Velký test správců souborů: Zapomeňte na Průzkumník

Neomezujte se při práci se soubory a složkami ve Windows pouze na Průzkumník. Vyzkoušejte některý z klasických souborových manažerů. Který je nejlepší? Vyzkoušeli jsme je za vás.
Kapitoly článku

Co je na Průzkumníkovi špatné? Zejména to, že jej tvoří pouze jediné okno. Výhoda používání dvoupanelového správce souborů je jednoznačná. Soubory lze manipulovat v jedné úrovni bez potřeby jakéhokoliv přepínání oken. Pravdou je, že tento neduh je lehce vyřešen ve Windows Vista, která mají implementovánu funkci pro současného označení dvou oken na hlavním panelu a jejich automatického zobrazení vedle sebe na obrazovce. Ani tento malý ústupek ergonomii ovládání však nemůže nahradit chybějící funkce, a už vůbec ne pohodlné ovládání prostřednictvím klávesnice.

Přehlednost a funkce především

Řekne-li se správce souborů, jen těžko si lze představit, jak daleko taková správa vlastně sahá. Ano, většina uživatelů se zpravidla spokojí pouze s elementární sadou funkcí pro manipulaci soubory na úložných zařízeních. Všichni vědí, že souborový správce umí soubory a složky kopírovat, přejmenovávat, přesouvat mazat a vytvářet. Historicky mívají také základní schopnosti soubory otvírat (většinou soubory tvořené čistým textem), případně upravovat (opět pouze ty nejjednodušší, tedy čistý text).

Vraťme se ale ještě na chvilku k ergonomii. Všimli jste si někdy, že v Průzkumníku Windows není jednoduše možné zvolit si vhodné ergonomické zobrazení souborů? Velikostí ikon i podrobností zde najdete spousty, avšak standardně se zobrazují pouze ty, které skutečně využijete jen omezeně. Přeci jen, nač nám jsou výchozí sloupce Interpreti, Album či Žánr při procházení složky Windows? Konfigurace sloupců sice možná je, avšak dostupná až ve třetí úrovni nabídky, kde je navíc nepřehledně pomícháno mnoho desítek různých voleb.

Abyste nemuseli používat nástroje, které jen málokomu reálně postačují (byť to třeba sám neví), vybral jsem do dnešního testu pětici souborových manažerů. Od klasiky v podobě Total Commanderu se dostanu k rovněž populární bezplatné variantě zvané prozaicky FreeCommander. České země zastoupí Altap Salamander, jehož popularita však v poslední době klesá zejména díky velmi pomalému vývojovému cyklu. Z méně známých pak proklepnu SpeedCommander, jenž jako jediný nabízí nativní čtyřiašedesátibitovou verzi, a konečně také XYplorer, který ke splnění svého úkolu volí netradiční přístup.

Total Commander

Jako byl v době MS DOSu synonymem pro souborového správce Norton Commander, je v době Windows tímtéž Total Commander, dříve známý také jako Windows Commander. Jeho oblíbenost plyne mimo jiné i z relativně nízké ceny, faktu, že licence je doživotní (vztahuje se na všechny nové verze), nekonečnému zkušebnímu období (technicky, nikoli licenčně), ale také jednoduchosti získání pirátského registračního souboru. Tento program je velmi starý, z čehož vyplývá určitá vyzrálost. Množství funkcí, jejich implementace i jednoduchost použití jsou takřka neuvěřitelné. A popravdě existuje jen velmi málo lidí, kteří by je běžně využívali všechny.

Program je klasickým dvoupanelovým správcem souborů. Svým spartánským vzezřením se asi nejvíce blíží ideálu jednoduchosti a stoprocentní funkčnosti svých předchůdců z DOSu. Přístup k základním operacím se soubory nabízí prostřednictvím kláves F2 až F8. Další funkce najdeme v horní nástrojové liště a rovněž skryté v menu. Samozřejmostí ale jsou i operace myší, soubory můžete normálně přetahovat nejen uvnitř okna, ale i směrem do něj odjinud či směrem z něj ven.

Klepněte pro větší obrázek
Total Commander nabízí jednoduché a konzistní rozhraní

Nabídka funkcí by vydala spíše na knihu než odstavec o pěti stech znacích. Total Commander zvládá komprese i dekomprese souborů, umí upravovat asociace, hromadně přejmenovávat, rozdělovat a spojovat soubory, kontrolovat kontrolní součty, vyhledávat soubory, synchronizovat složky, pracovat se sítí, komunikovat s jiným počítačem přes prehistorické propojení LPT kabelem, obsahuje integrovaný FTP klient, umožňuje velmi podrobnou konfiguraci vzhledu i chování sebe sama a v neposlední řadě nabízí podporu zásuvných modulů, jichž se dá na internetu vyhledat mnoho desítek. Moduly již tak bohatou nabídku funkcí ještě dále rozšiřují. Až na drobné zádrhely při práci se sítí Windows je Total Commander velmi svižný a schopný. Pokud si máme udělat nějakou představu o programu, který je „vyzrálý“, Total Commander může být bez pochyby jejím vzorem.

Total Commander je nabízen jako shareware. Po spuštění je třeba odklepnout jedno z náhodně vybraných tlačítek na úvodní obrazovce. Licence umožňuje zkušební dobu v délce třiceti dní, avšak program se po jejich uplynutí nijak nedeaktivuje a funguje dále. To samozřejmě neznamená, že je takové jeho použití v souladu s licenčními podmínkami a tedy zákonem.

Verdikt časopisu Computer: 9,0

Total Commander
Správce souborů
640 Kč

http://www.ghisler.com

Klepněte pro větší obrázek

- rozsah funkcí
- podpora zásuvných modulů
- kontinuální vývoj

Klepněte pro větší obrázek

- dlouhé čekání na implementaci skutečně užitečných nových funkcí

Total Commander je jeden z programů, které na mém počítači běží pořád. Jen těžko si lze představit lépe utracených a využitých sedm stovek.

FreeCommander

Hned po prvním spuštění je patrné, že autoři FreeCommanderu se nesnaží za každou cenu kopírovat úspěšnější Total Commander. Zobrazení je sice dvoupanelové, výpis souborů však svou nepřehledností, kdy se zalamuje pro horizontální místo vertikálního skrolování může směle soupeřit i s Průzkumníkem Windows. Změna do podoby á la Total Commander je ale záležitostí dvou kliknutí.

Tip: Přečtěte si velkou recenzi FreeCommanderu

Základní ovládání je realizováno standardními příkazy funkčními klávesami. Trochu nezvyklé je, že FreeCommander se, není-li to nutné například kvůli přepisování souborů, neptá na potvrzení této akce. Jakmile tedy jednou funkční klávesu stisknete, akce se provede. Když už se FreeCommander chce svého uživatele na něco přeptat, využívá k tomu zbytečně rozežrané rozhraní Průzkumníka Windows namísto použití jednoduchého informačního okna. Po vzoru Průzkumníka pracují i další uživatelské interakce. Nefunguje tak označování pravým tlačítkem myši, tažení pravým tlačítkem myši se pak chová stejně jako v Průzkumníku. Nefunguje ale ani třeba označování souborů klávesou Insert. Po několika dnech používání FreeCommanderu je třeba říci, že na takový přístup se jen těžko zvyká a že léty prověřené a dávno osvědčené metody Norton Commanderu jsou výrazně praktičtější. Naštěstí i zde je možnost chování v nastavení změnit.

Klepněte pro větší obrázek
FreeCommander je sice zadarmo, ztrácí ale na přehlednosti

Díky tomu, že FreeCommander dává uživateli možnost přizpůsobit chování programu vlastním potřebám, je i mnohem propracovanějšímu Total Commanderu zdatnou konkurencí. Stejně jako komerční bratránek totiž zvládá komprese i dekomprese souborů, jejich dělení, kontroly kontrolních součtů, práci s atributy i hledání. Zabudovaný prohlížeč souborů toho zobrazí o něco více než konkurenční Lister u Total Commanderu, chybí naopak FTP klient. Drobnou libůstkou navrch je nástroj pro snímání obrazovky. Naopak konfigurační rozhraní není tak podrobné, jaké nabízí Total Commander.

FreeCommander je poskytován jako freeware, jeho použití je bezplatné pro komerční i nekomerční účely. Výchozí nastavení programu je pro člověka hledajícího „klasiku“ nestravitelné. Ovládání obecně ale trpí zejména příliš malými ikonkami, kterých je navíc v panelu nástrojů příliš mnoho. Při používání mě také obtěžovalo probliknutí při otevření jakékoli složky, které vypadá, jako by se seznam objektů velmi rychle vykresloval shora dolů. V Total Commanderu je tento efekt také viditelný, je však výrazně rychlejší. Ve FreeCommanderu je pomalý (hovořím ale samozřejmě o maximálně o desetinách vteřiny) a tedy ve všech případech zaregistrovatelný.

Verdikt časopisu Computer: 8,7

FreeCommander
Správce souborů
Zdarma

http://www.freecommander.com

Klepněte pro větší obrázek

- možnosti přizpůsobení
- některé zajímavé funkce
- cena

Klepněte pro větší obrázek

- nepřehledné ovládání

FreeCommander je dobrou bezplatnou alternativou Total Commanderu. Je podobný, je zadarmo, ale princezna to není.

Témata článku: Software, Soubor, Altap Salamander, Pomalý vývoj, LPT, Rozbalovací nabídka, Nepřehledné ovládání, Průzkumník, Velký, Dekomprese, Libůstka, Čistý text, Funkční klávesa, Funkční program, Licenční podmínka, Velký test, Přesné zobrazení, Malý ústupek, Salamander, Test, Velký soubor, Stoprocentní funkčnost, Commander, Mozila, Špatný program, Tiskárna na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5