Většina uživatelů P2P sítí si také kupuje hudbu oficiálně

Myslíte, že to platí i v našich končinách? Podle posledních průzkumů ve Velké Británii tomu tak opravdu je. Proč tedy stále více umírá prodej klasických CD ?
Vše začalo Napsterem, který jako první začal spojovat jednotlivé uživatele, kteří si tak mohli stáhnout zdarma. Samozřejmě nevíce šly na dračku hudební nahrávky ve formátu MP3. Pádem Napsteru však vzniklo hned několik podobných systémů typu KaZaA, Gnutella a další, které přežívají dodnes. To se však nelíbí nahrávacím společnostem po celém světě a především v USA. Stahování hudby z Internetu má za příčinu především nižší tržby nahrávacích společností a autorů. Důkazem je stále větší propad prodeje hudebních CD a hudby jako takové legální cestou.

Na druhou stranu byl ve Velké Británii proveden výzkum společností MPL, která oslovila velkou část uživatelů Internetu, kteří také využívají P2P sítě k získání hudebních nahrávek ve formátu MP3. Výsledek tohoto výzkumu je opravdu překvapivý. Ze všech oslovených 87 % sdělilo, že i přes to, že si stahují pro svoji potřebu nelegální nahrávky z P2P sítí, tak si často kupují klasická hudební CD od těch autorů, které si již ve formátu MP3 stáhli a poslechli. I přes to v loňském roce se prodej hudebních CD propadl o 5%, což však může být také zaviněno prodejem e-hudby na Internetu v digitálních formátech nebo nástupem Společnost MPL také uvádí, že většina uživatelů P2P sítě a formát MP3 chápe jako – stáhnu, poslechnu si a pak možná koupím. To je pěkné, ale že by to platilo jen ve Velké Británii? U nás je situace jistě opačná. A lidé využívají P2P sítě proto, aby si nemuseli kupovat drahé originální CD. Jsou však i tací, co využívají takto získané nahrávky pro obohacení a prodávají je dále třetím osobám.

Britská společnost BPI (The British Phonographic Industry), což je ekvivalent americké RIAA, moc nesází na to, že stahování hudby by dělalo reklamu prodeji hudebních CD. Společnost BPI si nedávno dělala vlastní průzkum, který prokázal, že 65% uživatelů stahuje hudbu z Internetu nelegálně jen proto, že je zdarma a ušetří tak za kupovaní originálních CD.

Nahrávací společnosti a společnosti na ochranu autorských práv stále více bojují proti nelegálními stahovaní nahrávek z Internetu a P2P sítí. Je to opravdu nekonečný boj, který snad nikdy neskončí. U nás by se také jistě rapidně situace změnila, když by prodávaná hudební CD stála méně.

Diskuze (42) Další článek: Rambus představil nový typ pamětí - XDR DRAM

Témata článku: P2P, Většina, Kup, Legální hudba, Velká Británie, Drahá společnost, Velká Británie, Síť, Většina uživatelů


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji