Bezpečnost | Superpočítače

Velký útok na superpočítače v Evropě. Záškodníci se na nich pokoušeli těžit kryptoměny

Několik evropských superpočítačů se v posledním týdnu stalo terčem útoku neznámé skupiny hackerů, která do nich nainstalovala programy pro těžbu kryptoměn. Upozornila na to bezpečnostní společnost Cado Security. Celkový rozsah útoku teprve zjišťuje, incident ale ohrožuje výzkum koronaviru, jelikož většina těchto superpočítačů do nich byla zapojena. 

Obětí se stalo minimálně deset superpočítačů v Německu, Velké Británii, Švýcarsku a existuje podezření i ve Španělsku. Řada z nich byla již uvedena do režimu offline a jejich správci věc řeší. 

Prvním napadeným superpočítačem byl Archer, který se nachází v Edinburské univerzitě. V době útoků prováděl výpočty spojené s výzkumem současného koronaviru. Poté se útočníci zaměřili na cluster v německém Bádensku-Würrtembersku a superpočítač v Mnichovské univerzitě. Poslední zpráva přišla z Barcelony.

Útočníci se dostali k přihlašovacím údajům

Do počítačů se zločinci dostali díky přihlašovacím údajům, které získali jinou sérií útoků směřovaných na univerzity a sítě v Polsku a Číně. Podle Cado Security je běžné, že různá střediska s vysokými výpočetními kapacitami mají přístup i do dalších podobných institucí, na což útočníci spoléhali. Minimálně ve dvou případech nejdříve napadli SSH a poté zneužili chyby CVE-2019-15666 v jádru Linuxu. Následně nainstalovali software k těžení kryptoměn Monero. Aby zůstali skrytí, těžení spouštěli pouze v noci.

Stejně se ale na útoky přišlo a nyní již nepokračují. Místo toho se řeší, kdo za nimi stojí - žádná konkrétní skupina zatím identifikovaná nebyla. Vše ale nasvědčuje tomu, že šlo o organizovanou snahu. Spekuluje se také nad motivací zločinců - samozřejmě zisk z kryptoměn se nabízí jako hlavní, ale drtivá většina napadených superpočítačů se nějakým způsobem podílela na výzkumu k nemoci covid-19. Není tak vyloučeno, přístup k těmto datům v tom hrál také roli, ale možná šlo pouze o náhodu. Blbou, protože podobné útoky akorát výzkum zpomalují.

Každopádně v minulosti se již podařilo několikrát zneužít superpočítače k těžbě kryptoměn. Obětí se stala například výpočetní kapacita ruského federálního centra v Sarově či počítač australského meteorologického úřadu. V těchto případech za tím však stáli samotní zaměstnanci těchto středisek. 

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (7) Další článek: Twisto přestane nabízet fyzické platební karty. Přidají se i další banky?

Témata článku: Koronavirus, Linux, Kryptoměny, Výzkum, Bezpečnost, Hacking, Čína, COVID-19, Evropa, Německo, Velká Británie, Superpočítače, Švýcarsko, Polsko, Edinburská univerzita, Útok, Archer, Výpočetní kapacita, Španělsko, Velký útok, SUP, SSH, Záškodník, Barcelona, TěženíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky