Velký test základních desek pro procesor Pentium 4

Otestovali jsme sedm základních desek pro procesor Pentium 4. Liší se svým výkonem, vybavením i renomé, které si ta která značka dokázala vydobít. Testování bylo velmi obtížné a časově náročné. Budeme rádi, pokud v článku najdete informace, které vám třeba pomohou při rozhodování co koupit.

i865PE versus i875P

Intel vydal pro své Pnetium 4 dva čipsety, které podporují vše, co dnes u Pentia 4 podporovat lze, a to včetně dosud nejrychlejší 800MHz sběrnice. i875P Canterwood je vlajkovou lodí čipsetů, i865PE Springdale potom jeho levnější alternativou. Rozdílem je jen podpora ECC pamětí, kterou čipset i865PE nemá a i875P navíc podporuje technologii PAT. PAT (Performance Acceleration Technology) je technologie, která optimalizuje výkon pamětí, proto by měl Canterwood mít o 3-5% vyšší výkon. Realita je však jiná. Výrobci základních desek se rozhodli technologii PAT zapnout i u desek s čipsetem i865PE, který PAT oficiálně nepodporuje.

Přesto ale mívají některé základní desky s čipsetem Springdale se zapnutím PATu značné potíže. Bohužel se tyto potíže projevovaly i v našem testu. Například u základní desky ABIT IS7 se zapnutí PAT technologie schovává pod položkou BIOSu Game Accelerator. Po zapnutí PATu ale systém vytuhnul, počítač vůbec nebootoval. Stejně tak se dělo i se základní deskou od ASUSu. Co bylo příčinou mi není úplně jasné. Nejpravděpodobnějším vysvětlením jsou snad přílišné nároky na paměti, se kterými se naše Kingmaxy nevyrovnaly. Proto jsem se rozhodl používat vždy položky „Auto“. Při takovém nastavení nenastávaly žádné potíže. Nemohu si ale pomoci - někomu se na nějaké základní desce PAT zprovoznit podaří, jinému ne. Osobně mi připadá, že právě tento aspekt vrhá stín na veškerá testování a srovnávání výsledků.

Testovací sestava

K testům jsme volili jen kvalitní komponenty. Chtěli jsme navíc do porovnání zahrnout také overclockovací kvality základních desek. Proto jsme měli k dispozici dva procesory Pentium 4. 2,4 GHz měl být určen pro přetaktování, 3,0 GHz pro ostatní testy. Jak to ale už tak bývá, všechno bylo nakonec jinak. Třígigaherz šel totiž přetaktovat lépe než jeho pomalejší bráška, a tak všechny testy probíhaly jen s 3,0 GHz procesorem. Chladič, který si užil nespočet výměn, byl také od Intelu. Dalším důležitým prvkem byly dvě paměti 256 MB Kingmax DDR400 CL 2.5. Pro testy byly nastaveny na své nominální hodnoty 2.5-3-3-7, pro testy přetaktovaných sestav byly vždy hodnoty 3-4-4-8.

Další důležité součásti testu byly disk Western Digital WD360GD Raptor (36,7 GB, 10 000 ot/min, 8MB buffer) a grafická karta Leadtek WinFast A310 Ultra TD ViVo s čipem nVidia GeForce FX5600 Ultra (ovladače Detonator verze 45.23).

Klepněte pro větší obrázek

Použitý harddisk

Klepněte pro větší obrázek

Grafická karta

Klepněte pro větší obrázek

Paměti

Klepněte pro větší obrázek

Chladič

Testování

Všechny testy byly provedeny v systému Microsoft Windows XP Professional. Nelze používat stejný systém pro různé základní desky, výsledky byly naprosto nesmyslné. Například klesl výkon disku a ani po přeinstalování všech ovladačů se nezvýšil. Proto byl systém Windows XP nainstalován na každou sestavu zvlášť, znovu a znovu. Výsledky by v tomto směru neměly být nijak ovlivněny, po čisté instalaci fungovalo vždy všechno tak, jak má. Po instalaci systému byl nainstalován veškerý software s potřebnými ovladači a následně byla ověřena jejich správná funkce.

K testům jsem zvolil několik syntetických a jeden reálný benchmark. Mezi syntetické patří 3D Mark 2001 SE a 3D Mark 2003 jako zástupci ryze graficko-herních testů. Právě tyto testy jsou však zároveň velice citlivé na výkon pamětí, což se samozřejmě patřičně projevilo. Ostatně testované základní desky se lišily především rychlostí práce s pamětí. Jako doplňující syntetický test byl zařazen zatracovaný a vychvalovaný benchmark Sandra. Jak moc těmto výsledkům věřit, to nechávám jen na vás. Já osobně jsem z nich příliš chytrý nebyl. A nakonec reálný test, tedy test hry Unreal Tournament 2003. Výsledky tohoto testu jsou, myslím, velice přesvědčivé.

Overclock

Jak jsem již naznačil, snažili jsme se také všechny základní desky podrobit testu přetaktování. Chci však podotknout, že výsledky samozřejmě nemohou být úplně přesné. Jak známo, záleží na kvalitách základní desky doslova kus od kusu, nicméně jisté předpoklady tímto odhalit jistě lze. Testy byly prováděny v neklimatizovaném pokoji v největších letních vedrech, takže testy probíhaly při 23-25 °C. Už jen různá teplota, při které test proběhl, může výsledky velice ovlivnit. A že výsledky mohou být ovlivněny i různými verzemi BIOSu, o tom se myslím nemusím ani zmiňovat. Zkrátka výsledky těchto testů jsou vždy trochu ošemetné. Přesto přeze všechno však výsledky testů myslím dokazují přesně to, co mají. Ukazují které základní desky jsou pro overclock vhodné a které nikoliv.

A ještě bych rád poznamenal, že námi uvedené hodnoty jsou takové, při kterých byl systém dostatečně stabilní na to, aby mohl proběhnout velice náročný benchmark 3DMark 2003. Výsledky měření jsou pak uvedeny u každé základní desky.

Témata článku: Windows, Procesory, Bohemia, Přesná hodnota, Velký test, Speaker, Test, Cenová relace, Raptor, Gigabitový LAN, Proces, Benchmark, Napájecí kabely, Mile, Poslední bios, Test paměti, Základní nastavení, Vysoký výkon, USB kabely, Serial, Bráška, Realtek, Dobrý test, Pentium, Základ


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku