Většina uživatelů P2P sítí si také kupuje hudbu oficiálně

Myslíte, že to platí i v našich končinách? Podle posledních průzkumů ve Velké Británii tomu tak opravdu je. Proč tedy stále více umírá prodej klasických CD ?
Většina uživatelů P2P sítí si také kupuje hudbu oficiálně
Vše začalo Napsterem, který jako první začal spojovat jednotlivé uživatele, kteří si tak mohli stáhnout zdarma. Samozřejmě nevíce šly na dračku hudební nahrávky ve formátu MP3. Pádem Napsteru však vzniklo hned několik podobných systémů typu KaZaA, Gnutella a další, které přežívají dodnes. To se však nelíbí nahrávacím společnostem po celém světě a především v USA. Stahování hudby z Internetu má za příčinu především nižší tržby nahrávacích společností a autorů. Důkazem je stále větší propad prodeje hudebních CD a hudby jako takové legální cestou.

Na druhou stranu byl ve Velké Británii proveden výzkum společností MPL, která oslovila velkou část uživatelů Internetu, kteří také využívají P2P sítě k získání hudebních nahrávek ve formátu MP3. Výsledek tohoto výzkumu je opravdu překvapivý. Ze všech oslovených 87 % sdělilo, že i přes to, že si stahují pro svoji potřebu nelegální nahrávky z P2P sítí, tak si často kupují klasická hudební CD od těch autorů, které si již ve formátu MP3 stáhli a poslechli. I přes to v loňském roce se prodej hudebních CD propadl o 5%, což však může být také zaviněno prodejem e-hudby na Internetu v digitálních formátech nebo nástupem Společnost MPL také uvádí, že většina uživatelů P2P sítě a formát MP3 chápe jako – stáhnu, poslechnu si a pak možná koupím. To je pěkné, ale že by to platilo jen ve Velké Británii? U nás je situace jistě opačná. A lidé využívají P2P sítě proto, aby si nemuseli kupovat drahé originální CD. Jsou však i tací, co využívají takto získané nahrávky pro obohacení a prodávají je dále třetím osobám.

Britská společnost BPI (The British Phonographic Industry), což je ekvivalent americké RIAA, moc nesází na to, že stahování hudby by dělalo reklamu prodeji hudebních CD. Společnost BPI si nedávno dělala vlastní průzkum, který prokázal, že 65% uživatelů stahuje hudbu z Internetu nelegálně jen proto, že je zdarma a ušetří tak za kupovaní originálních CD.

Nahrávací společnosti a společnosti na ochranu autorských práv stále více bojují proti nelegálními stahovaní nahrávek z Internetu a P2P sítí. Je to opravdu nekonečný boj, který snad nikdy neskončí. U nás by se také jistě rapidně situace změnila, když by prodávaná hudební CD stála méně.

Témata článku: P2P, Velká Británie, Legální hudba, Drahá společnost, Velká Británie

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jean 9. 9. 2003 22:04:34
    V obchodech je stejne kulovy. V mem meste je sice par hypermarketu, jsou...
  • Jean 9. 9. 2003 21:49:45
    Zajimalo by me, jak by hodnotila RIAA a OSA kdybych stahnute MP3 napriklad...
  • Johnny 18. 7. 2003 17:36:25

    1.To hov*o, ktere produkuji velke labely se musi pekne navonet a...

Určitě si přečtěte

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 48

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

Americké transportní vrtulníky Chinook dostanou nové svaly

Americké transportní vrtulníky Chinook dostanou nové svaly

** Flotila vrtulníků Chinook se dočká významné modernizace ** Chinooky budou vybaveny novými technologiemi, díky nimž jejich trup dostane lepší svaly ** Hravě tak unesou mnohem těžší náklady než dosud

17.  8.  2017 | Stanislav Mihulka | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí