Vezměte za Clik!u

Co je to? Je to malé, placaté, otáčivé, vejde se na to 40 MB dat a když se to vloží do mechaniky, tak to „klikne“. Ano, správně – miniaturní disketa Iomega Clik!
Jiří Poláček: Co je to? Je to malé, placaté, otáčivé, vejde se na to 40 MB dat a když se to vloží do mechaniky, tak to „klikne". Ano, správně – miniaturní disketa Iomega Clik! Společně s dvěma mechanikami v různých provedeních jsme měli možnost vyzkoušet si ji v redakci.

Sen společnosti Iomega o výrobě miniaturní diskety používané v mobilních zařízeních je starý již několik let. První prototypy měl výrobce na stole před více jak dvěma lety a od té doby jsme mohli sledovat tiskové zprávy o tom, co vše bude mechanika Clik! umět a že již brzy se rozběhne sériová výroba. Ve skutečnosti však prodej mechanik začal ve Spojených státech teprve v polovině minulého roku. U nás jste měli možnost shlédnout je na Invexu`’99 a objednávat si je pod vánoční stromeček.

Mechanika velikosti kreditky
Obě mechaniky, které jsme měli zapůjčeny, jsou zcela odlišné a každá svým osobitým způsobem. Na první pohled by málokdo hádal, že pracují se stejnými disketkami. První z nich, přestože jsme v oboru výpočetní techniky již viděli ledacos, fascinuje svým provedením – jako PC-karta typu II. Její výška i šířka jsou jen o malinko větší než výška a šířka diskety, kterou dovnitř vkládáme. Když si uvědomíme, že uvnitř musí být mechanismus, který disketou otáčí a čte nebo zapisuje na její povrch data, musíme přinejmenším uznale pokývat hlavou.

Jako PC-karta je mechanika napájena přímo z notebooku, stejně tak její instalace spočívá v pouhém zasunutí do slotu PCMCIA (napoprvé musíme z cédéčka nainstalovat ovladač, což je ovšem záležitostí dvou minut). Mechaniku i s disketou je možné přenášet v peněžence vedle platební karty, pro tyto účely však najdeme v krabici luxusní stříbřité pouzdro, které mechaniku a disketu ochrání i při pádu na zem.

Vnitřně disketa jako každá jiná
Mluvíme-li o disketě a mechanice, byť miniaturních rozměrů, pak je dobré vědět, že z hlediska operačního systému nehrají rozměry roli – mechanice se přiřadí písmeno stejně jako pevnému disku nebo CD-ROM. Soubory na Clik!u můžeme spravovat v jakémkoliv souborovém správci, tvořit adresáře, přejmenovávat, mazat, editovat apod. Disketu lze formátovat, softwarově chránit proti zápisu i čtení (stejně jako u dalších disket Iomegy – Zip a Jaz) a je tak přenositelná mezi všemi mechanikami Clik! Zdůrazňuji to proto, že někteří z nás by spíše očekávali stahovací, v lepším případě synchronizační software jako při komunikaci osobního počítače s digitálním fotoaparátem nebo počítačem do dlaně. Komu by to však chybělo, synchronizační utilitu najde na instalačním cédéčku.

Clik! jako skládačka
V balení externí verze mechaniky Clik! s přídomkem „Plus" najdeme kromě mechaniky ještě dalších deset součástí a je velmi vhodné nejdříve sáhnout po manuálu (česká verze zatím chybí), abychom pochopili, co k jakému účelu slouží. Záhy pochopíme, že nedílnou součástí mechaniky se stane prozatím oddělená baterie. Připojuje se zespodu a vydrží napájet několik hodin.

Balení umožňuje připojit mechaniku k počítači dvěma způsoby – přes paralelní port nebo slot PCMCIA. V druhém případě se mechanika propojí krátkým kabelem s PC-kartou, kterou stačí zasunout do slotu notebooku nebo kapesního počítače s Windows CE (poprvé je opět nutné z cédéčka nainstalovat ovladač, v případě kapesního počítače je nutné ovladač „stáhnout" z osobního počítače).

Pro připojení přes paralelní port musíme použít speciální kabel obsahující průchozí paralelní port pro připojení tiskárny a můžeme použít i stolní kolébku, do které se vkládá mechanika i s baterií. Aby kolébka splnila svůj účel – dobíjení baterie – je vhodné kolébku (a kabel s rozhraním paralelního portu) zapojit do zásuvky. Napájet mechaniku je možné i v případě připojení do slotu PCMCIA, konektor pro zasunutí kabelu od adaptéru napětí najdeme na propojovacím kabelu mezi mechanikou a PC-kartou.

Clik! Plus v praxi?
Aby toho nebylo málo, je ve výbavě ještě čtečka pamětí Flash (konkrétně typy CompactFlash a SmartMedia) připojující se přímo k mechanice s baterií. Obsahuje jediné tlačítko pro spuštění přenosu dat z paměťové karty na vloženou disketu Clik! a malý displej pro informace o tom, zda je vložena disketa a karta, zda je na disketě dostatek místa, zda lze paměťovou kartu přečíst apod.

Nejenom disketa, ale i celá mechanika jsou mobilní. Na stole nám vedle osobního počítače přibude jedna kolébka, ve které se dobíjejí baterie a kde máme mechaniku připojenou přes paralelní port. V případě cestování stačí

vyjmout mechaniku z kolébky, vložit do cestovního pouzdra (je také součástí balení), přidat PC-kartu a mechaniku můžeme používat společně s notebookem nebo kapesním počítačem. Lze si představit i řešení pro mobilního fotografa vybaveného digitálním fotoaparátem s paměťovou kartou – v případě dostatku disket Clik! s sebou nemusí na cesty brát notebook, ale vystačí si s mechanikou Clik! a paměťovou čtečkou.

Má to svá úskalí
Práce s Clik!em má však i svá úskalí. Především, disketa je to skutečně malinká – kolega prohlásil, že toto by si pořídit nemohl, protože by to akorát někde ztratil. Na druhou stranu, je chráněná kovovým plíškem ze všech stran a velmi špatně se odkrývá – zejména proto, že se to v žádném případě dělat nemá.

Pominu-li kapacitu 40 MB na jedné disketě, jsme při práci s Clik!em omezeni podporovanými operačními systémy (Windows 95/98/NT nebo Windows CE) a přenosovou rychlostí. Markantní je omezení paralelního portu, kdo si však zvykl na takto připojenou mechaniku Zip, zvykne si i na Clik! – rychlost je stejná. V případě připojení mechaniky přes slot PCMCIA je přenosová rychlost výrazně vyšší, u externí mechaniky až čtyřikrát, u interní dokonce až sedmkrát oproti připojení přes paralelní port. Konkrétní hodnoty přenosových rychlostí a přístupových dob naměřených programem WinBench 99 jsou uvedeny v tabulce.

Sen naplněn? Ještě ne!
První mechaniky Clik! už mohou být i u nás doma – balení Clik! Plus za 11 426 Kč bez daně, interní Clik! za 7 846 Kč bez daně, za disketu samotnou vydáme od

430 do 690 korun s daní. Jsou to však teprve průkopníci určení k tomu, aby se disketa Clik! uchytila mezi uživateli, její pravé nasazení bude teprve následovat (doufejme). Poté, kdy se ještě dočkáme provedení Clik!u pro USB a infračervený port, nebude se už mechanika prodávat pouze odděleně, ale již přímo v digitálním fotoaparátu, kapesním počítači, MP3manu, mobilním telefonu, systému GPS … První takovou vlaštovkou je v prosinci ohlášený digitální fotoaparát Agfa ePhoto CL30 Clik!, který by se v době, kdy čtete tyto řádky, měl již v Americe prodávat.

mechanika Iomega Clik! Plus
Zapůjčil: Actebis
Telefon: (02) 33 09 06 11
Cena: 11 426 Kč bez DPH
Příslušenství: mechanika, baterie, kolébka, čtečka Flash, připojení přes paralelní port nebo PCMCIA, disketa, pouzdro, instalační CD.
Ceny balení disket (bez DPH):
2 diskety: 1 128 Kč
4 diskety: 1 814 Kč
10 disket: 3 531 Kč
mechanika
Iomega Clik! PC Card
Zapůjčil: Actebis
Telefon: (02) 33 09 06 11
Cena: 7 846 Kč bez DPH
Příslušenství: mechanika, disketa, pouzdro, instalační CD
Diskuze (4) Další článek: Sony G200: plochá si razí cestu

Témata článku: Windows, Port, První karta, Malé balení, Luxusní verze, PCMCIA, Vhodná rychlost, Miniaturní disk, Vánoční stromeček, Disketa, Instalační CD, Paměťové karty, Mobilní příslušenství, Skládačka, První případ, Sériová výroba, Paměťová karta, Porta, Nedílná součást, Připojení tiskárny k pc


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 118

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu