Bezpečnost | Superpočítače

Velký útok na superpočítače v Evropě. Záškodníci se na nich pokoušeli těžit kryptoměny

Několik evropských superpočítačů se v posledním týdnu stalo terčem útoku neznámé skupiny hackerů, která do nich nainstalovala programy pro těžbu kryptoměn. Upozornila na to bezpečnostní společnost Cado Security. Celkový rozsah útoku teprve zjišťuje, incident ale ohrožuje výzkum koronaviru, jelikož většina těchto superpočítačů do nich byla zapojena. 

Obětí se stalo minimálně deset superpočítačů v Německu, Velké Británii, Švýcarsku a existuje podezření i ve Španělsku. Řada z nich byla již uvedena do režimu offline a jejich správci věc řeší. 

Prvním napadeným superpočítačem byl Archer, který se nachází v Edinburské univerzitě. V době útoků prováděl výpočty spojené s výzkumem současného koronaviru. Poté se útočníci zaměřili na cluster v německém Bádensku-Würrtembersku a superpočítač v Mnichovské univerzitě. Poslední zpráva přišla z Barcelony.

Útočníci se dostali k přihlašovacím údajům

Do počítačů se zločinci dostali díky přihlašovacím údajům, které získali jinou sérií útoků směřovaných na univerzity a sítě v Polsku a Číně. Podle Cado Security je běžné, že různá střediska s vysokými výpočetními kapacitami mají přístup i do dalších podobných institucí, na což útočníci spoléhali. Minimálně ve dvou případech nejdříve napadli SSH a poté zneužili chyby CVE-2019-15666 v jádru Linuxu. Následně nainstalovali software k těžení kryptoměn Monero. Aby zůstali skrytí, těžení spouštěli pouze v noci.

Stejně se ale na útoky přišlo a nyní již nepokračují. Místo toho se řeší, kdo za nimi stojí - žádná konkrétní skupina zatím identifikovaná nebyla. Vše ale nasvědčuje tomu, že šlo o organizovanou snahu. Spekuluje se také nad motivací zločinců - samozřejmě zisk z kryptoměn se nabízí jako hlavní, ale drtivá většina napadených superpočítačů se nějakým způsobem podílela na výzkumu k nemoci covid-19. Není tak vyloučeno, přístup k těmto datům v tom hrál také roli, ale možná šlo pouze o náhodu. Blbou, protože podobné útoky akorát výzkum zpomalují.

Každopádně v minulosti se již podařilo několikrát zneužít superpočítače k těžbě kryptoměn. Obětí se stala například výpočetní kapacita ruského federálního centra v Sarově či počítač australského meteorologického úřadu. V těchto případech za tím však stáli samotní zaměstnanci těchto středisek. 

Diskuze (7) Další článek: Twisto přestane nabízet fyzické platební karty. Přidají se i další banky?

Témata článku: Koronavirus, Linux, Bezpečnost, Čína, Evropa, Velká Británie, Německo, Výzkum, Hacking, COVID-19, Superpočítače, Švýcarsko, Výpočetní kapacita, SSH, Velký útok, Těžení, Edinburská univerzita, Záškodník, Archer, Polsko, Španělsko, Útok, Barcelona


Určitě si přečtěte

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč