Hardware | Testy | SSD | Články z Computeru

Velký test SSD s kapacitou 1 TB: rychlost se zvyšuje a SATA ztrácí smysl

  • Zapomeňte na SATA disky, nyní vládnou kompaktní M.2 modely
  • Ceny už opět padají, u M.2 ještě rychleji
  • Výkon SSD značně ovlivní řadič, typ čipu nebo i chlazení

Pustili jsme se do velkého srovnávacího testu terebajtových SSD. Vyzkoušeli jsme celkem 13 různých modelů, a to jak s moderním rozhraním M.2 NVMe, tak starším SATA. V tomto článku se dozvíte souhrnné výsledky a poznatky ohledně aktuální nabídky SSD na trhu, v příštím článku v rámci Živě Premium budou následovat kompletní výsledky, srovnávací tabulky a podrobné hodnocení každého modelu.  

Když jsme SSD testovali před rokem, byla to doba velmi optimistická. Meziročně tehdy cena SSD s NVMe rozhraním spadla z průměrnu asi 10 Kč za gigabajt na méně než polovinu, ty nejlevnější se dostaly na 4 Kč. Stále sice byly dražší než SATA disky, ale už to byla docela rozumná koupě. 

Střih: o rok později se nemůžeme radovat z pokračujícího zlevňování, ba naopak. Na jaře začaly ceny všech SSD stoupat, nicméně v posledních týdnech se situace pomalu uklidňuje, a rovněž lítý konkurenční boj tlačí ceny opět dolů. Ostatně v málokterém počítačovém odvětví byste našli tolik vzájemných konkurentů, z čehož profitujeme my, koncoví uživatelé.

Klepněte pro větší obrázek

Důležité je, že ceny NVMe disků klesly víc než u SATA modelů. Ty samozřejmě zůstávají stále levnější v těch nižších kapacitách 250 a 500 GB. V případě 1TB modelů se však výhodnost starých – a dnes už můžeme s klidem napsat i pomalých – modelů začíná obracet.

S tím, jak výrazně klesá zájem o 2,5" SATA disky, se samozřejmě otočí i výrobní náklady. A třeba je nakonec levnější přidat čip na malou desku než vyrábět celé kovové pouzdro a větší balení. 2,5" disky jsou absolutní minulostí, vinou rozměrů se nehodí do moderních notebooků a v počítačích zase znamenají kabeláž navíc.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Hardware, Testy, AMD, Intel, SSD, Články z Computeru, Seagate, Gigabyte, Viper, QLC, Rozhraní, SSD Samsung, TLC, PC Mark, ARM Cortex, Počítač, Velký test, Sata, Phison, CrystalDiskMark


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně