Hardware | Testy | SSD | Články z Computeru

Velký test SSD s kapacitou 1 TB: rychlost se zvyšuje a SATA ztrácí smysl

  • Zapomeňte na SATA disky, nyní vládnou kompaktní M.2 modely
  • Ceny už opět padají, u M.2 ještě rychleji
  • Výkon SSD značně ovlivní řadič, typ čipu nebo i chlazení

Pustili jsme se do velkého srovnávacího testu terebajtových SSD. Vyzkoušeli jsme celkem 13 různých modelů, a to jak s moderním rozhraním M.2 NVMe, tak starším SATA. V tomto článku se dozvíte souhrnné výsledky a poznatky ohledně aktuální nabídky SSD na trhu, v příštím článku v rámci Živě Premium budou následovat kompletní výsledky, srovnávací tabulky a podrobné hodnocení každého modelu.  

Když jsme SSD testovali před rokem, byla to doba velmi optimistická. Meziročně tehdy cena SSD s NVMe rozhraním spadla z průměrnu asi 10 Kč za gigabajt na méně než polovinu, ty nejlevnější se dostaly na 4 Kč. Stále sice byly dražší než SATA disky, ale už to byla docela rozumná koupě. 

Střih: o rok později se nemůžeme radovat z pokračujícího zlevňování, ba naopak. Na jaře začaly ceny všech SSD stoupat, nicméně v posledních týdnech se situace pomalu uklidňuje, a rovněž lítý konkurenční boj tlačí ceny opět dolů. Ostatně v málokterém počítačovém odvětví byste našli tolik vzájemných konkurentů, z čehož profitujeme my, koncoví uživatelé.

Klepněte pro větší obrázek

Důležité je, že ceny NVMe disků klesly víc než u SATA modelů. Ty samozřejmě zůstávají stále levnější v těch nižších kapacitách 250 a 500 GB. V případě 1TB modelů se však výhodnost starých – a dnes už můžeme s klidem napsat i pomalých – modelů začíná obracet.

S tím, jak výrazně klesá zájem o 2,5" SATA disky, se samozřejmě otočí i výrobní náklady. A třeba je nakonec levnější přidat čip na malou desku než vyrábět celé kovové pouzdro a větší balení. 2,5" disky jsou absolutní minulostí, vinou rozměrů se nehodí do moderních notebooků a v počítačích zase znamenají kabeláž navíc.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Hardware, Testy, AMD, Intel, SSD, Seagate, Články z Computeru, Gigabyte, ARM Cortex, Sata, TLC, QLC, Počítač, PC Mark, SSD Samsung, Velký test, Rozhraní, Phison, As SSD Benchmark, CrystalDiskMark, Viper

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk