Velký test profesionálních 19" monitorů - část první

LCD panely se poslední dobou stále více prosazují, většina uživatelů ale stále hledá mnohem dostupnější a v řadě parametrů nesrovnatelně lepší klasické CRT monitory. My jsme pro vás připravili velký test profesionálních 19" monitorů. Najdete zde jen to nejlepší z této kategorie, co se na našem trhu dá koupit.

Kritéria výběru

Jaká že vlastně byla kritéria pro výběr monitorů? Předně jsme se omezili pouze na  devatenáctipalcové úhlopříčky, které si myslíme jsou dnes z pohledu kupujícího nejvíc nepřehledné. Naším druhým požadavkem bylo, aby byly monitory směřovány do profesionální sféry, tj. aby zřetel byl dán na kvalitu. A nakonec jsme měli i technické "nápady":

  • zcela plochou nebo téměř plochou obrazovku
  • horizontální frekvenci minimálně 107 kHz

Přestože se někomu mohou více líbit klasické "kulaté" monitory, většina asi uvítá plochou obrazovku. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že poté co jsem vyměnil starý monitor za nový plochý, již bych neměnil. Přeci jenom je pohled o něčem jiném, když před sebou máte plochu a ne kouli, obzvlášť u větších úhlopříček.

Horizontální frekvence 107 kHz postačuje pro provozování všech rozlišení do 1280x1024 při obnovovací frekvenci 100 Hz, při 1600x1200 pak umožňuje ještě přijatelných 85 Hz. V žádném případě není možné při dlouhodobější práci na počítači jít s obnovovací frekvencí níže, a protože předpokládáme, že tyto monitory budou obvykle používány v rozlišeních 1024x768 až do 1600x1200, požadujeme v tomto rozsahu slušné obnovovací frekvence.

Jednoduše řečeno jsme chtěli otestovat monitory, na které nebude problém se dívat celý den a které budou opravdu kvalitní. Opravdu nám nešlo o to vybrat "skvělou" devatenáctku za deset tisíc.

Proč zde některé značky chybí?

Dobrá otázka, na níž je vcelku jednoduchá odpověď - buďto monitory neprošly výše zmíněným sítem (především na frekvence) nebo se nám je nepodařilo sehnat. Tímto bychom také rádi vyzvali ty firmy, které mají další monitory spadající do této kategorie a byly by ochotné nám je na testování zapůjčit, aby se nám ozvaly.

Na čem a jak testujeme

Abychom eliminovali vliv pochybných grafických karet, používáme k testu Matrox G550 s 360 MHz RAMDAC (stačí pro 2048x1536 při 85 Hz) a kvalitními výstupními filtry. Nainstalovány jsou standardní ovladače.

Z hlediska softwarového používáme na měření geometrie, čistoty a jasu barev, konvergence, pumpování, focus atd. k tomuto účelu vytvořený Nokia Monitor Test. Dále také zkoumáme, jak dobře si monitor dokáže poradit se zobrazením fotografií a jak dobře dokáže zobrazit text - pro tento účel používáme při rozlišení 1280x1024 textový editor Microsoft Word a zkoušíme, jak velká (nebo spíše malá ?) písmenka dokážeme bez jakýchkoliv problémů přečíst.

Testy probíhají v místnosti bez přímého dopadu slunce, dále od okna. Testujeme v rozlišeních 1024x768, 1152x864, 1280x1024 a 1600x1200. Obnovovací frekvenci jsme nastavili na 100 Hz, pro 1600x1200 pak 85 Hz.

Jak hodnotíme

Eagle: Bystří čtenáři PCtuningu si jistě všimli, že nejsem ochoten chválit nic, co by nebylo po všech stránkách minimálně ucházející. A aby mě něco opravdu nadchlo, musí to být minimálně bez chyby. A přesně to očekávám od těchto monitorů! Je mi jasné, že u moderních a velkých monitorů nelze díky komplexní elektronice a velikosti obrazovky nikdy dosáhnout stavu, kdy bude vše dokonalé... tedy alespoň ne za přijatelný peníz. Avšak nejsem za žádných okolností ochoten slevit z požadavků na solidní obraz. Tyto monitory mají být v kategorii devatenáctipalcových špička. Tomu odpovídá i cena, která je u některých z těchto monitorů více než dvakrát vyšší než u levných devatenáctek.

Vše pochopitelně hodnotíme čistě subjektivně z pohledu běžného uživatele. Záměrně ovšem nekomentujeme účinnost antireflexní vrstvy, protože tu můžete z fotek posoudit sami.

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Monitory, Golden, Velký monitor, July, Mitsubishi, Ideal, Jednoduchá odpověď, Velký test, Nejtenčí USB, Prof, Focus, Bílá elektronika, První monitor, Ideální monitor, Diamond, Flat, Běžný monitor, Monitor, Mile, Keystone, Profesionál, Resolution, Natural, Televizory Sony


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Windows 10 čekají velké věci. Spekuluje se také o podpoře aplikací pro Android
Lukáš Václavík
Windows 10AndroidSoftwareMicrosoft
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle