Spíše než o prodeji grafické divize se dá hovořit o prohloubení již tak úzké spolupráce.
Spíše než o prodeji grafické divize se dá hovořit o prohloubení již tak úzké spolupráce. VIA spolu s S3 totiž založí další joint venture, která bude vyrábět grafické čipy. Již loni VIA a S3 jednu joint venture založily, tak ale byla zaměřena hlavně na koordinaci vzájemných postupů při tvorbě čipsetů VIA a grafických čipů S3. Nová joint venture, jejíž bude původní společná firma součástí, již ale bude grafické čipy vyrábět. S3 tedy bude mít stále v této společnosti slovo, její zaměstnanci také své místo neopustí, pouze se směrování dalšího vývoje a výroby přesune více pod VIA. VIA zaplatí S3 za tuto akci 323 milionu dolarů. S3 si ponechá pod sebou vývoj produktů RIO a domácího síťování. S3 také oznámila změnu celkové strategie, která bude nyní prezentována jako Internet appliance company – firma zaměřená na tvorbu digitálního domova.
VIA díky této nové firmě dostane i přístup k licencovaným technologiím Intelu a bude tak moci lépe argumentovat ve sporech s Intelem. S3 si ale své technologické patenty nechá, jedná se více poskytnutí přístupu k patentům, než přímo jejich převedení. VIA využije zkušenosti S3 v grafické oblasti na tvorbu integrovaného procesoru s čipsetem a grafikou, který připravuje i Intel. Právě intelácký čipset 810, který není nijak extrémně výkonný, ale je levný a obsahuje grafickou kartu, moc S3 nepomohl. Firma, která operovala na dolním konci trhu nezvládla dobře reagovat a musela jej opustit. Hyperkonkurenční řešení dává šanci na život jen těm nejlepším a ti ostatní bohužel musí jít pryč. Dostáváme se také do situace, která byla příznačná pro nástup DVD mechanik – produkty jsou pouze ohlašovány, jejich uvedení na trh se prodlužuje nebo se vynechává a uvádí se až následující generace.
S3 se dostala skutečně do pozice, kde byl dříve samostatný Diamond Multimedia. S3 jej sice koupila, ale nic původního z S3 v této firmě již nezůstala. Vítej tedy zpět Diamonde, i když se teď jmenuješ jinak.