Chrome | Doplňky do prohlížeče | Soukromí

Většina rozšíření pro Chrome nemá pravidla soukromí. Můžou nakládat s daty, jak chtějí

Většina rozšíření pro Chrome nemá pravidla soukromí. Můžou nakládat s daty, jak chtějí

Mnoho rozšíření pro Chrome doplňuje internetový prohlížeč o řadu užitečných vychytávek. Řada z nich ale zároveň může dělat s vašimi daty, co chce. Bezpečnostní firma Duo Security, která patří Ciscu, odhalila, že 85 procent rozšíření pro Chrome nemá stanovená pravidla soukromí.

Duo Security to zjistila v rámci tvorby bezplatného nástroje pro analyzování doplňků do Chromu CRXcavator, během níž zanalyzovala 120 tisíc aplikací a rozšíření dostupných v Chrome Web Store.

Výsledky jsou skutečně znepokojivé. Nejenže 85 procent doplňků nemá stanovená právně zavazující pravidla soukromí, ale 35 procent má přístup k vašim datům na každé stránce, kterou navštívíte. 32 procent pak používá knihovny třetích stran, o kterých je známo, že obsahují bezpečnostní chyby a 77 procent nenabízí vůbec žádnou podporu.

Problém je to z toho důvodu, že jak Duo Security popisuje na svém blogu, lidé často instalují rozšíření a dávají jim povolení, aniž by si o nich něco více zjistili. Doplňky se přitom můžou stát bezpečnostní hrozbou, a již v minulosti staly - loni v říjnu se například ocitly uprostřed masivního phishingového útoku.

Samozřejmě některá rozšíření potřebují přístup k vašim datům, aby mohla fungovat. Když jsou solidní, požádají vás o povolení a je možné si u nich přečíst, jak s daty nakládají. Duo Security jen upozorňuje, že pokud jste si mysleli, že takto zodpovědně se chovají všechny doplňky, tak to není pravda.

Firma ale říká, že pokud se o problému bude dostatečně mluvit, není těžké ho napravit. Vyměnit knihovny a sepsat pravidla soukromí nezabere tolik času. A mezitím než se tak stane, mohou lidé používat CRXcavator k dohledání informací, jak bezpečný který doplněk je.

Diskuze (4) Další článek: Bioteroristy bude už brzy hlídat speciální software

Témata článku: Google, Prohlížeče, Chrome, Doplňky do prohlížeče, Soukromí, Duo Security, Cisco, Data, Pravidla, Knihovna, Security, Rozšíření, Chrome Web Store, Doplňky


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 118

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu