Testy | Hardware | Články z Computeru | SSD

Velký test SSD s kapacitou 1 TB: rychlost se zvyšuje a SATA ztrácí smysl

  • Zapomeňte na SATA disky, nyní vládnou kompaktní M.2 modely
  • Ceny už opět padají, u M.2 ještě rychleji
  • Výkon SSD značně ovlivní řadič, typ čipu nebo i chlazení

Pustili jsme se do velkého srovnávacího testu terebajtových SSD. Vyzkoušeli jsme celkem 13 různých modelů, a to jak s moderním rozhraním M.2 NVMe, tak starším SATA. V tomto článku se dozvíte souhrnné výsledky a poznatky ohledně aktuální nabídky SSD na trhu, v příštím článku v rámci Živě Premium budou následovat kompletní výsledky, srovnávací tabulky a podrobné hodnocení každého modelu.  

Když jsme SSD testovali před rokem, byla to doba velmi optimistická. Meziročně tehdy cena SSD s NVMe rozhraním spadla z průměrnu asi 10 Kč za gigabajt na méně než polovinu, ty nejlevnější se dostaly na 4 Kč. Stále sice byly dražší než SATA disky, ale už to byla docela rozumná koupě. 

Střih: o rok později se nemůžeme radovat z pokračujícího zlevňování, ba naopak. Na jaře začaly ceny všech SSD stoupat, nicméně v posledních týdnech se situace pomalu uklidňuje, a rovněž lítý konkurenční boj tlačí ceny opět dolů. Ostatně v málokterém počítačovém odvětví byste našli tolik vzájemných konkurentů, z čehož profitujeme my, koncoví uživatelé.

Klepněte pro větší obrázek

Důležité je, že ceny NVMe disků klesly víc než u SATA modelů. Ty samozřejmě zůstávají stále levnější v těch nižších kapacitách 250 a 500 GB. V případě 1TB modelů se však výhodnost starých – a dnes už můžeme s klidem napsat i pomalých – modelů začíná obracet.

S tím, jak výrazně klesá zájem o 2,5" SATA disky, se samozřejmě otočí i výrobní náklady. A třeba je nakonec levnější přidat čip na malou desku než vyrábět celé kovové pouzdro a větší balení. 2,5" disky jsou absolutní minulostí, vinou rozměrů se nehodí do moderních notebooků a v počítačích zase znamenají kabeláž navíc.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Testy, Hardware, AMD, Intel, Články z Computeru, SSD, Gigabyte, Seagate, As SSD Benchmark, Počítač, SSD Samsung, Viper, Atta disk benchmark, PC Mark, Sata, QLC, Phison, ARM Cortex, TLC, Rozhraní, Velký test, CrystalDiskMark, Navýšení kapacit, PřehřátíJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Martin Miksa
LowendNižší třídaNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Microsoft prvně zmínil Windows 10 21H2. Desítky na podzim dostanou nové funkce
Lukáš Václavík
Windows InsiderWindows 10Microsoft