Vezměte za Clik!u

Co je to? Je to malé, placaté, otáčivé, vejde se na to 40 MB dat a když se to vloží do mechaniky, tak to „klikne“. Ano, správně – miniaturní disketa Iomega Clik!
Jiří Poláček: Co je to? Je to malé, placaté, otáčivé, vejde se na to 40 MB dat a když se to vloží do mechaniky, tak to „klikne". Ano, správně – miniaturní disketa Iomega Clik! Společně s dvěma mechanikami v různých provedeních jsme měli možnost vyzkoušet si ji v redakci.

Sen společnosti Iomega o výrobě miniaturní diskety používané v mobilních zařízeních je starý již několik let. První prototypy měl výrobce na stole před více jak dvěma lety a od té doby jsme mohli sledovat tiskové zprávy o tom, co vše bude mechanika Clik! umět a že již brzy se rozběhne sériová výroba. Ve skutečnosti však prodej mechanik začal ve Spojených státech teprve v polovině minulého roku. U nás jste měli možnost shlédnout je na Invexu`’99 a objednávat si je pod vánoční stromeček.

Mechanika velikosti kreditky
Obě mechaniky, které jsme měli zapůjčeny, jsou zcela odlišné a každá svým osobitým způsobem. Na první pohled by málokdo hádal, že pracují se stejnými disketkami. První z nich, přestože jsme v oboru výpočetní techniky již viděli ledacos, fascinuje svým provedením – jako PC-karta typu II. Její výška i šířka jsou jen o malinko větší než výška a šířka diskety, kterou dovnitř vkládáme. Když si uvědomíme, že uvnitř musí být mechanismus, který disketou otáčí a čte nebo zapisuje na její povrch data, musíme přinejmenším uznale pokývat hlavou.

Jako PC-karta je mechanika napájena přímo z notebooku, stejně tak její instalace spočívá v pouhém zasunutí do slotu PCMCIA (napoprvé musíme z cédéčka nainstalovat ovladač, což je ovšem záležitostí dvou minut). Mechaniku i s disketou je možné přenášet v peněžence vedle platební karty, pro tyto účely však najdeme v krabici luxusní stříbřité pouzdro, které mechaniku a disketu ochrání i při pádu na zem.

Vnitřně disketa jako každá jiná
Mluvíme-li o disketě a mechanice, byť miniaturních rozměrů, pak je dobré vědět, že z hlediska operačního systému nehrají rozměry roli – mechanice se přiřadí písmeno stejně jako pevnému disku nebo CD-ROM. Soubory na Clik!u můžeme spravovat v jakémkoliv souborovém správci, tvořit adresáře, přejmenovávat, mazat, editovat apod. Disketu lze formátovat, softwarově chránit proti zápisu i čtení (stejně jako u dalších disket Iomegy – Zip a Jaz) a je tak přenositelná mezi všemi mechanikami Clik! Zdůrazňuji to proto, že někteří z nás by spíše očekávali stahovací, v lepším případě synchronizační software jako při komunikaci osobního počítače s digitálním fotoaparátem nebo počítačem do dlaně. Komu by to však chybělo, synchronizační utilitu najde na instalačním cédéčku.

Clik! jako skládačka
V balení externí verze mechaniky Clik! s přídomkem „Plus" najdeme kromě mechaniky ještě dalších deset součástí a je velmi vhodné nejdříve sáhnout po manuálu (česká verze zatím chybí), abychom pochopili, co k jakému účelu slouží. Záhy pochopíme, že nedílnou součástí mechaniky se stane prozatím oddělená baterie. Připojuje se zespodu a vydrží napájet několik hodin.

Balení umožňuje připojit mechaniku k počítači dvěma způsoby – přes paralelní port nebo slot PCMCIA. V druhém případě se mechanika propojí krátkým kabelem s PC-kartou, kterou stačí zasunout do slotu notebooku nebo kapesního počítače s Windows CE (poprvé je opět nutné z cédéčka nainstalovat ovladač, v případě kapesního počítače je nutné ovladač „stáhnout" z osobního počítače).

Pro připojení přes paralelní port musíme použít speciální kabel obsahující průchozí paralelní port pro připojení tiskárny a můžeme použít i stolní kolébku, do které se vkládá mechanika i s baterií. Aby kolébka splnila svůj účel – dobíjení baterie – je vhodné kolébku (a kabel s rozhraním paralelního portu) zapojit do zásuvky. Napájet mechaniku je možné i v případě připojení do slotu PCMCIA, konektor pro zasunutí kabelu od adaptéru napětí najdeme na propojovacím kabelu mezi mechanikou a PC-kartou.

