Velký test IDE kabelů - který je pro váš disk nejlepší?

Každý se zaměřuje na rychlý procesor, ale již nikdo se nepozastavuje nad tím, že klasický IDE kabel může zvýšit výkon počítače až o 30%. Otestovali jsme proto tři ATA/66 a tři ATA/33 kabely různých výrobců a zjistili, který z nich je pro váš disk nejlepší. P.S. Myslíme si, že metoda testování kabelů je světově unikátní - pokud to někde uvidíte, je to nejspíše okopírované ze Žive.cz.
Velký test IDE kabelů - který je pro váš disk nejlepší?

Den první

Možná se to na první pohled nezdá, ale testování IDE kabelů je velice časově náročné, a proto jsme celou operaci museli rozvrhnout do několika dnů - nicméně výsledky jsou světově unikátní... První den se následně ukázal jako čistě zahřívací. Většina testovaných kabelů pracovala bez problémů, až jeden ATA/33 kabel, o jehož otestování jsme se snažili několikrát. Test proběhl úspěšně až poté, co se zároveň s IDE kabelem podařilo připojit k disku i nenápadný kabel, který jak se později ukázalo, byl napájecí.

Klepněte pro větší obrázek

Toto je ATA/33 kabel...

Klepněte pro větší obrázek

... a sem se zapojuje

Den druhý

Nakonec jsem v závěru prvního dne otestovali všech šest kabelů (výsledky níže), ale na stole kupodivu zbyl ještě jeden, nepřirozeně tenký, který moc důvěry nevzbuzoval. Po několika kontrolních součtech žil (z důvodu eliminace statistické chyby) jsme napočítali pouze 34 žil. To je o celých 6 žil méně než u staré dobré ATA/33. Co z toho vyplývá? Nestydatá snaha některých OEM výrobců o maximalizaci zisku na základě snižování nákladů pod průhlednou zástěrkou miniaturizace je někdy opravdu zarážející.

Kabel jsme tedy označili přesně podle poměru ATA/33 (40 žil), „Velký neznámý" ATA/28,05 (34 žil). Logicky uvažujícího člověka pak tedy narozdíl od nás nepřekvapí skutečnost, že i konektor je ochuzen a disponuje také „jen“ 34 dírami. Plusové body si výrobce dodaného kusu nezaslouží ani za odfláknuté osazení vyčnívajícího „kvádříku“. Tento je osazený na každém konci a slouží pro přesné a jedině správné osazení IDE kabelu jak do harddisku, tak do základní desky. Zabraňuje tak chybnému osazení kabelu například vzhůru nohama (nebo spíše dolů kvádříkem). Hranol je osazen nesmyslně přímo nad prostřední, tedy devátou, dvojicí děr. Všechny ostatní testované kusy obsahovaly hranol osazený nad desátým a jedenáctým párem děr. Zapojit kabel do pevného disku bylo proto při této konfiguraci nadlidským úkolem. Však také ten nesmyslný pokus o originalitu vzal za své pod několika pevně vedenými tahy redakčního pilníku. Po odstranění hranolu bylo nutné ještě zeštíhlit boky (při osazení doprostřed datového konektoru pevného disku) či jeden libovolný bok (při osazení na zvolenou stranu sběrnice). Bohužel nevím co se stalo, ale takto zapojený disk nefungoval (mělo být zapojení provázeno jiskřením?)

Co nedělejte

Jako slepá vývojová větev se ukázal anonymní návrh z davu přihlížejících, abychom prostě vyhnuli kolíky datové sběrnice disku stranou. Toto řešení totiž znesnadňuje následné zasunutí dnes již standardně používaných 40 či 80 žílových kabelů. Myšlenka to byla dobrá, ale pokud ji chcete vyzkoušet doma, použijte raději jiný, než námi zvolený 120 GB disk Seagate. Rozčarování společnosti po navrácení disku z redakčního testu jistě nemusíme zevrubně popisovat. Můžeme ho krátce označit jako „značné“.

Klepněte pro větší obrázek

Tady je nás velký neznámý. Nevíte někdo, k čemu tento kabel slouží?

Nadávky a hrozba žaloby či v lepším případě vypovězení spolupráce - to nás čekalo po navrácení kabelu se 34 žilami. Po vrácení kabelu si společnost začala okamžitě stěžovat na porušení celistvosti jím dodaného vzorku, konkrétně na odchlípnutí a dokonce přetočení několika (konkrétně sedmi) žil na jednom konci. Od tohoto poškození se však distancujeme, protože při testu jsme daný vzorek zkoumali centimetr po centimetru a ničeho podobného jsme si nevšimli. Jakékoliv snahy o medializaci celé kauzy ze strany poškozené jsme však utnuli přímo v zárodku (jak ostatně vidíte na přiložené fotografii). A to doslova.

Klepněte pro větší obrázek

IDE Tuning

Ale vraťme se ke „standardním“ kabelům. Závěrečným testem jsme chtěli ověřit, jak se data vyrovnají s odborně zúženou šířkou datové sběrnice na neporušené části IDE kabelu. Test proběhl velice úspěšně, prokázalo se, že odříznutí sedmi krajních žil zapříčinilo nahromadění dat ve zbylé ploše kabelu. Tím došlo i k deformaci stávajících žil. Na obrázku jsou dokonce patrné siločáry představující soustředné magnetické pole, které vzniklo díky „zpomalení“ dat.

Klepněte pro větší obrázek

A data se hromadí....a hromadí.....a hromadí.....až se ucho utrhne.

*** Pozor! Tento odstavec je světově unikátní! ***

Při pohledu na průřez postiženého kabelu je jasně patrná deformace a nebojme se toho slova, zcela zjevné nakynutí původních kabelů. Jedná se o nahromadění elektronů do té míry, že v místě porušení vznikají nové atomy, které prorůstají původní izolační vrstvou a zvyšují tak procentuální plochu průřezu kovových částic. Tím se ovšem logicky zvyšuje odpor. Se zvyšujícím se odporem rychlost pronikajících elektronů i nadále klesá. Souměrně s menšícím se počtem pronikajících elektronů se zvětšuje rychlost usazování kovových částic. A tím se opět zvýší odpor. A tak dále. Celý proces zrychluje a neustále se opakuje až do okamžiku, kdy se vodiče propijí izolační vrstvou a spojí se. Tímto je proces atomové reakce ukončen. Živě.cz nenese žádnou odpovědnost za trvalé poškození zdraví. Pozůstalým se předem omlouváme.

Klepněte pro větší obrázek  

Všimněte si zvětšených kovových žil, které doslova prorůstají umělou hmotou kabelu. Inu světově unikátní atomová reakce.

*** Pozor! Tento odstavec byl světově unikátní! ***

Design kabelů

K tomu není v podstatě co napsat. Všechny kabely jakoby si z oka vypadly. Každý z testovaných kousků měl tři konektory a šedou barvu. Také nás zarazila červená linka vedená vždy po první žíle kabelu. K čemu toto značení slouží nevíme, ale možná to nějakou funkci mít bude.

Výsledy testů

Testovaná konfigurace:

  • 6× pevný disk Seagate Barracuda 120 GB
  • zbytek vás nemusí zajímat (nezajímal totiž ani nás).

SiSoft Sandra 2003 Drive Index

Klepněte pro větší obrázek

Ani v tomto testu bohužel GeForce FX nedosáhla kýženého úspěchu. Opět uzavírá startovní pole. nVidia by se měla zamyslet...Protože když takovou kartu porazí ATA/33 kabel, opravdu není o co stát.

HD Tach 2.61 (přístupová doba)

Klepněte pro větší obrázek

Takže...HP DeskJet 3820 bohužel skončila poslední. Jednu stránku vytiskla za dlouhých 800 ms, což na lepší umístění nestačilo.

Světově unikátní závěr...

Co z toho vyplývá? Opravdu nevíte? Ani my to nevíme. Nejspíš to neví ani Jan Tleskač. 

A vvvoooo toom to je.

Kabely zapůjčila společnost: IT centrum (http://itcentrum.dufka.cz). Za poničení kabelů se omlouváme.

Diskuze (84) Další článek: Doménová jména i v češtině

Témata článku: Přetočení, Trvalé poškození, Nvidia driver, Původní kabel, Kabel, Vývojová větev, Nenápadný design, Elektron, První kus, Velký test, Závěrečný test, Celý den, Test, Tuning, Datový vodič


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

** NASA zveřejnila nové termíny prvních demonstračních letů dvou soukromých kosmických lodí ** Známe už také jména prvních astronautů ** Jako první poletí k ISS Crew Dragon od SpaceX

Petr Kubala | 15

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

** Firma Intel byla založena přesně před 50 lety ** Intel začínal jako výrobce pamětí ** Dnes je největším výrobcem procesorů pro osobní počítače

David Polesný, Pavel Tronner | 10

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 62

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny