Bezpečnost | Heslo

Velmi smutný pohled na nejpoužívanější hesla světa. V Česku máme rádi třeba slovíčka martin a heslo

Velmi smutný pohled na nejpoužívanější hesla světa. V Česku máme rádi třeba slovíčka martin a heslo

Správce hesel NordPass publikoval seznam 200 nejpoužívanějších hesel roku 2020. Jako zdroj posloužily různé zveřejněné úniky za poslední roky, které dohromady čítají 276 milionů záznamů.

Podobných statistik jsme tu už měli požehnaně, NordPass ale svůj žebříček zpracoval i pro jednotlivé země včetně České republiky. A byť se v podstatě všude po světě používají ty stejné a poměrně profláknuté kombinace, přece jen se do žebříčku promítly i národní rozdíly.

Klepněte pro větší obrázek
Deset nejpoužívanějších hesel za rok 2020. V závorkách pořadí za rok 2019

V Česku máme rádi heslo „heslo“

V případě Česka tak na 6. příčce figuruje nečekaně heslo martin. Žádáme Martiny a rodiče Martinů, aby si heslo změnili.  Stejně tak by si to zasloužilo i heslo na 7. příčce, tedy heslo. Mimochodem, Slovensko s námi drží basu, tam se totiž martin nachází na 7. příčce. Následuje veronika, opět heslo a monika.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
TOP10 pro Česko a Slovensko

Jsou to stará hesla

Nicméně pozor, ve skutečnosti jsou podobné statistiky spíše pohledem do minulosti. Jak už jsme si totiž řekli výše, žebříčky vychází z kompilací úniků za poslední roky. V těchto případech postižené služby zpravidla vyžadují jejich změnu – a to už podle současných bezpečnostních standardů.

No, a žádná současná internetová služba, která to myslí alespoň trošku vážně by vám v roce 2020 neumožnila tvorbu ani jednoho hesla, které se vyskytuje v tomto žebříčku.

Ostatně, na takovém ICQ jsem déle než deset let používal heslo klaus. Dnes by mi to drtivá většina webových aplikací už nedovolila, v druhé polovině 90. let nicméně nikdo nic podobného neřešil a celý systém byl s takto starými a nedokonalými hesly zpětně kompatibilní.

Kompletní seznam 200 nejpoužívanějších hesel za rok 2020:

Diskuze (34) Další článek: Tiwari tiskne kovy a keramiku běžnou stolní 3D tiskárnou. Také míří na Měsíc, tam bude pracovat s prachem

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Heslo, Slovensko, Únik dat, ICQ, Česká republika, Pohled, NordPass, Smutný pohled, Únik, Příčka, Slovíčko, Žebříček, MartinRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android