Clik! Plus v praxi?
Aby toho nebylo málo, je ve výbavě ještě čtečka pamětí Flash (konkrétně typy CompactFlash a SmartMedia) připojující se přímo k mechanice s baterií. Obsahuje jediné tlačítko pro spuštění přenosu dat z paměťové karty na vloženou disketu Clik! a malý displej pro informace o tom, zda je vložena disketa a karta, zda je na disketě dostatek místa, zda lze paměťovou kartu přečíst apod.

Nejenom disketa, ale i celá mechanika jsou mobilní. Na stole nám vedle osobního počítače přibude jedna kolébka, ve které se dobíjejí baterie a kde máme mechaniku připojenou přes paralelní port. V případě cestování stačí

vyjmout mechaniku z kolébky, vložit do cestovního pouzdra (je také součástí balení), přidat PC-kartu a mechaniku můžeme používat společně s notebookem nebo kapesním počítačem. Lze si představit i řešení pro mobilního fotografa vybaveného digitálním fotoaparátem s paměťovou kartou – v případě dostatku disket Clik! s sebou nemusí na cesty brát notebook, ale vystačí si s mechanikou Clik! a paměťovou čtečkou.

Má to svá úskalí
Práce s Clik!em má však i svá úskalí. Především, disketa je to skutečně malinká – kolega prohlásil, že toto by si pořídit nemohl, protože by to akorát někde ztratil. Na druhou stranu, je chráněná kovovým plíškem ze všech stran a velmi špatně se odkrývá – zejména proto, že se to v žádném případě dělat nemá.

Pominu-li kapacitu 40 MB na jedné disketě, jsme při práci s Clik!em omezeni podporovanými operačními systémy (Windows 95/98/NT nebo Windows CE) a přenosovou rychlostí. Markantní je omezení paralelního portu, kdo si však zvykl na takto připojenou mechaniku Zip, zvykne si i na Clik! – rychlost je stejná. V případě připojení mechaniky přes slot PCMCIA je přenosová rychlost výrazně vyšší, u externí mechaniky až čtyřikrát, u interní dokonce až sedmkrát oproti připojení přes paralelní port. Konkrétní hodnoty přenosových rychlostí a přístupových dob naměřených programem WinBench 99 jsou uvedeny v tabulce.

Sen naplněn? Ještě ne!
První mechaniky Clik! už mohou být i u nás doma – balení Clik! Plus za 11 426 Kč bez daně, interní Clik! za 7 846 Kč bez daně, za disketu samotnou vydáme od

430 do 690 korun s daní. Jsou to však teprve průkopníci určení k tomu, aby se disketa Clik! uchytila mezi uživateli, její pravé nasazení bude teprve následovat (doufejme). Poté, kdy se ještě dočkáme provedení Clik!u pro USB a infračervený port, nebude se už mechanika prodávat pouze odděleně, ale již přímo v digitálním fotoaparátu, kapesním počítači, MP3manu, mobilním telefonu, systému GPS … První takovou vlaštovkou je v prosinci ohlášený digitální fotoaparát Agfa ePhoto CL30 Clik!, který by se v době, kdy čtete tyto řádky, měl již v Americe prodávat.

mechanika Iomega Clik! Plus
Zapůjčil: Actebis
Telefon: (02) 33 09 06 11
Cena: 11 426 Kč bez DPH
Příslušenství: mechanika, baterie, kolébka, čtečka Flash, připojení přes paralelní port nebo PCMCIA, disketa, pouzdro, instalační CD.
Ceny balení disket (bez DPH):
2 diskety: 1 128 Kč
4 diskety: 1 814 Kč
10 disket: 3 531 Kč
mechanika
Iomega Clik! PC Card
Zapůjčil: Actebis
Telefon: (02) 33 09 06 11
Cena: 7 846 Kč bez DPH
Příslušenství: mechanika, disketa, pouzdro, instalační CD
Diskuze (4) Další článek: Sony G200: plochá si razí cestu

Témata článku: Windows, Port, Připojení tiskárny k pc, Vhodná rychlost, Miniaturní disk, PCMCIA, Mobilní příslušenství, Disketa, Nedílná součást, Vánoční stromeček, Skládačka, Instalační CD, Malé balení, Sériová výroba, První karta, Luxusní verze, Paměťové karty, Porta, Paměťová karta, První případ


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5