Přestože je evidentní, že budoucnost má našlápnuto jiným směrem s hustějším zápisem, jsou takové technologie pro většinu z nás příliš drahé. Proto stále není vhodný čas přestat přemýšlet o DVD vypalovačkách, které tu ještě dlouho budou a jejich příjemné pořizovací ceny nejsou problémem téměř pro nikoho.
Kapitoly článku:
Shrneme-li stručně zásadní změny ve vývoji DVD vypalovaček za poslední rok, došlo k výrazné podpoře dříve velmi opomíjených médií DVD-RAM, rychlejšímu zápisu na dvouvrstvá DVD, několik mechanik přišlo s mírně rychlejším 18× zápisem na DVD±R, rychlejším čtením DVD a hlavně nejen k naší spokojenosti i k výraznému zlepšení kvality zápisu u většiny mechanik. Vysoké rychlosti zápisu a zejména čtení, ale přinesly i jeden méně žádoucí efekt, kterým je vyšší hlučnost.
Ticho, prosím
Tu lze v mnoha případech snížit za cenu pomalejšího čtení pomocí zpomalovacích nástrojů, jakým je například Nero DriveSpeed. Pro mechaniky Samsung výrobce dodává i vlastní nástroj MagicSpeed, který ale reguluje jen CD média. U Plextoru budete úspěšní až s dodaným programem PlexTools. Pokud nelze hlučnost regulovat ručně je ještě šance, že to dokáže automaticky některá z technologií (například Smart-X v závislosti na požadavcích systému) nebo příslušný program pro přehrávání multimediálních médií (DVD-Video, AudioCD, VideoCD apod).
Všechny testované mechaniky mají až na jedinou (Samsung SH-S183A) klasická PATA rozhraní, nicméně zřejmým trendem je přechod na modernější rozhraní SATA.
Vychytávky a udělátka
Každá mechanika obsahuje několik podpůrných technologií, které mají ve všech případech za úkol zkvalitnit proces vypalování. Vždy je k dispozici ochrana proti podtečení bufferu a již delší dobu se lze setkat s technologií overspeed, což je možnost vypalovat na média rychleji, než pro jakou rychlost jsou určena. Aby mechanika nevypalovala bezhlavě jakkoli a na cokoli, jsou vždy zastoupeny další technologie, které v průběhu zápisu kontrolují chování laseru, média a mnoha dalších procesů. Snaží se tak uhlídat, aby se kvalita zápisu nesnižovala. Poměrně zajímavou technologií mechaniky Plextor je Gigarec, s níž lze na běžná 700 MB CD-R média regulovat hustotu zápisu a vypálit tak 407–998 MB dat. Technologie sice velmi zajímavá, ale v dnešní době DVD a pozvolného nástupu modernějších médií už nepříliš atraktivní. Někomu by se snad mohla hodit technologie SecuRec, kterou najdete opět u mechanik Plextor - jde o je zabezpečení dat na CD-R, která nelze číst bez potřebného softwaru a hesla. U nových mechanik LiteOn jsou pro pokročilé uživatele k dispozici technologie Smart-Burn, HyperTuning a OverSpeed pro změnu či vytváření strategií zápisů a aktivaci rychlejšího zápisu.
Pečlivě volte i média
Chtít po mechanice velmi kvalitní zápis je bezesporu krok správným směrem, avšak je nutné mít na paměti, že pro kvalitní práci je nutné vybírat i kvalitní média. Ruku v kapse byste tedy měli nechat při projíždění s nákupním vozíkem kolem regálu plného neznačkových médií v supermarketech a soustředit se na média značková. Pro náš test jsme vybrali média středně kvalitní až velmi kvalitní (Verbatim) a i z grafů kvality zápisu je vidět, že nejlepších a nejvyrovnanějších výsledků jsme dosáhli s médii DVD+R 16× Verbatim DataLifePlus Advanced AZO+.
Pro zvýšení kompatibility čtení v některých DVD přehrávačích a starších mechanikách přijde vhod změna BookType, která je možná jen u plusových DVD. To zajistí, že se vypálená média budou pro přehrávač tvářit jako lisovaná DVD-ROM a některé DVD vypalovačky je poté dokáží i rychleji číst. Pokud je změna BookType možná, lze ji nejčastěji provést přímo v novějších verzích programu Nero Burning ROM (nabídka Vypalovačka | Zvolit vypalovačku | Možnosti), nástroji Nero CD-DVD Speed (nabídka Další | Nastavení BookType) a mnohých dalších. Několik málo mechanik ale funguje jen se některými nástroji nebo vyžadují pro tyto účely speciální program přímo od výrobce.
Něco pro hračičky
Pro ty, kdo se při vypalování navíc rádi umělecky projeví, jsou k dispozici mechaniky s potiskovými technologiemi LightScribe a LabelFlash. Zajímavostí je novinka na poli LightScribe, kde původní média, která trpěla nižší odolností a trvanlivostí potiskové vrstvy, nahradila nová ve verzi 1.2. Ta mají navíc přinést zrychlení tvorby potisku (až o 30 %), světlejší zlaté pozadí a vyšší kontrast obrázku. Tuto specifikaci musí podporovat i firmware vypalovaček. Ačkoli se spekuluje, že už ji některé mechaniky mají, žádná oficiální informace to nepotvrzuje. Naše testování ukázalo ve dvou případech mírně rychlejší tvorbu potisku, pravdou je i světlejší zlaté pozadí, ale prozatím nemůžeme souhlasit s vyšším kontrastem. Obrázky byly v porovnání s prvními LightScribe médii méně výrazné, nekontrastní a neostré.
I když si ještě někteří uživatelé myslí, že LightScribe lze mechaniku naučit změnou firmwaru, pravda to není. Vyšší šance je ale u technologie LabelFlash, kterou lze firmwarovou změnou aktivovat u některých mechanik s čipsety NEC. Takové řešení by ale měli zkoušet jen pokročilí uživatelé a s vědomím, že mohou přijít o záruku. Jako informační bonus uvádíme v tabulce seznam mechanik svolných ke změně a odkazy na postupy při změně firmwaru.
Příplatek za software
V softwarovém vybavení mechanik v retail balení (někdy i bulk) obvykle nechybí program pro přehrávání DVD filmů a až na výjimky je součástí i vypalovací program Nero Express.
Pomoci s volbou vhodné vypalovačky pro vás se nám tímto testem snad podařilo, ale rozhodně nepodceňujte důkladnější pohled do tabulky a zajímejte se i o parametry, které většině jiných uživatelů přijdou nepodstatné, ale pro vás mohou být zásadní.
Mechaniky s technologií LabelFlash |
Asus |
DRW-1608P3S |
NEC |
ND-3550*, ND-3551A, ND-3571A, ND-4550A*, ND-4551A, ND-4570A*, ND-4571A, ND-6750A*, ND-6751A, ND-7550A*, ND-7551A |
Optiarc (Sony NEC) |
AD-7173A, AD-7543A |
Pioneer |
DVR-111(D)* |
* po úpravě firmwaru dle www.cdr.cz/a/16281, www.cdr.cz/a/16206, www.cdr.cz/a/16646, www.cdr.cz/a/18160, http://tinyurl.com/ylf7wc |