VIA bude vyrábět procesory na linkách s Athlony

Společnost VIA Technologies vybrala jako partnera pro připravovaný procesor Esther firmu IBM Microelectronics v East Fishkill. Totéž učinila již dříve společnost AMD pro své 90nm procesory, nVidia a další.

VIA Technologies hodlá procesor s kódovým názvem Esther vyrábět 90nm technologií. U nového procesoru odchází od 130nm technologie (neboli 0,13 µm) společnosti TSMC a po dohodě s IBM bude využívat výrobní prostory právě v East Fishkill v USA. TSMC však bude pokračovat ve produkci stávajících procesorů (C3, Eden, Eden-N či Antaur).

Esther

Jádro procesoru známe nejen pod kódovým názvem Esther, ale také pod zkratkou C5I. Jeho vnitřní frekvence se má pohybovat na 2 GHz. Bude obsahovat hardwarový generátor náhodného čísla, podporu šifrování či SHA-1 hashovací jednotku. Plocha má být jen 30 mm2. Výsledný procesor má přijít na trh v druhém pololetí 2004.

East Fishkill společnost

IBM bude na výrobních linkách v East Fishkill vyrábět pro kdekoho. Vezměme si to pěkně podle abecedního seznamu:

  • AMD - procesory
  • nVidia – čipy GeForce
  • VIA Technologies – procesory Esther
  • Xilinx – programovatelná hradlová pole

Každá z těchto firem je sama o sobě legendou a nyní se scházejí u legendy páté, IBM (která zde může produkovat např. procesory PowerPC 970). East Fishkill se může stát největším výrobní halou x86 procesorů na světě, případně největší konkurenční (tedy mimo Intel). Kromě toho má taková koncentrace i své stinné stránky – může přilákat nežádoucí pozornost při možném teroristickém činu s myšlenkou poškodit či destabilizovat americkou ekonomiku.

East Fishkill podrobně

Poprvé se zde společnost IBM objevila roku 1965 a právě zde umístila nyní výrobní halu s podporou 300mm desek. To obnáší investici ve výši 2,5 miliard USD. Na 14 000 m2 tak IBM vytvořila 90nm výrobní proces s využitím tzv. měděné technologie, SOI (křemík na izolantu) a low-k. Plnou produkci IBM plánovala na konec roku 2003, což obnáší výslednou produkci 500 až 600 desek denně. Dvou třetin dosáhla v polovině roku 2003.

Výrobní hala disponuje zajímavými čísly. Automatizovaná výroba je řízena více než 1 700 procesory s taktem nad 1 GHz a paměťovou kapacitou 110 TB. Čisté prostory mají plochu 10 000 m2, trubky mají délku 320 km, téměř 1 000 km kabelů či 900 000 kg vzduchového potrubí.

Diskuze (4) Další článek: Nahlížení do katastru nemovitostí online

Témata článku: Procesory, VIA, Halo, Eden, Linka, Proces, Výrobní linka, Plná pozornost, Xilinx, Link +, Legenda, Vnitřní prostor, Bude, Hradlo, Athlon, Objev roku, Lin, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Z Elden Ringu je hit. Recenze Steamu ale poukazují na příšerný technický stav

Z Elden Ringu je hit. Recenze Steamu ale poukazují na příšerný technický stav

Uživatelé nemají radost a recenze hráčů hodnocení sráží hodně nízko.

Michal Maliarov
Elden RingSteamRPG
Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

** Špičkové kompaktní Androidy v minulosti drželo nad vodou Sony ** Dnes už kompaktní a dobře vybavený Android na trhu nenajdete ** Tato petice se to pokouší změnit, a vy k tomu můžete sami přispět

Martin Chroust
Kompaktní velikostVlajková loďAndroid
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy