Velký test profesionálních 19" monitorů - část druhá

Náš test pokračuje. V dnešním díle recenzujeme další tři monitory.
Kapitoly článku

iiyama Vision Master Pro 454 (HM903DT)

Vision Master Pro 454 od společnosti iiyama je nástupcem poměrně oblíbeného Vision Masteru Pro 451 a jedná se o první monitor této kategorie, který využívá nejnovější "odrůdu" obrazovky DIAMONDTRON - typ M2 s velkou svítivostí. Rozteč bodu je ovšem horší - 0,25 až 0,27 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Monitor na první pohled zaujme netradičním designem, kdy horní část tvoří pouze obrazovka, všechny ovládací prvky i konektory jsou na podstavci. Vzadu jsou dva vstupy pro D-Sub a dále pak vstupní konektor čtyřcestného USB rozbočovače (výstupy jsou vpravo). K dispozici jsou i dva malé reproduktory a výstup na sluchátka. Uvnitř monitoru umístěný zesilovač bohužel z čistého zvuku udělá něco podobné spíše chrastění vesnického rozhlasu, takže nejen že již tak malinké reproduktory dávají otřesný zvuk, ale i samotný výstup na sluchátka je vhodný tak maximálně pro případy absolutní nouze.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče elektroniky, je monitor jakoby z jiného světa, konkrétně ze světa high-end 21". Maximální horizontální frekvence činí úctyhodných 130 kHz a dot clock pak 345 MHz! To úplně stačí pro zobrazení 1600x1200 při 100 Hz a 1280x1024 při 120 Hz, výrazně více než u konkurenčních monitorů. Zajímavostí je, že v rozlišení 800x600 je možné nastavit obnovovací frekvenci až 200 Hz.

Klepněte pro větší obrázek

Naše dojmy

První dojem tentokrát směřuje k podstavci. Ten se nám velmi líbil, protože není zrovna nejmenší, dokonce se dá říct, že je značně masivní. Váha monitoru je rozdělena na dvě části, takže hýbání s horní z nich je značně jednoduché, přičemž monitor jako celek se ani nehne. To samé platí i o ovládání. Zmačknutí jakéhokoliv tlačítka s monitorem ani nehne.

Již první pohled na obraz prozradil, že není dokonale rovný. Vlevo bylo vidět "S" a v dolní části se obraz mírně prohýbal směrem dovnitř.

Velmi silnou stránkou jsou barvy. Ty jsou opravdu velmi pěkné, jasné, syté, kontrastní, snad jedinou chybičkou je poněkud světlejší černá (zase naopak bílá je taková, že málokdy uvidíte lepší). Celkově vzato v této kategorii monitor rozhodně boduje.

Co se týče konvergence, tak ta byla v pořádku, pouze v rozích ujížděla červená, a to někdy dost citelně.

Při testu High Voltage se obraz hýbal o značných 0,5 mm, avšak ve Windows sebou ani nehnul, což je celkově slušný výsledek.

O něco hůř na tom byl monitor ve Focus. Uprostřed byl obraz pěkně ostrý, zatímco v rozích lehce rozmazaný. To se společně s méně precizní obrazovkou také projevilo v textu Readability, kde uprostřed bylo čtení relativně bezproblémové, zatímco v rozích již ne. Ve Wordu se podařilo přečíst text velikosti 8. Naproti tomu test Resolution dopadl velmi slušně, sice ne tak jako v případě Mitsubishi, ale celkově dobře. Jen velmi málo z nejmenších čar trpělo duchem.

V rozlišení 1152x864 a 1600x1200 monitor trpěl efektem moiré málo, v 1024x768 pak dokonce velmi málo. Nejhorší bylo nejpoužívanější 1280x1024, kde se projevilo hodně.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání monitoru je řešeno čtyřtlačítkovým joystickem a tlačítkem menu. Po jeho stisknutí se objeví nabídka, ve které se pomocí tlačítek joysticku dají nastavovat parametry. Celkově se na tento systém poměrně dobře zvyká a narozdíl od např. Sony nebo EIZO je jeho ovládání velmi přesné. Samotná tlačítka joysticku bez vyvolání menu ovládají video módy a kontrast se světlostí.

Klepněte pro větší obrázek

Obraz byl celkově stabilní.

Video mode

Protože je monitor vybaven zcela novým typem obrazovky DIAMONDTRON M2, má uživatel k dispozici více zobrazovacích módů. Ty jsou snadno přístupné stisknutím joysticku  nahoru nebo dolu. Celkově se jedná o tři režimy - Text, Picture a Video.

Text je zcela běžný režim jako u kteréhokoliv jiného monitoru, ovšem Picture a Video jsou zcela o něčem jiném. V těchto režimech je svítivost zvýšena natolik, že obraz vysloveně září. Všechny barvy jsou krásně syté, výrazné, jedním slovem perfektní.  Protože monitor nabízí i gigantická rozlišení při výborných obnovovacích frekvencích, je takový obrázek při Picture režimu a velmi vysokém rozlišení opravdu úchvatný, takový, že se mu žádný jiný monitor nevyrovná.

Režim Video se od Picture liší pouze tím, že na obraz je aplikován filtr, který za černým obrazem přidá jasné bílé stíny, duchy. Ve Windows je to strašný pohled, ale při přehrávání filmů je efekt takový, že obraz se lehce rozmázne a poté opět udělá ostrým. Vypadá to velmi zajímavě a opravdu pěkně.

Celkové hodnocení

Vision Master Pro 454 není na práci asi právě nejvhodnější typ monitoru, přeci jenom na text by se hodila o něco jemnější maska, avšak na multimédia je díky svým výjimečně dobrým barvám, perfektnímu kontrastu a konečně také speciálním režimům svítivosti téměř dokonalý.

Tento monitor si od nás odnáší ocenění PCtuning Silver Award.

Klepněte pro větší obrázek
Červenec 2002 / July 2002
"Perfektní pro multimédia" / "Perfect for multimedia"

Témata článku: Video, Monitory, Hudba, filmy, seriály, Resolution, Dobrý bar, Vision, Nemo, Natural, První pohled, Nema, Velký monitor, Perfect, Dobré ovládání, Silver, Joystick, Celá obrazovka, Viditelný obraz, Dobrý dojem, Dobrá barva, Clock, Velký test, Druh, Mitsubishi, Profesionál, Obnovovací frekvence


Určitě si přečtěte

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava