Většina uživatelů P2P sítí si také kupuje hudbu oficiálně

Myslíte, že to platí i v našich končinách? Podle posledních průzkumů ve Velké Británii tomu tak opravdu je. Proč tedy stále více umírá prodej klasických CD ?
Vše začalo Napsterem, který jako první začal spojovat jednotlivé uživatele, kteří si tak mohli stáhnout zdarma. Samozřejmě nevíce šly na dračku hudební nahrávky ve formátu MP3. Pádem Napsteru však vzniklo hned několik podobných systémů typu KaZaA, Gnutella a další, které přežívají dodnes. To se však nelíbí nahrávacím společnostem po celém světě a především v USA. Stahování hudby z Internetu má za příčinu především nižší tržby nahrávacích společností a autorů. Důkazem je stále větší propad prodeje hudebních CD a hudby jako takové legální cestou.

Na druhou stranu byl ve Velké Británii proveden výzkum společností MPL, která oslovila velkou část uživatelů Internetu, kteří také využívají P2P sítě k získání hudebních nahrávek ve formátu MP3. Výsledek tohoto výzkumu je opravdu překvapivý. Ze všech oslovených 87 % sdělilo, že i přes to, že si stahují pro svoji potřebu nelegální nahrávky z P2P sítí, tak si často kupují klasická hudební CD od těch autorů, které si již ve formátu MP3 stáhli a poslechli. I přes to v loňském roce se prodej hudebních CD propadl o 5%, což však může být také zaviněno prodejem e-hudby na Internetu v digitálních formátech nebo nástupem Společnost MPL také uvádí, že většina uživatelů P2P sítě a formát MP3 chápe jako – stáhnu, poslechnu si a pak možná koupím. To je pěkné, ale že by to platilo jen ve Velké Británii? U nás je situace jistě opačná. A lidé využívají P2P sítě proto, aby si nemuseli kupovat drahé originální CD. Jsou však i tací, co využívají takto získané nahrávky pro obohacení a prodávají je dále třetím osobám.

Britská společnost BPI (The British Phonographic Industry), což je ekvivalent americké RIAA, moc nesází na to, že stahování hudby by dělalo reklamu prodeji hudebních CD. Společnost BPI si nedávno dělala vlastní průzkum, který prokázal, že 65% uživatelů stahuje hudbu z Internetu nelegálně jen proto, že je zdarma a ušetří tak za kupovaní originálních CD.

Nahrávací společnosti a společnosti na ochranu autorských práv stále více bojují proti nelegálními stahovaní nahrávek z Internetu a P2P sítí. Je to opravdu nekonečný boj, který snad nikdy neskončí. U nás by se také jistě rapidně situace změnila, když by prodávaná hudební CD stála méně.

Témata článku: P2P, Legální hudba, Drahá společnost, Velká Británie, Velká Británie

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 176

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji