Šetřit na zdroji je častá chyba. Nemá sice vliv na výkon, ale ovlivňuje stabilitu, životnost, hlučnost a spotřebu počítače. Několik ušetřených stokorun či volba horšího modelu může znepříjemnit život.
Otestovali jsme 22 zdrojů různých značek, tentokrát s maximálním výkonem 650 W. Ten už postačuje do výkonných herních sestav i s nejmodernějšími energeticky náročnými procesory Intel Alder Lake.
Výkon tak akorát
Jak můžete vidět z výsledků našeho testu, většina zdrojů není při velmi nízkých zátěžích příliš efektivní a čím vyšší maximální výkon, tím na tom bývají v tomto ohledu hůře. Při velmi vysokých zátěžích nad 70 % nominálního výkonu už zase zdrojům začíná klesat efektivita a bývají hlučnější.

Kompletně modulární zdroj Silverstone Strider S má na konektorech dokonce osazeny ucpávky, aby se v těch nevyužívaných neusazoval prach
Z toho vyplývá, že byste pro svou sestavu měli hledat zdroj, jehož maximální výkon je vysoký „tak akorát“. Předimenzovávat ho dává smysl pouze v případě, že očekáváte v budoucnu osazení počítače výkonnějšími a po energii lačnějšími komponentami. Pro výpočet ideální maximální wattáže zdroje vám skvěle poslouží kalkulačka, která mj. vyčíslí, kolik za rok ušetříte s efektivnějším zdrojem.
Abecední seznam testovaných modelů
- Adata XPG Core Reactor
- Adata XPG Pylon 650 Bronze
- Aerocool KCAS-650G RGB
- Asus ROG-Strix-650G
- Asus TUF Gaming 650W Bronze
- Be quiet! Pure Power 11 FM
- Corsair CV Series CV650
- Corsair RM650x (2021)5. Fractal Design Ion+ Platinum 660W
- Corsair TX-M Series TX650M
- EVGA 650 BQ
- EVGA 650 GQ
- Evolveo G650
- Fortron FSP HEXA85+ Pro 650
- Fortron FSP Hydro G 650 Pro
- Fractal Design Ion Gold - 650W
- Gigabyte P650B
- Seasonic Core GM-650
- Seasonic Prime GX-650
- SilentiumPC Supremo FM2
- SilverStone Strider S ST65F-GS
- Zalman GigaMax ZM650-GVII
Maximální výkon zdroje ale není zdaleka vše, co by vás z jeho štítku mělo zajímat. Velmi důležité je také rozložení zátěže na jednotlivých větvích. Zatímco staré počítače hojně využívaly +3,3V a +5V větev, ty dnešní zatěžují především +12V větev či větve, a to kvůli tomu, že pro přenos vysokého výkonu při napětí 12 V není zapotřebí tak vysokých proudů jako s napětím 5 V, či dokonce 3,3 V.
Stále se přitom najdou takové zdroje, které mají zbytečně silné +3,3V a +5V větve a slabou +12V, nebo je součet maximálních výkonů všech větví stejný jako celkový maximální. U takového zdroje máte zaručeno, že jeho maximální výkon ani nemáte šanci využít. Ideální je tedy stav, kdy se součet výkonů všech +12V větví co nejvíce blíží celkové maximální zatížitelnosti zdroje. Také už není vhodné mít více +12V větví, protože je jen těžko rovnoměrně zatížíte. Ideální je jediná supersilná.
V pokračování článku také najdete
Jak u zdroje sledovat účinnost a hlučnost.
Podrobné tabulky se sérií měření a parametrů.
Pořadí srovnávacího testu a popis jednotlivých modelů.
Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně