Velký test: dvacet desek pro Intel

Dnes se podíváme na první desitku z velkého testu dvaceti základních desek pro procesory společnosti Intel.

Minulý týden jsme srovnali osmero základních desek pro procesory Intel s integrovanou grafickou kartou. Pokud stavíte výkonnější počítač, budete se ale ohlížet po něčem vybavenějším. Dnes si představíme první polovinu z dvacítky testovaných základních desek pro socket 775 od Intelu – základní desky od společností Abit, Albatron, Asus, Biostar a DFI.

  • Abit AB9 Quad GT
  • Abit IP35 Pro
  • Albatron PX945P (ver. 2.0)
  • Asrock 4Core1333-Viiv
  • Asus P5B Premium Vista Edition
  • Asus P5K Deluxe/WiFi-AP
  • Asus Striker Extreme
  • Biostar TP35D2-A7 ver. 5.0
  • DFI Infinity P965-S
  • DFI LanParty UT NF680i SLI-T2R

V druhé části testu najdete zbývajících deset desek a celkové pořadí:

Procesory Intel Core 2 Duo v sobě stále skrývají velmi vysoké výkonnostní rezervy. Navíc po uvedení méně výkonných modelů se otevřela možnost jejich pořízení i pro běžné uživatele. Z tohoto pohledu je platforma Intel pro zájemce o přetaktování v současnosti lepší volbou. Pokud tomuto koníčku příliš neholdujete, určitě nezavrhujte ani platformu AMD.

Bearlake na výsluní

Základním deskám pro procesory Intel stále dominují čipové sady stejného výrobce, i když nVidia si už buduje také velmi silnou pozici. Z čipových sad Intel je nejoblíbenější Intel P965, ke slovu se však již dostává také nová P35 Bearlake (jižní můstek ICH9/ICH9R), která oproti svému předchůdci nabízí navíc dva USB porty, podporu procesorů s 1 333MHz FSB a paměťových modulů DDR3. Sada Intel P965 je však stále v kurzu, můžete se setkat se základními deskami s Intel P965 a podporou 1 333MHz FSB i čtyřjádrových procesorů. Do budoucna se můžete těšit na uvedení dalších čipových sad z rodiny Bearlake, jako je nejvybavenější X38 nebo sad s integrovaným grafickým jádrem (Intel G31, G35, Q33, Q35).

Neméně žádané jsou dnes i desky s integrovanými grafikami. Nejrozšířenějšími čipovými sadami jsou zde opět Intely, a to G965, mírně ořezaná Q965 nebo nejnovější G33 (jedná se o P35 se zapnutou integrovanou grafikou). U platformy Intel se ještě můžete setkat s čipovými sadami ATI s integrovanými grafikami. Z našich testů sice vyšlo, že nejsou příliš výkonné, opak se však dá říci o grafických jádrech. Neduhů v podobě velmi pomalých USB portů se již čipové sady ATI také zbavily.

Získejte maximální výkon

Toužíte-li po velmi podrobném taktování pamětí i procesoru, není od věci sáhnout po čipových sadách nVidia, ze kterých je nejvybavenější nForce 680i SLI. Do střední třídy pak přesně zapadá nForce 650i SLI. Mějte však na paměti, že čipové sady nVidia obecně odebírají více energie a více se zahřívají (kvůli tomu vyžadují také rozměrnější a dražší chlazení). Na druhou stranu i s nForce 650i lze dosáhnout velmi vysokých hodnot FSB při přetaktování. Sady s integrovanými grafickými jádry nVidia pro platformu Intel zatím nedělá, do budoucna je však chystá.

Největší rozdíly mezi jednotlivými deskami zajistí jejich odlišná výbava. Vlastníte-li digitální kameru, hledejte porty FireWire 1394a (propustnost až 400 Mb/s). Pro velký počet externích zařízení se zase hodí co nejvíce portů USB 2.0; zde jednoznačně vedou čipové sady Intel P35 a G33, které jich nabízí rovnou 12. Interní karty do slotů PCIe ×1, či ×4 bývají často velmi drahé a nedostupné, dívejte se proto spíše po velkém počtu starších, ale nejrozšířenějších PCI slotů.

Pro domácí nebo firemní síť bohatě dostačuje 100Mb/s integrovaná síťovka, ale například hráči mohou využít i dvě gigabitové síťovky. Víceméně standardní výbavou se pak stala jedna gigabitová síťovka. Rozdíl ale může být ve způsobu jejího připojení, což může být buď přes starší a pomalejší PCI sběrnici (132 MB/s pro všechna zařízení) nebo přes moderní PCIe ×1 sběrnici (250 MB/s pro každé zařízení). Za určitých okolností (zvláště při vysoké zátěži sběrnice) může PCI sběrnice omezovat gigabitové připojení k síti, případně zatěžovat více procesor.

Používané síťové čipy
rychlostoznačeni čipurozhraní
100 Mb/sRealtek RTL8100CPCI
1 Gb/sRealtekRTL8110C/SCPCI
1 Gb/sMarvell 88E8001PCI
1 Gb/sRealtek RTL8111B/CPCIe
1 Gb/sMarvell 88E1116PCIe
1 Gb/sMarvell 88E8056PCIe
1 Gb/sVitesse VS8601PCIe
1 Gb/sRealtek RTL8211BLPCIe
1 Gb/sIntel 82566DCPCIe

Nepodceňujte zvukové výstupy

Se starším diskovým rozhraním SATA 1,5 Gb/s se již u nových desek nesetkáte, porty se tak liší pouze v tom, zda podporují režimy RAID a ve svém počtu, případně ve vyvedení eSATA portů. Možnost diskového pole RAID, stejně jako velký počet SATA konektorů se sice hodí, ale využije je pouze malý okruh uživatelů. Daleko víc oceníte kvalitní zvukový výstup, který se navíc u desek s podporou standardu HD Audio obejde bez nežádoucího šumu a ruchů. Řešením mohou být zvukové kodeky na oddělené kartě, ale s těmi se setkáte pouze u nejdražších desek. Zvukové kodeky Realtek ALC 888 a vyšší se však mohou pochlubit poměrně vysokou kvalitou zvuku, která uspokojí i náročnější uživatele. Pokud uvažujete o vícekanálové zvukové soustavě, vyhněte se deskám pouze se třemi audiokonektory. Ty totiž obsadíte reproduktory a již nezbude místo pro mikrofon nebo linkový vstup.

Základem úspěchu při přetaktování procesoru nebo pamětí jsou široké možnosti nastavení frekvencí a napětí jednotlivých komponent v BIOSu. Mezi nejdůležitější patří možnost změny frekvence systémové sběrnice, napětí a násobiče procesoru, a dále frekvence, časování a napětí pamětí. Zejména dražší desky navíc nabízí přetaktování přímo za chodu Windows pomocí dodávaných utilit (nVidia nTune, Abit uGuru, Biostar T-Utility, apod.). BIOS ale není důležitý jen z hlediska přetaktování, měla by v něm jít nastavit také buď automatická, nebo manuální regulace otáček nejlépe všech připojených ventilátorů.

Vybírejte i podle vzhledu

Každý by si jistě přál stabilní a spolehlivý počítač. I na tom má základní deska svůj lví podíl. Její stabilitu a spolehlivost sice prověříte až dlouhodobým provozem, nepřímo však lze již z použitých součástek usoudit nakolik je kvalitní. Dlouhou životnost desky zajistí výměna všech elektrolytických kondenzátorů za pevné polymer/hliníkové, zároveň by měly mít tyto kondenzátory co největší kapacitu pro co možná nejlepší stabilizaci napětí. Klasické vysoké věžové elektrolytické kondenzátory jsou totiž dlouhodobě méně odolné vůči teplotě a mohou se časem nafouknout nebo přímo vybuchnout. Pískání cívek zase může být utlumeno jejich kompletním uzavřením a zalitím. Pokud se však setkáte s velmi výrazným až otravným pískáním za každé situace, je možná i reklamace desky.

Při stavbě počítače dokáže velmi znepříjemnit život umístění širokého napájecího konektoru uprostřed desky. Kabel pak musíte vést buď okolo mosfet tranzistorů, které pak mají špatný přístup ke studenému vzduchu nebo druhou stranou, kudy ani nemusí kabel od zdroje dosáhnout a překáží jiným komponentám. Špatným návrhem desky může být také způsobeno, že paměťové moduly či jejich sloty zasahují do delší grafické karty. Nepříjemné také bývá nasazování procesorového chladiče, když je kolem procesoru spleť heatpipe trubiček a vysokých měděných chladičů. Při výběru desky tak zvažte všechny tyto okolnosti, nebo můžete jednoduše sáhnout po některém z vítězů našeho testu.

 

Témata článku: Nízká spotřeba, Krátký test, Vera, Gigabitová síťovka, Pohodlné sledování, Měření, Extreme, Napájecí kabely, TES, Infinity, Kvalitní kondenzátor, Celkové pořadí, Pata, Teplotní čidlo, Analog Devices, Quad, CLEAR CMOS, Dlouhodobý provoz, Jednoduchý chladič, Intel SpeedStep, Marvell, Gigabitové připojení, Reset, Asap, ParametrSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Dvě mouchy jednou ranou. Biotechnologický startup vyrábí protein do krmiv z oxidu uhličitého

Dvě mouchy jednou ranou. Biotechnologický startup vyrábí protein do krmiv z oxidu uhličitého

Pomocí fermentace plynu se mění CO₂ z průmyslových emisí do jednobuněčného proteinu použitelného v krmivech.

Horizon magazineTom Cassauwers
CO2StartupyTechnologie