VGA do kapsy

17palcový monitor, co váží jen 22 gramů a vejde se vám do kapsičky u košile? Dnes již nic nemožného.
Zhruba před osmi lety jsem si na CeBITu hrál s kapesním prohlížedlem faxů, bylo to zařízení velikosti dnešního mobilu, které mělo na jedné straně hledáček. Když jste se jím podívali jakoby dovnitř přístroje, naráz jste uviděli černooranžovou plochu s faxy velikosti zhruba A3 pozorovanou ze vzdálenosti necelého půl metru. Prostě kouzla s optikou.

Zatímco dříve to bylo využitelné pro černobílé zobrazování, dnes jsou na řadě barevné displeje. Na trhu se objevují dvě zajímavé novinky Second Sight od firmy Interactive Imaging Systems, které umožní rozšířit libovolné Pocket PC o druhou obrazovku s plným VGA rozlišením 640x480. Vtip je v tom, že samotná obrazovka je miniaturní, pouze díky optice vám připadá, že se díváte na plnohodnotný monitor.

Klepněte pro větší obrázekK dispozici jsou dvě varianty. Jedna má integrovanou optiku přímo do Compact Flash karty, okem se tedy musíte nalepit přímo k PDA. Výhodou je, že jste zcela odstíněni od okolních světelných podmínek a ať je světlo nebo tma, díváte se na obraz stále stejně. Karta s optikou přitom váží jen 22 gramů, takže nijak na váze nepřidá. Optika má nastavitelné zvětšení, chová se jako 17palcový monitor pozorovaný ze vzdálenosti od 60 cm do 5 m.

Klepněte pro větší obrázekKdo nechce mít své PDA přilepené k oku, může si k oku přilepit jen část s optikou. Druhá varianta totiž vypadá jako brýle, kde před jedním ze skel je optická část. Ta je pak propojená kabelem s Compact Flash adaptérem. Optická část váží 40 gramů, samotný adaptér 5 gramů. Využitelné je to s redukcí na PCMCIA i pro notebooky, kdy chcete mít jistotu, že se vám nikdo nedívá přes rameno. V tomto případě optika vytváří obraz s pevnou velikostí jako 15palcový monitor sledovaný ze vzdálenosti půl metru.

Bohužel, co moc nepotěší, je cena. Integrované řešení s optikou v Compact Flash kartě stojí 400 dolarů, verze s oddělenou optikou ještě cenu nemá, dá se ale předpokládat, že bude ještě vyšší.

Diskuze (7) Další článek: Vypnou hackeři celý internet?

Témata článku: Notebooky, A3, Faxy, Compact, Second, VGA, Vzdálenost, Optická část, Ramen, Druhá varianta, Barevná varianta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů