vychází z porovnání Pentia M a procesoru C7 s taktem 1,5 GHz, u nejvýkonnějšího modelu zřejmě nebude toto srovnání tak přesvědčivé.
Výkon a spotřeba jsou ale u společnosti VIA Technologies doprovázeny nižší výrobní cenou a tím také nižší cenou pro výrobce notebooků. Odhadovaná cena notebooku s nízkou hmotností do 2 kg na platformě VIA je odhadována na 800 dolarů. Stejně jako Intel u platformy Centrino má i VIA výhodu ve vlastním vývoji čipové sady pro své řešení a dodávkách kompletního řešení včetně grafického jádra, které vychází z technologie společnosti S3, jejíž grafickou divizi VIA odkoupila v roce 2001.
Tři mušketýři
Procesor C7, vyvíjený pod kódovým označením Esther, bude zatím dodáván ve třech provedeních, podle interní frekvence procesoru. Podle požadavků na výkon se uživatel může rozhodnout mezi verzí s taktem 1,5 GHz, 1,8 GHz a 2,0 GHz. Nejnižší nároky na napájení má nejpomalejší procesor, kterému stačí 12 wattů, prostřední procesor si vyžádá 15 W a 2GHz verze "sežere" 20 wattů. V úsporném režimu, při kterém dochází ke snížení frekvence procesoru, potom spotřeba klesá až na 3 W při frekvenci 1 GHz, což pro běžnou kancelářskou práci postačuje.
S okolním prostředím komunikuje procesor sběrnicí na frekvenci 400 nebo 533 MHz, plánuje se také verze s 800MHz systémovou sběrnicí. Procesor podporuje instrukční sady Intelu MMX, SSE2 a SSE3 pro lepší zpracování multimédií, včetně online videopřenosů a služeb typu VoIP.
Procesory vyráběné pro VIA Technologies 90nm technologií v továrně IBM jsou ve srovnání s konkurencí výrazně menší, jejich plocha je pouze 30mm². Na tuto plochu se kromě jádra procesoru vešlo také 256 KB vyrovnávací paměti. Tato kapacita je v porovnání s konkurencí nízká - podle vedení společnosti VIA by ale zvýšení kapacity na 1 MB přineslo jen několikaprocentní zvýšení výkonu, cena čipu by se však zdvojnásobila.
Bezpečnostní úřad v procesoru
Další oblastí, kterou VIA využívá v marketingu svého nového procesoru, jsou bezpečnostní funkce VIA PadLock. Základem této technologie je hardwarový generátor náhodných čísel, který přímo spolupracuje s technologií VIA ACE (Advanced Cryptography Engine) pro zrychlení výpočtů při šifrování dat. V reálném čase je na procesoru C7 možné kromě běžných souborů šifrovat také VoIP hovory.
Podporovány jsou šifry AES s velikostí klíčů 128, 196 a 256 bitů, ve srovnání s verzí VIA PadLocku pro procesory C3 je k dispozici také podpora pro RSA šifry. V bezpečnostní nabídce procesoru C7 nechybí ani technologie NX bit - ve spolupráci s Windows XP SP2 brání spuštění škodlivého kódu prostřednictvím útoků typu buffer overflow.
Jednoprocentní menšina
Současný tržní podíl VIA Technologies na prodejích CPU pro osobní počítače jen mírně přesahuje jedno procento. V souvislosti s rozhodnutím Transmety ukončit výrobu procesorů s nízkou spotřebou může dojít ke zvýšení prostým převzetím jejího podílu, který je ale také přibližně jednoprocentní. Tak jednoduché to ovšem nebude. O stejný segment trhu nyní bojuje také AMD s novým procesorem Geode, který nabízí spotřebu 1 watt.
Hlavním elementem trhu, na nějž se VIA chce s procesorem C7 soustředit, jsou lehké notebooky, tedy skutečně přenosné přístroje s hmotností méně než dva kilogramy, a Tablet PC. Vzhledem k marketingové síle AMD a Intelu se hodlá VIA nejprve zaměřit na asijské trhy, první notebooky s procesory VIA C7 by měly mířit do Indie. K dalším oblastem, v kterých VIA plánuje nasazení svých procesorů, patří multimediální zařízení, domácí tiché servery nebo mini PC.