Velký test Computeru: bezdrátové sady (18× video!)

Představíme vám osmnáct bezdrátových sad klávesnicí s myší, které jsme vybrali do velkého testu v aktuálním Computeru. Pokud jste jej již četli, možná vás potěší alespoň videa s myšmi.
Kapitoly článku

aktuálním čísle časopisu Computer najdete srovnání osmnácti bezdrátových sad klávesnice s myší. Na stránkách Živě vám je krátce představíme spolu s videem a fotografiemi. Zejména u ergonomicky tvarovaných myší není ani z několika dvourozměrných fotografií zcela jasné jejich tvarování. Proto jsme natočili i názornější videa.

Ze dvou anket - Jaké uspořádání klávesnice vám vyhovuje? a klávesnice a myš bez drátu, nebo raději s drátem? které jsme kvůli velkému testu klávesnic uspořádali, vyplynulo, že je většina čtenářů Živě v otázkách výběru klávesnice velmi konzervativní. Překvapením pro nás byla zejména drtivá výhra klasicky uspořádaného bloku navigačních kláves. Pouze 18 % z více než 1 200 dotazovaných návštěvníků Živě nevadí klávesy Insert, Delete, Home, End, PgUp a PgDown uspořádané na výšku, a pouhá čtyři procenta si jej oblíbila natolik, že nechce používat jiné. To zdaleka neodpovídá aktuální situaci na trhu.

klávesnice.png

Také z tohoto důvodu jsme se při výběru sad zcela vyhnuli klávesnicím s úplně atypickým rozložením kláves a ve výsledném hodnocení jsme kladli velký důraz na to, nakolik rozložení odpovídá klasické IBM klávesnici s tlačítky Windows, a za klasický navigační blok jsme klávesnicím připočetli další body k dobru.

Kolik kláves stisknutých najednou snese?

Jeden z nejčastějších dotazů, který se v souvislosti s klávesnicemi objevuje, a na který se už v časopisu nedostalo místa, mají na svědomí většinou hráči. Krom hráčů akčních her na PC, u kterých se pro ovládání využívají klávesy kolem bloku WASD, řeší tento problém třeba lidé píšící na počítačové klávesnici Braillovým písmem, kteří potřebují, aby klávesnice rozpoznala až šest současně stisknutých kláves najednou

Odpovědět nelze tak jednoduše, jak by se mohlo zdát. U drtivé většiny masově prodávaných klávesnic včetně těch nejdražších „neherních“ totiž najdete kombinaci, při níž klávesnice nezaregistruje více než dvě stisknuté klávesy najednou. A týká se to i dvou testovaných klávesnic od Microsoftu, které jinak v tomto ohledu konkurenci doslova rozcupovaly. Hodit všechny klávesnice do jednoho pytle s tím, že všechny rozeznají za nepříznivých podmínek jen dvě klávesy najednou, by bylo nesmyslné.

Kdysi byly klávesnice schopné reagovat na stisk každé z kláves nezávisle na stavu ostatních – pro tuto funkci se využívá označení N-key rollover.

Kdo šetří má za...

Jenže se výrobcům zdály příliš složité a nákladné, a tak od tohoto řešení upustili. N-key rollover dnes dokonce nezvládají ani drahé klávesnice pro hraní na profesionální úrovni. Přesto jsou takové klávesnice k sehnání i dnes, jenže si za tuto vlastnost výrobce obvykle nechá náležitě zaplatit a už se neprodávají ve velkém.

Běžně prodávané klávesnice využívají matic, do kterých se na vstupu přivádí signál a podle toho, na kterém z výstupů se detekuje, klávesnice rozezná, kterou klávesu jste zmáčkli. V případě nepříznivé kombinace kláves se ale kvůli zjednodušeným obvodům současných klávesnic vstupy a výstupy z matice propojí tak, že se není možné jednoznačně identifikovat, které klávesy jsou stisknuté. Chování klávesnice v takových situacích pak závisí na složitosti matice i na tom, jak jsou klávesy v matici seřazeny.

Microsoft 6000 DSC08092.jpg

V případě, že jsou klávesy Ctrl, Alt a Shift součástí matice s ostatními klávesami, musí výrobce přeskupit klávesy v matici tak, aby fungovaly všechny běžně používané kombinace klávesových zkratek - například Ctrl+Shift+Alt+S. Klávesnice pak detekuje při kombinaci těchto kláves bez obtíží současný stisk čtyř i více kláves najednou. Pokud ovšem stisknete najednou (většinou sousedící) klávesy, jejichž kombinace se běžně nepoužívá a uspořádání kláves v matici na ně není připraveno – třeba ERZ na české QWERTZ, většina levných klávesnic už nerozliší více než dvě klávesy.

I ty, Brute?

Ale i u nepříliš ošizených modelů od Microsoftu, se kterými můžete poklusem couvat do strany za současného výskoku a přebíjení (Shift + ASR a mezerník) a snesou i šest kláves – třeba ASDFYX – najednou, narazíte na slabiny. V případě kombinace kláves ASP nesnese pohromadě více než dvě klávesy. Určitě jde ale o mnohem inteligentnější uspořádání - v případě, že máte jednu ruku na myši, vám nevadí, že nejde stisknout klávesa na opačné polovině, na kterou druhá ruka nedosáhne. Za to u modelů, které nesnesou ani kombinaci sousedících kláves ASY...

Na všech testovaných klávesnicích jsme vyzkoušeli dvě kombinace, s nimiž mají nejčastěji používaná uspořádání matic potíže – tedy ERZ a WEXC. Na druhé kombinaci pohořely všechny produkty v testu s výjimkou klávesnic od Microsoftu a Logitechu. Ty jediné také snesly kombinaci dvou kláves z bloku WASD spolu s minimálně jednou libovolnou alfanumerickou klávesou z jejich okolí. Lze o nich říct, že by měly stačit i většině hráčů. Klávesnice Microsoftu zvládají často i šest kláves najednou, musí však patřit stejné poloviny alfanumerického bloku.

Co a jak jsme testovali

Rovnou se přiznám, že jsme prakticky neprověřili odolnost klávesnice proti polití tekutinou - v tomto případě jsme se spolehli na údaj výrobce a body dostaly všechny klávesnice, které měly upravené okraje plastů pod tlačítky a otvory pro odvod tekutiny. Také životnost baterií je u lepších modelů klávesnice s udávanou půlroční výdrží nemožné potvrdit praktickými testy.

Nízký profil neznamená nízký zdvih!

Prověřili jsme ale dosah - u tří modelů to bylo při přímé viditelnosti u klávesnice až neuvěřitelných 35 m! Změřili jsme i výšku zdvihu kláves. Výsledek nás překvapil – řada klávesnic, u niž byste od pohledu řekli, že budou mít nízký zdvih, se od klasických nelišila, a některé měly i zdvih vyšší, než ty obyčejné. Totéž se dá říci o tlaku, který klávesy ustojí, než dojde k prolomení membrány a stisku klávesy.

Hlodavce jsme trápili na šesti různých površích, herními podložkami počínaje a prostěradlem konče. Nechybělo ani změření rychlosti komunikace přes MouseRate. Pokud byste mysleli, že všechny myši dokáží komunikovat přinejmenším na 125 Hz, vězte, že některé nedodržely ani tutno základní frekvenci.

Na následujících fotografiích máte pohromadě všech osmnáct myší. Pokud se vám něco nezdá, máte pravdu –jedna myš od Microsoftu je navíc. Patřila do sady k „ultimátní“ klávesnici, která dorazila omylem namísto jiné objednané sedmitisícovky a do testu jsme ji tedy nezařadili. Inu, další důkaz toho, že mít více sad se stejným modelovým číslem není dobrý nápad.

 myši-test2.jpg myši-test.jpg 

Abecedně řazené produkty následují.

A4Tech Powersaver R7 Wireless Desktop RK-770 D 

Levná sada od A4 Tech nás potěšila nízkým profilem a solidní myší. Horší už to bylo s dosahem.

A4Tech  klávesnice shora.jpg A4Tech  myš 2.jpg

A4Tech .jpg A4Tech  myš 6.jpg
 

Eu3c Wireless Office 200

Když si naplno zvětšíte fotografii klávesnice a prohlédnete popisky multimediálních tlačítek, pochopíte, proč jsme ji i přes kvalitní myš, která může fungovat i jako dálkové ovládání, a více než 30m dosah klávesnice, nemohli nestrhat za ergonomii ovládání.

Eu3c DSC08142.jpg Eu3c DSC08106.jpg Eu3c DSC08108.jpg  

Eurocase RF-2925+UM-3118

Obrovská klávesnice od Eurocase už je postarší. Ani myš se nemůže rovnat s produkty posledních generací. Přesto má někdo raději klasičtěji řešené periferie a může ji ocenit.

Eurocase DSC08350.jpg Eurocase DSC07481.jpg

 Eurocase DSC08347.jpg Eurocase DSC07479.jpg

FSC Wireless set LX850 Piano black 

Elegantní, ale úžasně nepraktická je lesklá černá povrchová úprava, pro níž se používá označení „Piano Black“. FSC přidalo i výbornou myš a tak se umístila na jedné z předních příček žebříčku.

FSC LX850 DSC07522.jpgFSC LX850 DSC07425.jpg
FSC LX850 DSC07531.jpgFSC LX850 DSC07428.jpg

Genius SlimStar R610 

Rovněž postarší koncepce celkem luxusně vybavené sady od Geniusu s laserovou myší může vyhovovat konzervativnějším jedincům. Ne tak blok navigačních kláves na výšku.

Genius R610 DSC08151.jpg Genius R610 DSC08172.jpg 

Genius R610 DSC08153.jpg Genius R610 DSC08170.jpg 


Genius TwinTouch 600

Jedna z nejjednodušších a nejlevnějších sad v testu nedopadla zase tak špatně. Inu, někdy se vyplatí příliš nevybočovat od standardu.

Genius 600 DSC08185.jpg Genius 600 DSC08206.jpg 

Genius 600 DSC08188.jpg Genius 600 DSC08208.jpg

Genius TwinTouch 750e Laser

Tato dobře vybavená sada s kvalitními ovladači a slušnou ergonomií nás mile překvapila.

Genius 750e DSC08398.jpg Genius 750e DSC08422.jpg
Genius 750e DSC08392.jpgGenius 750e DSC08424.jpg 

Icon7 Sentido Wireless

Jediná klávesnice v testu, která byla vybavena dotykovými tlačítky, pohořela právě na ergonomii jejich ovládání. Inu, klasické tlačítko funguje po staletí a efektní dotyková ploška není něco, co by jej mohlo vytlačit.

Icon7 DSC06615.jpg Icon7 DSC06628.jpg
Icon7 DSC06605.jpg Icon7 DSC06630.jpg

i-Tec Wireless set WS301 2.4 GHz

Schválně, všimnete si, co je na téhle klávesnici zvláštní a čím vybočuje od toho, s čím se u nás běžně setkáváme?

i-Tec DSC06569.jpg i-Tec DSC06571.jpg i-Tec DSC06597.jpg
 

 

Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,