VeriSign: vaše překlepy nám přinesou peníze

Americký správce domén .com a .net spustil službu pro uživatele, kteří při zadání URL udělají překlep. Místo chybové hlášky se dostanou do vyhledávače Site Finder. Služba ale nese řadu otazníků a vzbudila hromadný odpor mezi uživateli i poskytovateli připojení.

Službu Site Finder, která v prostoru top level domén .com a .net spravovaných společností VeriSign při nenalezení URL zadaného do adresní řádky prohlížeče přesměruje uživatele na vyhledávač, spustil VeriSign v pondělí. Přibližně dva dny po té už internetem hýbalo „hnutí odporu“. Uživatelům internetu i profesionálům z řad administrátorů serverů či ISP se nová služba nelíbí a někteří navíc VeriSign obviňují ze zneužití svého postavení. Díky rychlé reakci jednoho programátora už je navíc k dispozici způsob jak novou službu blokovat.

VeriSign při spuštění služby Site Finder použil v DNS záznamech rozšiřující znaky tak, aby pokrývaly všechny neobsazené domény v prostoru .com a .net, které VeriSign obhospodařuje. Díky tomuto zásahu do DNS serverů uživatel internetu, který se pokusí dostat na neexistující stránku, nedostane standardní chybovou hlášku, ale bude přesměrován na vyhledávací portál, který uživateli nabídne alternativy.

Pro VeriSign je tato služba novým zdrojem zisků – Site Finder totiž slouží také jako reklamní médium. Při odhadovaných dvaceti milionech překlepů v URL denně je objem reklamy, kterou lze na stránkách Site Finderu protočit, poměrně významný.

Tento postup, který může vyhovovat určité skupině uživatelů a který už dnes nabízí třeba MSN nebo Google lidem, kteří si nainstalují Google bar, však při nasazení stylem, kterým to zkouší VeriSign, může způsobovat značné potíže zejména správcům poštovních serverů. Jednou z nejrozšířenějších metod boje proti spamu je totiž ověřování platnosti domény, ze které email zdánlivě přichází. Pokud spam filtr na poštovním serveru dostane chybové hlášení o neplatnosti dané domény, emaily putují do křemíkového nebe. Nyní ale tento způsob kontroly v doménách .net a .com nefunguje, protože všechny dotazy nacházejí odpověď – u Site Finderu.

Na tuto situaci zareagovalo Internet Software Consortium, nezisková organizace, která odpovídá za software BIND používaný na většině DNS serverů pro řízení datových toků. To zpřístupnilo „urgentní“ patch, který obnovuje kontrolu nad DNS záznamy a umožňuje zablokovat automatické přesměrování na stránky Site Finderu. ISC k tomuto kroku sáhlo na základě vlny stížností.

Novou službou VeriSignu se bude zabývat také Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), společnost, která reguluje systém internetových domén právě pomocí správců, mezi které patří i VeriSign. Případ se dostal i do hledáčků amerického ministerstva obchodu, které se na správě doménového prostoru také podílí.

Diskuze (9) Další článek: Yahoo! chce odstřihnout Trilian, Jabber a Mirandu

Témata článku: Google, Internet, Peníze, Finder, Křemíkové nebe, Překlep, Site, VeriSign


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

** Tesla začne prodávat solární střešní tašky, které představila před dvěma lety ** Výroba začne v první polovině příštího roku ** Tašky budou odolné, dostanou doživotní záruku a na přání i vyhřívání

Petr Melechin, Karel Dlabač | 24

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

** Jednotlivé bloky kvantového internetu už se pomalu vyvíjí a testují ** Kvantová síť už bude mít své uplatnění dříve, než bude všude dostupný kvantový internet ** Nejdříve půjde o doplněk ke klasickému internetu

Karel Javůrek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů