VertrigoServ – Apache a vše ostatní jednoduše

Pokud nechcete samostatně instalovat a nastavovat Apache se všemi doplňky ve Windows, zkuste řešení VertrigoServ.

Přestože většina webhostingových společností provozuje webový server Apache, PHP a databázový server MySQL na Linuxu, existuje tento software také ve verzích pro Windows. Jeho instalace není složitá, dnes jsou instalační programy natolik jednoduché, že vlastně stačí jen potvrdit jednotlivé kroky instalace. Horší je to ale s nastavením a vzájemným skloubením všech těchto programů tak, aby fungovaly ke spokojenosti uživatele, resp. webového vývojáře.

Pokud se nechcete zdržovat úpravami konfiguračních souborů a nebaví vás to, pak zcela nepochybně sáhnete po nějakém řešení, které samo nainstaluje a hlavně nastaví všechny důležité součásti vývojového serveru. Existuje hned několik řešení. Jedním z promyšlenějších a uživatelsky přívětivějších je VertrigoServ. Nabízí vám webový server Apache, podporu PHP, databáze běžící na MySQL nebo SQLite. Jeho součástí je také několik webových aplikací, které se nainstalují do vašeho nového lokálního serveru, a které vám usnadní práci s ním. Jsou to správce databází PhpMyAdmin, optimalizační ZendOptimizer zvyšující výkon serveru a správce SQLiteManager.

Instalace VertrigoServ probíhá v češtině, samotný program pak již komunikuje anglicky. Ihned po instalaci je vám nabídnuto spuštění VertrigoServ, zobrazí se panel s ovládáním a program se také usadí v systémové části lišty Start. Podle ikonek v systray můžete sledovat, v jakém stavu servery jsou.

vertrigoserv-1.png
Dialog před spuštěním serveru

Začínáme s nastavením

Jak známo, Apache, PHP i MySQL se řídí nastavením v jejich konfiguračních souborech, přičemž úprava těchto nastavení může být pro mnoho lidí nepřekonatelný problém. Pokud však alespoň trochu víte, co která nastavení znamenají, můžete využít pohodlného grafického rozhraní ve VertrigoServ a jednotlivá nastavení si přizpůsobit odsud. Začněme ale nastavením samotného VertrigoServ.

Pod položkou Program settings najdete povolení spouštění Apache a MySQL. Pokud z nějakého důvodu potřebujete pouze některý z těchto serverů, jednoduše spouštění toho druhého zakážete. Pokud vám nevadí, že servery poběží neustále, zvolte jejich spouštění jako službu Windows. Alternativou k tomu je spouštění těchto serverů po startu Windows (tzv. Po spuštění).

vertrigoserv-2.png
Zajímá vás, jaké barvičky budou ve VertrigoServ použity?

V nastavení samotného VertrigoServ dále najdete spíše hračky sloužící k nastavení barev tlačítek a programových nabídek, stínování, volbu skinu a jiné drobnosti. Za zmínku ještě stojí namapování složky htdocs jako virtuální diskové jednotky. Ve složce htdocs jsou ukládány všechny soubory, které na webovém serveru testujete, takže jejím připojením do diskové jednotky si výrazně zrychlíte práci – nebudete se muset proklikávat složitou adresářovou strukturou.

Moduly pro Apache a PHP

Spousta vývojářů potřebuje otestovat své aplikace s některými moduly Apache nebo rozšířeními PHP, která nebývají standardně zapnuta. Abyste se vyhnuli úpravám konfiguračních souborů, nabízí VertrigoServ jednoduchý dialog, ve kterém si klepnutím zvolíte zapnutí nebo vypnutí konkrétních modulů. Myslím, že by nebylo na škodu, pokud by se namísto nápovědného textu s obecnou informací o modulech zobrazovala informace, k čemu konkrétní modul slouží. Má-li být VertrigoServ uživatelsky přívětivý, je toto jedna z cest.

vertrigoserv-3.png
Nápověda bohužel nereaguje na konkrétní moduly

O něco složitěji vypadajícím nastavením je dialog Component settings. Tady určujete vlastnosti použitého PHP a měníte parametry databázového serveru MySQL. Mimochodem, to co jsem vytýkal nápovědě u modulů Apache, to zde funguje dokonale. Netvrdím, že člověk, který absolutně neví, k čemu která vlastnost slouží, bude vědět, jak ji nastavit, ale kdo si chce hrát, nápověda mu trochu pomůže. Také zdůrazňuji, že k tomu, aby vám VertrigoServ fungoval, není třeba jeho nastavení, resp. nastavení použitých serverů měnit.

vertrigoserv-4.png
Úprava vlastností PHP a MySQL

V nastavení komponent najdete také odkazy pro otevření konfiguračních souborů, to pro případ, že byste je chtěli měnit ručně. Otevřou se ve výchozím textovém editoru, tedy na čistém počítači v Poznámkovém bloku. Má to jeden drobný nedostatek. Soubory http.conf a vertrigo.conf jsou v pořádku, konfigurační soubor config.inc.php pro databázového správce phpMyAdmin je však s unixovým typem ukončování řádků, takže při jeho otevření v Poznámkovém bloku uvidíte vše na jednom řádku.

vertrigoserv-5.png
Složky většinou nebudete potřebovat měnit

Posledním ze čtyř nastavovacích dialogů ve VertrigoServ je možnost úpravy použitých složek a aliasů. Nedoporučuji je měnit, snad jen v případě, že opravdu víte, co k čemu slouží.

vertrigoserv-6.png
Po spuštění jsou všechny funkce dostupné z kontextové nabídky u ikonky

Jakmile svůj nový server spustíte, změní se symbol ikonky v oznamovací oblasti a vy jej od této chvíle můžete začít využívat. Kontextová nabídka vás zavede na výše popsané nastavovací dialogy, nechybí v ní ani funkce pro spouštění administračních nástrojů, které jsou součástí VertrigoServ. Pokud nepotřebujete žádné speciality, máte do dvou minut prakticky kompletní server, na kterém můžete ladit a testovat své webové aplikace.

 

VertrigoServ 2.17

 WAMP řešení
plusy

jednoduchá instalace

není nutno na začátku nastavovat

minusy

některé nápovědy chybějí

 

 

 

 

Diskuze (14) Další článek: Apple má patent na touchpad ve tvaru myši

Témata článku: , , , , , , , , , ,